Fact check

Fact check: Počet zbraní konfiskovaných legálním držitelům na Novém Zélandu, Český rozhlas

Český rozhlas 20. června 2019 přišel se zprávou o přípravách konfiskací nově zakázaných zbraní na Novém Zélandu.

Rozhlas přitom uvedl: “Novozélandská vláda odhaduje, že se zákaz týká asi 14 tisíc zbraní,” a to aniž by odkázal na konkrétní vyjádření novozélandské vlády v tomto smyslu, samotný zdroj informací ČRo tedy není dostupný a nelze ověřit.

Konfiskace dopadnou na 260.000 – 300.000 zbraní

Často uváděné číslo 14.300 (resp. starší číslo 13.500) představuje počet držitelů novozélandské licence “E”, kteří v době před zavedením zákazů mohli držet zbraně v místní legislativě označované za “zbraně vojenského typu”. Jde o jediné osoby, které místní vláda dokáže pro účely konfiskací bezpečně identifikovat. V případě ostatních legálních držitelů naráží na zásadní problém – Nový Zéland totiž nemá registr zbraní.

V rámci nové legislativy ale do kategorie “zbraní vojenského typu”, resp později zakázaných zbraní, byly přeřazeny samonabíjecí pušky legálně pořízené v rámci skupiny “A” a dále také brokovnice – samonabíjecí, pumpy i pákovky. Vláda přitom netuší, kteří držitelé licence “A” drží, a kolik drží, zbraní nově zařazených mezi zakázané.

Podle deníku NZ Herald zákaz pravděpodobně dopadne na příbližně 300.000 zbraní, podle organizace novozélandských držitelů COLFO na přibližně 260.000 zbraní. Podle protizbraňové Small Arms Survey novozélanďané vlastní celkem 1.212.000 zbraní, konfiskace tedy dopadnou asi na čtvrtinu z nich.

Tématu se podrobně věnuje článek Nový Zéland: Vláda vyhradila na kompenzace za konfiskované zbraně jen zlomek potřebných peněz vydaný na zbrojnice.com dva týdny před Rozhlasem.

Závěr

Počet zbraní podléhajících konfiskacím na Novém Zélandu uváděný Českým rozhlasem je přibližně 20x nižší, než kolik uvádějí novozélandské zdroje. Informace ČRo je tedy lživá.


Nový Zéland

3 Replies to “Fact check: Počet zbraní konfiskovaných legálním držitelům na Novém Zélandu, Český rozhlas

  1. Naprosto objektivní, vyvážený a profesionální Český rozhlas?……..kde by jsme bez něho byli!

  2. ČRo: Zveřejněno 10:01 20. 6. 2019 (Aktualizováno: 12:53 30. 6. 2019)

    Den po zveřejnění fact checku (a devět dní po zveřejnění článku) opravili údaje, ale neuvedli čeho se změná týkala a nezveřejnili že článek aktualizovali… takže čísla už mají správná, ale v devět dní starém článku si toho nikdo nevšiml, neboť kdo se zpětně zaobírá přečtenými starými zprávami, že..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *