Zahraničí

Jižní Afrika: Policisté “ztratili” 9 milionů nábojů, teď jim docházejí, čím dál častěji slouží beze zbraní

Jsou to sotva dva měsíce, co jihoafrická policie přiznala vítězství zločinu a do ulic v části země byla nasazena armáda. Nyní vyšlo najevo, že policistům docházejí náboje a čím dál častěji jsou nuceni sloužit neozbrojeni.

Policisté beze zbraní

Několik policistů si postěžovalo novinářům, že jsou nuceni v této extrémně nebezpečné zemi sloužit beze zbraní. Policii totiž došly náboje a situace se dostala do stavu, kdy jednotliví členové sboru nemohou ani absolvovat každoroční praktické přezkoušení ve střelbě. Bez něj v souladu s předpisy nesmějí nastoupit do služby ozbrojeni.

Pokud by policisté navzdory tomu sloužili se zbraní, hrozil by jim nejen disciplinární postih, ale potenciálně i trestní stíhání. I když ještě mají náboje ve služební zbrani (případně pokud si je pořídí soukromě), jsou postaveni před volbu ohrožení svého života nebo ztrátu práce a případně i trestního stíhání.

Fabrika přestala dodávat

Podle policejního mluvčího Vishnu Naidoo má policie problém, protože dodavatel není schopen dodávat požadované střelivo. Doplnil, že policie přijímá opatření, aby přerušení dodávek nemělo dopad na výkon služby, což je ale v přímém rozporu s tvrzením jednotlivých policistů.

Zločinní policisté dodávají zbraně a náboje zločinným gangsterům

Jihoafrická policie navíc čelí problému prodeje zbraní zločincům ze strany některých policistů. Podle oficiálních údajů policie za posledních šest let ztratila 9,5 milionů nábojů a 4.537 zbraní. Nejvíce – celkem 3,2 milionu nábojů – policie “ztratila” v provincii Východní Kapsko, která patří k místům nyní obsazeným armádou.

Zdroj: iol.co.za


Jižní Afrika:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *