Nově zvolený prezident Brazílie Jair Bolsonaro a jeho ikonický "pistolnický" pozdrav.
Citát dne

Citát dne – J. Bolsonaro: Zajistíme zákonadbalým občanům možnost být ozbrojeni

Několik dní před zahájením svého prezidentského mandátu nově zvolený brazilský prezident Jair Bolsonaro zopakoval svůj předvolební slib o odhodlání umožnit legální držení a nošení zbraní pro sebeobranu brazilským občanům:

Přijmeme legislativu, která umožní držení zbraní občanům s čistým trestním rejstříkem a která zajistí, že legální držení bude definitivní.


Brazílie přijala v roce 2002 tzv. “odzbrojovací zákon”, který v praktickém směru znemožnil legální držení a nošení zbraní pro sebeobranu. Drakonická úprava nejenže zcela zakázala držení pistolí s úsťovou energií vyšší než 407 J a pušek s více než 1355J, ale také vydání povolení podřídila správnímu uvážení, přičemž praxe byla nastavena restriktivně. K nošení se povolení pak už nevydávají prakticky vůbec.

Kromě řady administrativních překážek je také nutné povolení k držení zbraně co tři roky obnovovat, přičemž jsou opětovně posuzovány podmínky nabytí – včetně správního uvážení. V praxi tak povinnost obnovování povolení vedla k odzbrojení zákonadbalých občanů, a Bolsonarův příslib “definitivnosti” legální držby je v Brazílii nadmíru významným.

Dopady brazilského odzbrojení zákonadbalých občanů dobře ilustruje statistika vražednosti – v roce 2017, patnáct let po zavedení zákazu držení a nošení zbraní pro sebeobranu, bylo v zemi zavražděno 64,357 osob bez legální šance se pachatelům bránit.


Brazílie:

2 Replies to “Citát dne – J. Bolsonaro: Zajistíme zákonadbalým občanům možnost být ozbrojeni

  1. Přiznám se, že tomu grafu nerozumím. Ve 2002 bylo cca 28 vražd. Po zavedení počet vražd klesá a na stejnou úroveň se dostaneme až za cca 10 let. Takže by se z toho dalo vyvodit, že odzbrojení je OK. Nebyl by k tomu nějaký komentář, prosím?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *