Zahraničí

USA: NRA přechází do ofenzívy

Při letošní valné hromadě NRA byl jejím novým prezidentem zvolen Oliver North. Zvolení bývalého mariňáka, který je známý především svou účastí na protizákonném financování nikaragujských Contras prostřednictvím prodeje zbraní Íránu, je jasným vzkazem ohledně dalšího směřování organizace v době, kdy protizbraňová lobby úspěšně provádí mediální blitz prostřednictvím některých parklandských studentů.


Oliver North. Foto: Holtocw, Wikimedia.

“Můžou si říkat, co chtějí. Tohle je už historie. Moje odpověď zní: vykonával jsem svou službu pro Ronalda Reagana úplně stejně, jako jsem to dělal pro každého předcházejícího prezidenta od chvíle, kdy jsem se v roce 1961 stal mariňákem. (O. North k podpoře Contras financované prodejem zbraní Íránu)

Byť NRA, stejně jako další podobně zaměřené organizace, v čím dál více se polarizující americké společnosti zaznamenala rekordní nárůst členských přihlášek (NRA se nyní blíží 6 milionům členů) i výrazné navýšení finančních darů od sympatizantů, tak masmédiím se úspěšně podařilo vyvolat dojem, že odpůrci civilního držení zbraní po parklandské masové vraždě jsou jen krůček od prosazení své vize, zatímco NRA se zmítá ve smrtelných křečích.

Valná hromada ale ukázala přesný opak. Po týdnech lavírování se Trump vrátil ke svému tvrdě prozbraňovému postoji. Jako první prezident po 34 letech se valné hromady nejen zúčastnil (předtím to byl Ronald Reagan), ale také zde vystoupil s plamenným projevem na obhajobu práva držet a nosit zbraně. Vrátil se tím zpátky ke svým předvolebním kořenům a k směru, který mu do značné míry pomohl vyhrát volby.

Valné hromady se navíc zúčastnilo rekordních 87.154 lidí – řada z nich přitom byli noví členové, kteří dávali najevo, že jejich primární motivací se k organizaci přidat je znechucení nad tím, jak jsou v médiích legální držitelé zbraní (tedy i oni sami) označováni za nebezpečné psychopaty.

Dokud jsem prezidentem, tak Vaše práva zaručená druhým dodatkem nebudou ohrožena! (D. Trump)

Zvolení O. Northa prezidentem není zásadním přelomem pro směřování organizace, která už v předcházejících měsících podala žalobu například proti floridskému zvýšení věku pro prodej pušek na 21 let, jde ale o významné symbolické gesto v době, kdy je PR stejně důležité, jako samotný obsah sdělení.

North přislíbil nekompromisní postup vůči organizacím, které po mediálním nátlaku v posledních měsících přestaly s NRA spolupracovat. To se projevilo už v předcházejících týdnech, kdy NRA podala žalobu na náhradu škody proti Lockton Cos., která údajně v rozporu se smlouvou po mediálním nátlaku přestala NRA poskytovat služby týkající se zprostředkování pojištění.

Mezitím například Hornady v návaznosti na výzvu guvernéra New Yorku, aby banky přestaly poskytovat služby NRA a výrobcům zbraní a střeliva, zakázalo prodeje svých nábojů pro jakékoliv New Yorské bezpečnostní složky. K podobným krokům se uchylují další firmy, jako například Mossberg, který zakázal prodeje veškerých svých zbraní ve sportovních obchodech Dick’s (ty na nátlak protizbraňové lobby přestaly prodávat pušky AR 15).

Yeti Coolers, výrobce outdoorových chladniček nejprve oznámil rozvázání vztahů s NRA. Nejenže se mu zastavily prodeje, ale řada těch, kteří si jejich ledničky koupili v minulosti, je nyní demonstrativně ničí a chlubí se tím na youtube. Yeti se teď snaží tvrdit, že jde o nedorozumění, a že NRA podporuje. Too little too late. Foto: Breitbart.

North slíbil dát hlas řadě přeživších útoku z Parklandu, kterým média odmítají dát prostor, protože tito lidé nesouhlasí s postojem protizbraňové lobby. Soustředí se totiž především na snahu o potrestání FBI a úřadu šerifa, kteří nezasáhli, byť na připravovaný útok byli upozorňováni už od roku 2016. V souvislosti s Parklandem chce NRA o to více prosazovat svůj program “School Shield”, který začala zavádět po útoku v Newtownu v roce 2012, a který se soustředí na zabezpečení škol proti potenciálním vrahům.

North také přislíbil pomoc držitelům zbraní, kteří se v posledních týdnech stali oběťmi útoků antifa (ta je v USA vedena jako teroristická organizace). Protizbraňoví aktivisté obvolávají členy NRA a další držitele zbraní a vyhrožují jim smrtí. Některým na domy naházeli igelitové sáčky s falešnou krví nebo červenou barvou. Některé známé osobnosti držící zbraně se kvůli tomu musely přestěhovat – například Dana Loesch změnila adresu po té, co výhružky smrtí začaly dostávat i její děti.

Po nástupu Trumpa k moci výrazně poklesly prodeje zbraní. To se nyní změnilo – v dubnu se v USA prodal rekordní více než 1 milion nových zbraní. David Hogg, protizbraňový student z Parklandu, je tak přezdíván jako nejúspěšnější prodejce zbraní, lepší než Obama. Foto: The Hill.

NRA se nyní chce soustředit na to, aby co nejvíce ze 100 milionů držitelů zbraní přesvědčila, že podpora organizace je jejich nejlepší šancí na zachování práva držet zbraně. North chce v co nejkratší době navýšit počet členů nejméně o milion – chce přitom oslovit především 23 milionů veteránů a jejich rodinných členů, kteří ho velmi dobře znají jakožto moderátora pořadu War Stories na Fox News.

Aby toho dosáhl, bude muset přesvědčit těch 50 milionů držitelů zbraní, kteří podle průzkůmů nejsou členy, protože v členství nevidí žádnou osobní výhodu. Díky tomu, že protizbraňová lobby nyní na řadě míst prosazuje zákazy a konfiskace zbraní, asi v tomto ohledu NRA nebude mít zrovna dvakrát těžkou práci.


Související:


Zdroj: Washington Times.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *