Domácí

Italské interview: Skryté nošení zbraní v Česku a systém střelecké přípravy (II/II)

Druhá část rozhovorů Itala Freetoma s českými držiteli zbraní se zaměřuje na praktické otázky týkající se skrytého nošení. Vedle toho se dotkne také problematiky systému střelecké přípravy a stanovených záloh státu.

Pozadí

Tomasso “Freetom” je italský youtuber, který navštívil Českou republiku, aby se dozvěděl o praktických a právních aspektech civilního držení zbraní. Česko má nejdelší historii civilního držení zbraní s kořeny sahajícími do dob husitských válek. Počínaje rokem 1419, české země čelily invazi křižáků z celé Evropy. Křižácká vojska tvořili profesionálové vyzbrojení především chladnými zbraněmi. Oproti tomu husitská vojska sestávala hlavně z domobranců, kteří do značné míry spoléhali na palné zbraně.

Civilní držení zbraní se značně rozšířilo v průběhu a po konci husitských válek. V roce 1517 se stalo de facto ústavním právem prostřednictvím uzákonění ve Svatováclavské smlouvě. Ta stanovila, že všichni lidé všech stavů mohou ve svých domovech mít ručnice.

Dnes má zbrojní průkaz kolem 310.000 osob, z nichž přes 250.000 má průkaz k ochraně života, zdraví a majetku, což jim umožňuje skrytě nosit zbraň.

Rozhovory s českými držiteli zbraní

Tomasso natočil několik rozhovorů s menšinovými českými držiteli zbraní: ženami, imigranty a LGBT. První část interview se zaměřuje na obecné otázky týkající se skrytého nošení. Problematiku vysvětluje zdravotnice Tereza a učitelka jazyků/fotografka Elen.

Druhá část (níže) zabíhá do větších detailů ohledně praktických a právních aspektů skrytého nošení.

Šadi Diab je imigrantem s arabsko-slovanskými kořeny. Několik let pracoval v obchodě se zbraněmi. Po získání českého občanství se stal členem ozbrojených složek ve funkci psovoda. Díky rozsáhlým profesním zkušenostem Šadí podrobně vysvětluje problematiku skrytého nošení zbraně.

Následně Tomasso hovoří s Lancem, přičemž tato část videa se soustředí především na společenské a historické aspekty.

V závěru videa se opět objevuje Tereza. Zde s video věnuje systému střelecké přípravy a stanovených záloh státu, které byly zavedeny v roce 2021 především jako reakce na vlnu islamistických teroristických útoků v Evropě. Kurzy se zaměřují na eliminaci aktivního útočníka, CQB a další pokročilé střelecké techniky. Tereza vysvětluje, proč se rozhodla zapojit do systému střelecké přípravy a ukazuje své vybavení a výzbroj.

Videa můžete sledovat také s českými titulky. V youtube klikněte vpravo dole na:
(1) Nastavení
(2) Titulky
(3) Automatický překlad
(4) Čeština


Zbraně v České republice

Současnost

Historie

Budoucí legislativa

Praktické

Rozhovory

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *