Zahraničí

USA: nejpřísnější legislativa v zemi nezastavila kalifornského vraha, mnozí se chtějí bránit sami

Městečko Thousand Oaks v Kalifornii prakticky neznalo kriminalitu, což jej také v roce 2018 vyneslo mezi tři nejbezpečnější města v zemi. O to větší šok obyvatelům přinesla masová vražda, kterou v místním tanečním klubu 7. listopadu 2018 spáchal bývalý příslušník námořní pěchoty.

Foto: USA Today
Foto: USA Today

Hned druhý den ráno zaznamenal jediný místní obchod se zbraněmi nápor obyvatel, kteří se přišli informovat o možnostech, jak se ozbrojit.

Molly, která v klubu poskytovala první pomoc, do obchodu VC Defense dorazila se svým přítelem Simonem. Simone se dříve zapřisáhl, že nebude mít zbraň ve stejném domě, ve kterém vychovává svého syna. Nyní, když zjistil, že se podobná tragédie může odehrát, i když žije v nejbezpečnějším městě, které se nachází ve státě s nejpřísnější zbraňovou legislativou, změnil názor.

Mnoho z lidí, kteří v následujících dnech navštívili VC Defense, nikdy dříve zbraň nedrželo v ruce. Ke svému překvapení řada zjistila, že si zbraň toho dne z obchodu neodnesou – budou nejprve muset čekat deset dní. Tedy za předpokladu, že projdou bezpečnostní prověrkou, která ve státě předchází všem (i soukromým) prodejům zbraní.

Hlavním tématem mezi koupěchtivými návštěvníky obchodu přitom byl fakt, že se v klubu nacházelo šest policistů mimo službu. Vzhledem k tomu, že klub byl “bezzbraňovou zónou”, museli být stejně jako všichni ostatní návštěvníci beze zbraní. “Kdyby někteří z návštěvníků měli zbraně, tak mohli mít šanci útočníka zastavit,” řekl novinářům USA Today majitel obchodu Von Colln.

Von Colln zbraňovou legislativu v Kalifornii popsal jako nejapnými politiky donekonečna zpřísňovaný labyrint iracionálních pravidel, která už jsou tak komplikovaná, že se v nich nevyznají ani jeho známí pracující pro policii. Jeho vlastní bratranec-policista byl dříve zavražděn ve službě a Von Colln k tomu dodává: “Beru nesmírně vážně práci, kterou dělám. Existují lidé, kteří by byli nejradši, kdyby všechny obchody se zbraněmi zmizely. Jenže pak stále zůstanou nelegální cesty, jak se dostat ke zbrani.”

Mike Rowan, který ve městě vede kurzy obranné střelby, popsal, že řada jeho klientů jsou liberálové, kteří před svými známými vlastnictví zbraní tají. Ve společenském kruhu, kde se pohybují, by přiznání držení zbraní znamenalo společenskou sebevraždu.

Zatímco Simone nahlas přemýšlel, jestli si koupit zbraň, Molly měla jasno:

Kdyby uvnitř byli legálně ozbrojení a trénovaní lidé, nemuselo tam zůstat třináct mrtvých.

To ještě Molly neví, že povolení ke skrytému nošení v Kalifornii sama nejspíš nedostane.

Zdroj: USA Today


Kalifornie

Kalifornie má nejpřísnější zbraňovou legislativu v USA, která je v řadě oblastí přísnější než v ČR nebo jiných státech Evropy. Kromě výše zmiňovaných “bezzbraňových zón” také silně omezuje vydávání povolení ke skrytému nošení. To má v Kalifornii v přepočtu jen 0,37% dospělých obyvatel, tedy přibližně 10x méně než v ČR a 20x méně, než je průměr USA, čímž je naprosto minimalizována šance, že by na místě případného útoku mohl být ozbrojený civilista, jenž by se pachateli mohl postavit.

Kalifornie mimo jiné zavedla následující restrikce:

  • bezpečnostní prověrky všech osob kupujících si zbraně (vč. soukromých převodů mimo licencované prodejny)
  • držení pistolí povoleno pouze na zvláštní povolení, které je mimo jiné podmíněno prokázáním důvodu pro vydání
  • povinné registrace zbraní a jejich držitelů
  • omezení vybraných atributů tzv. “útočných zbraní”, včetně zákazu některých druhů zbraní
  • omezení kapacity zásobníků
  • významná omezení možnosti nosit zbraň, povolení k nošení se téměř nevydávají
  • předběžná opatření v případě podezření na změnu duševního stavu držitele.

Oběti masové vraždy v Thousand Oaks. Foto: NBC
Oběti masové vraždy v Thousand Oaks. Foto: NBC

Masová vražda v Thousand Oaks

Útok v Thousand Oaks spáchal veterán – kulometčík z Afgánské války, který údajně trpěl dlouhodobými psychickými problémy, včetně posttraumatické stresové poruchy. Jeho matka na něj sedm měsíců před útokem upozornila policii. Podle souseda matka žila v neustálé obavě, že by mohl něco spáchat, a snažila se jej donutit k vyhledání odborné pomoci, což pachatel odmítal. Policisté si jej vyslechli, došli k závěru, že není nebezpečný pro své okolí. Možnosti umístit jej do ústavu k pozorování nebo nařídit předběžné opatření k zabavení jeho zbraní policisté nevyužili.

Pachatel, který při vraždění použil legálně držený Glock 21 s nelegálním zásobníkem, klub se svými známými sám dříve často navštěvoval. Známí jej popsali jako přátelského člověka, kterého si velmi cenili.

V průběhu vraždění se pachatel připojil z mobilu na Facebook, kam psal zprávy.

Smrt seržanta Rona Heluse

Zatímco kombinace restriktivního vydávání povolení ke skrytému nošení a vytyčení bezzbraňové zóny vedla k tomu, že žádný z návštěvníků baru (včetně šesti policistů mimo službu) nebyl ozbrojen, tak na místo dorazivší policisté na rozdíl od Parklandu ani vteřinu neváhali.

Pachatel po vstupu do baru rozhodil kouřové granáty a následně zahájil palbu ze své pistole vybavené svítilnou a laserem. Díky vojenskému výcviku většina jeho obětí utrpěla zranění vedoucí k okamžité smrti. Pachatel následně zaujal taktické postavení v zákrytu proti vstupním dveřím a čekal na příjezd policie.

Jako první k baru dorazil příslušník místní policie seržant Ron Helus a nejmenovaný příslušník dálniční policie a rovnou vběhli dovnitř s cílem zneškodnit pachatele. Oba byli vybaveni neprůstřelnými vestami a automatickými puškami, přičemž do baru vstoupili společně. Ron Helus byl při akci celkem pětkrát zasažen a zemřel na místě.

Následné vyšetřování ukázalo, že čtyři ze zásahů, které Helus utrpěl, pocházely ze zbraně pachatele. Byť se jednalo o vážná zranění, v případě rychlého poskytnutí lékařské pomoci by je pravděpodobně přežil.

Páté, smrtelné zranění, bylo způsobeno střelou ze zbraně zasahujícího příslušníka dálniční policie.

Místní šerif Bill Ayub k tomu poznamenal, že zjištění o důvodu smrti seržanta Heluse nijak nesnižuje hrdinství a zásluhy obou policistů a nic nemění na tom, že i za ni může jen a pouze pachatel.

Šlo o dynamickou a chaotickou událost, kdy došlo k velmi krátké, ale nesmírně zuřivé přestřelce mezi policisty a vrahem. Seržant Helus a příslušník dálniční policie oba vědomě a cíleně vešli do doslova bojové situace. Riskovali své životy, aby zachránili ostatní. Prakticky okamžitě čelili útoku ze zálohy.

Foto: Daily News.
Foto: Daily News.

Pachatel po přestřelce přistoupil k sebevraždě, byť jej ani jeden z policistů nezasáhl.

 

Edit 12.8.2018: Doplněna informace o usmrcení R. Heluse kolegou. Zdroj: 6abc.com


Související:


Masové vraždy v USA:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *