Zbraně

Zbraně & Callum Long-Collins, anglický zbraňový aktivista

V druhé části exkluzivního interview se zbrojnice.com Callum přibližuje svůj osobní vztah ke střelným zbraním.


You can also read this interview in English original:

Firearms & Callum Long-Collins, English gun rights activist


První část rozhovoru: Callum Long-Collins: Muž, kterému odebrali zbraně, protože spáchal myšlenkový zločin


Callume, jaké byly tvé první zkušenosti se zbraněmi? Jaký jsi k nim měl vztah, než jsi se stal držitelem?

Poprvé jsem se ke zbraním dostal v rámci střeleckého klubu na Imperiální univerzitě. Musím se přiznat, že jsem byl zpočátku nervózní, přece jen mi bylo celý život vtloukáno do hlavy, že zbraně jsou nebezpečné. Díky skvělé instruktáži a přátelskému prostředí jsem v klubu brzy vyzkoušel všechny jejich zbraně a zanedlouho jsem sám žádal o licenci.

 

Předpokládám, že jsi musel mít více zbraní, než ti je stát zabavil. Byl jsi na některé z nich obzvlášť hrdý?

Než mi je zabavali, tak jsem měl 8 zbraní. Ty, na kterých mi nejvíce záleželo, mám v úschově dokud opět nedostanu licenci. Nejvíce mi záleží na jednohlavňové brokovnici neznámé výroby, ze které jsem nikdy nevystřelil. Patřila totiž mému dedečkovi, který zemřel loni.

Pak taky Beretta Silver Pigeon, první zbraň, kterou jsem kdy vlastnil. Ze zbraní, které byly odprodány, mi nejvíce chybí Mosin Nagant. Střílel skvěle a díky zášlehům si na střelnici vždy získal spoustu pozornosti.

 

Jak často střílíš? Jakou střelbu cvičíš?

Střílím velmi často! Je to legrační, ale střílím víc, než když jsem měl licenci. Prácuji se zbraněmi na plný úvazek, takže jsem skoro každý den na střelnici.

Při tréninku se zaměřuji na IPSC a 3-gun, tedy pistoli, brokovnici a pušku. Snažím se navštěvovat země, kde jsou pistole legální a trénovat s nimi co to jen jde. Zanedlouho pojedu do Severního Irska, na což se velmi těším.

 

Představa 3-gun soutěže je trochu zvláštní vzhledem k šíři britských zákazů. Mohl bys vysvětlit, jaké zbraně se obvykle používají? Jak se liší od “normálních” zbraní a jak se liší od “normálních” pravidel?

Než jsem přišel o licenci, používal jsem Berettu 1301, GSG 1911 (pistole s dlouhou hlavní) a S&W 15-22 v rámci 3-gun.

Rozdíly jsou u pistolí a pušek. Pistole jsou zakázané, takže je máme s dlouhými hlavněmi. Upravená pistole má 12” hlaveň a v rukojeti tyč, čímž se délka zbraně prodlužuje na 24”. Díky tomu jsou po právní stránce tyto pistole považovány za pušky a mohou být legálně vlastněny.

 

Samonabíjecí pušky, které obvykle používáme pro 3-gun, jsou taky omezené. Mohou to být pouze malorážky protože normální samonabíjecí pušky jsou taky zakázané

 

Trénuješ nějaké zvláštní drily?

Trénuju především to, co se mi nepovedlo v předcházející soutěži! Typicky přebíjení, nabíjení brokovnice a a přechod mezi zbraněmi. Jsem slabší při střelbě na delší vzdálenosti, takže tomu se taky snažím věnovat.

Jinak to je hodně o vytváření stage na střelnici a běhání mezi nimi s přáteli ve snaze připravit se na modelové situace, které by mohly nastat během soutěže.

 

Mohl bys prosím popsat svou oblíbenou zbraň? Jak sis ji vybral, jaké má hlavní výhody a nevýhody?

Mou nejoblíbenější zbraní je S&W 15-22, tedy malorážková AR-15. Střílím z ní více, než z jakékoliv jiné zbraně, a rozhodně umí vykouzlit úsměv na tváři, ať už při soutěži nebo jen střelbě pro zábavu s kamarády. Vybral jsem si ji hlavně kvůli ceně a také pověsti neuvěřitelně spolehlivé zbraně. Navíc je skoro mil-spec, takže si ji můžu vylepšovat a upravovat.

Výhodou při soutěži je nízká váha. Přechod mezi cíli je rychlý a nikdy necítím únavu kvůli tomu, že bych ji měl v ruce. Jediné, co mi na ni vadí, je vzhled. Je to polymerová zbraň a trochu působí jako hračka. Je mnohem bližší airsoftovým zbraním než standardní .223 AR 15.

 

Děkuji za rozhovor. Je něco, co bys vzkázal českým držitelům zbraní?

Díky za zájem o mou střelbu a britský střelecký sport. Přestože se nyní snažím vyhýbat politice a debatám o druhém dodatku americké ústavy, co to jen jde, tak každému, kdo žije v zemi, kde je možné mít zbraně pro sebeobranu, bych rád vzkázal, aby to nebrali jako samozřejmost.

Máte velké štěstí, že máte vládu, která vám důvěřuje, a stejně tak vláda má štěstí, že má vás. Nedovolte jim na to zapomenout a rozhodně si to od nich nenechte vzít.


Zbraně & …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *