Čestná zmínka

Čestná zmínka: Carolyn Gudger (zastavení pachatele útoku ve škole Central High School, Sullivan)

Carolyn Gudger byla 30. září 2010  jakožto policistka přidělena k výkonu služby v Central High School, Sullivan, Tennessee, když jí bylo telefonicky oznámeno, že v nedaleké základní škole mají problém s člověkem, který sedí ve voze a odmítá vysednout nebo odjet. Když se na místo dostavila, tak už tam podezřelé vozidlo nebylo. Chvíli zde setrvala, a pak zamířila zpátky do “své” školy.

Při návratu si všimla, že v prostoru školy popojíždí vozidlo, a domnívajíc se, že se řidič ztratil, mu chtěla pomoci. Řidiče se zeptala, zda-li se ztratil, ten jen odpověděl, že v budově pracuje jeho bratr a odjel pryč. Vrátila se zpátky do školy, když jí vrátná oznámila, že u vchodu je muž, který chce hovořit s ředitelkou.

S ředitelkou zamířily ke vchodu. Chvíli s mužem mluvily a ten nečekaně tasil pistoli. Carolyn Gudger okamžitě tasila svou zbraň a postavila se mezi pachatele a ředitelku, které přikázala utéct. Snažila se couvat do budovy, aby se dostala do krytu, zatímco na sebe s pachatelem vzájemně mířili; pachatel ji ale pomalu následoval dovnitř.

Carolyn Gudger tedy zůstala na chodbě, a dalších 13 minut mířila na pachatele, který mířil na ni. Pachatel se postupně rozmluvil: stěžovat si na vládu, policii, atp. Gudger se ho snažila uklidnit a přesvědčit, aby jí dal svou zbraň. Pachatel to však odmítal.

Po 13 minutách na místo dorazili další dva policisté, kteří pachatele z konce chodby vyzvali k odhození zbraně. Ten nejprve namířil směrem za hlasem, následně zbraň zamířil zpět na Carolyn Gudger, přičemž v té chvíli policie zahájila střelbu. Pachatele zasáhlo celkem 6 střel od všech tří policistů (včetně Gudger) a na místě zemřel.

Carolyn Gudger. Foto: Bristol Herald Courier.

Jedinou osobou zasaženou v průběhu incidentu byl pachatel.

Videozáznam školních kamer:

Popis událostí od Carolyn Gudger:

Reakce a odvaha C. Gudger je přesným opakem postupu policisty přítomného v Parklandu, který se schoval na parkovišti a nijak proti pachateli nezasáhl.


Wayne Anderson, šerif místního okrsku, následně vedl neúspěnou kampaň za rozšíření “school resource officers”, jako je C. Gudger, do více škol.


Vražedné útoky ve školách:

Příklady útoků ve školách, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady teroristických útoků, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Zásahy ozbrojených civilistů obecně

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *