Čestná zmínka

Čestná zmínka: Abdul Haji (boj proti teroristům ve Westgate III)

Bylo něco po 12:30, když Abdul Haji 21. září 2013 na obchodní schůzce dopíjel kafe a na mobil mu přisla SMS od bratra: “Jsem v pasti ve Westgate. Teroristický útok. Modli se za mě.


Abdul Haji. Foto: Daily Mail / Goran Tomasevic


Hrdinové z Westgate


Místo motlitby Haji, civilista s povolením ke skrytému nošení a ozbrojený CZ 75, se rozeběhl k autu, naskočil do něj, a vražednou rychlostí se vydal k Westgate. Neměl přitom u sebe ani náhradní zásobník.

Vůbec mě nenapadlo, že bych měl ten den zemřít. Myslím, že to bylo adrenalinem, prostě jsem šel.

Sotva vystoupil z auta, tak se díval do hlavně zbraně. Harishi Patelovi, členovi indické domobranné skupiny “Krišnova jednotka”, se totiž vůbec nelíbil. V té chvíli bylo už jasné, že nejde o loupežné přepadení, ale o teroristický útok somálské islamistické skupiny Aš-Šabáb, která takovým činem už dříve několikrát vyhrožovala. Abdul Haji, viditelně Somálec, muslim, a s pistolí v ruce, tak v tu chvíli vůbec nenavazoval asociaci dobrého samaritána.

Haji rychle vytáhl zbrojní průkaz a přesvědčil Patela o tom, že je taky jeden z “good guys with a gun”. Společně s Patelem se přidali k policistům v civilním oblečení – Nura Alim a jeho dvěma kolegům. Postupovali dovnitř obchodního centra a snažili se zachránit co nejvíce lidí, zatímco policie venku hodiny čekala na příjezd zásahovky.


Abdul Haji. Foto: Foreign Policy / Goran Tomasevic

Haji s dalšími ozbrojenci – které nazývá “kolegy”, byť se nikdy předtím neviděli – postupně prošli krvavou scénou na střešním parkovišti, kde ležely spousty mrtvých a zraněných, především dětí s matkami účastnících se kuchařské soutěže, a ve skupině následně postupovali skrz obchodní dům. V každém patře strávili desítky minut a pomohli obrovskému počtu schovávajících se lidí, které nejdříve sami prohlédli, utéct před teroristy.

Vzájemně se kryli a pomalu se jim podařilo sejít dolů do přízemí, odkud se ozývala střelba. Zde čelili silné palbě, během které byl Nura Ali třikrát zasažen a těžce zraněn. Odtáhli ho do kavárny, kde potkali dva další policisty, kteří měli granáty se slzným plynem.

Abdul se skryl za stánkem se zmrzlinou a snažil se zjistit, odkud je přesně teroristé ostřelují. Během toho si všiml, že se za reklamním stánkem skrývá žena s několika dětmi. Když na chvíli ustala střelba, tak se rozeběhl směrem k nim na místo, o kterém doufal, že není ve výhledu teroristů.

Žena se pod stolem schovávala už drahnou dobu. Přemýšlela, proč tak dlouho trvá, než je přijde zachránit dobře vyzbrojená početná zásahovka, a mezitím na ni zakřičel Abdul. Vykoukla a skrz uličku viděla jediného Somálce s pistolí v ruce v civilním oblečení.

Abdul zaběhl zpátky, “kolegy” instruoval, kde se nachází žena s dětmi, aby je nezasáhli, od policistů si vzal několik slzných granátů. Vyrazil směrem k původní pozici. Ženu instruoval, aby za ním vyběhla, jakmile ustane palba teroristů, které se rozhodl slznými granáty donutit na ústup.

Několikrát vystřelil na teroristy, a s “kolegy” hodili jejich směrem slzné granáty. Zatímco palba teroristů ustala, tak k Abdulovi vyběhla 4 letá holčička, následovaná matkou nesoucí dvě další malé děti.


Abdul Haji pomáhá utéct čtyřleté holčičce, jejíž matka a sourozenci se schovávají pod modrobílým stolem vepředu. Foto: Foreign Policy / Goran Tomasevic

Skupina se vrátila do horního patra, kde se Abdul začal shánět po bratrovi. Někdo mu řekl, že se skrývá na toaletách v přízemí. Řekl kolegům, že musí jít zpátky, ať hážou slzné granáty směrem, odkud stříleli teroristé. Doběhl na záchody v přízemí, kde pomohl ven několika schovávajícím se lidem.

Bratra ale nenašel. Vytáhl mobil a všiml si, že mu přišla zpráva: bratrovi se mezitím podařilo utéct ven.

Bylo něco kolem 16 hodiny, když Abdul Haji, vysílený a s očima plnýma slzného plynu, vyšel před budovu, a začal křičet na čekající policisty a pracovníky červeného kříže, aby šli dovnitř.

Zdroje:


Příklady teroristických útoků, při nichž proti proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady útoků v nákupních centrech a restauracích, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *