Jeannette Bougrab, partnerka šéfredaktora časopisu Charlie Hebdo Stéphane “Charb” Charbonniera, následujícím způsobem popsala, jak Charb žil ve strachu před vrahy a stát mu zakázal se legálně ozbrojit (Zdroj: Gala, 1. června 2016):
Bylo to hrozné, i když to nedával na veřejnosti najevo, opravdu se bál. Měla jsem dceru, takže jsem doma [u Charba] nepřespávala, ale on měl u postele stále nůž. Dříve žádal o povolení k nošení zbraně, ale bylo zamítnuto s odkazem na to, že ho ochrání policie. Myslím, že by byl se zbraní klidnější, vždyť taky chodil na střelnici.
Charb byl 7. ledna 2015 zavražděn teroristy v redakci magazínu Charlie Hebdo. Pachatelé byli nelegálně ozbrojeni zbraněmi propašovanými z Balkánu, jeden z nich byl již dříve ve vězení za terorismus, oba byli nejméně 10 let “v hledáčku” bezpečnostních složek, přičemž v době “dohledu” nejméně jeden z nich absolvoval výcvik v teroristickém táboře v Jemenu.
Teroristé v Evropě v rámci současné vlny džihádu nikdy nepoužili legální zbraně.
Ve většině zemí EU zákony občanům neumožňují držení a nošení zbraní pro sebeobranu. Stejnou legislativu se v ČR snaží prosadit také někteří politici. Například J. Dienstbier, podle nějž by se zbraněmi neměli bránit lidé, ale pouze větší obnosy peněz.
Související:
- Ozbrojení civilisté úspěšní v 94% zásahů proti aktivním střelcům
- Původ zbraní použitých teroristy v Evropské unii
- Držení zbraní v ČR: Ozbrojená veřejnost
- Británie: Před 22 lety zakázali zbraně, nyní proti vlně zločinu zvažují nasazení armády v ulicích
- Německo: Pouze 1.951 povolení k nošení zbraně pro sebeobranu, řadě žadatelů nejsou prodlužována
- Portugalsko – dokonce i povolení na pepřové spreje se stávají nedostupnými
- Ve Švédsku nelze mít jakýkoliv nástroj pro účely sebeobrany
- Brazílie: Občané se těší a připravují na příchod permisivní zbraňové legislativy
- Kanada: Zbraň pro sebeobranu smí nosit celkem dva občané
- Zélandská policie proti pachateli zasáhla až po 36 minutách, občany, kteří by se chtěli bránit, obvinila z porušení zákona o zbraních