Austrálie - klokan
Zahraničí

Austrálie: Lidé chtějí kupovat zbraně a střelivo, vláda raději zakázala prodej

Australané drží v přepočtu k počtu obyvatel přibližně o polovinu více zbraní než Češi. Po několika vlnách restrikcí a konfiskací sice mají výrazně omezené možnosti, pokud jde o legálně dostupné typy zbraní, mnoho místních si k nim ale stále cestu umí najít. Podobně jako jinde ve světě nástup koronavirové krize i v Austrálii doprovázejí snahy obyvatel zvýšit míru své připravenosti. A podobně jako jinde i v Austrálii výrazně stoupl zájem o obranné nástroje včetně střelných zbraní a střeliva.

Vláda Victorie zakazuje prodej zbraní

Ve státě Victorie došlo ke skokovému zvýšení počtu žádostí o vydání povolení ke koupi zbraně na dvojnásobek. Tato skutečnost přilákala pozornost místní vlády. Ta neváhala a v úterý 31.3.2020 vydala zákaz prodeje zbraní a střeliva.

Policejní ministryně Lisa Neville důvod pro zákaz vysvětlila následujícím způsobem:

“Reagujeme na navýšení poptávky po zbraních a střelivu tak, abychom ochránili legální držitele a prodejce, stejně jako společnost jako celek.”

Ze zákazu kupování zbraní budou vyňati farmáři, vlastníci venkovských pozemků, profesionální lovci škodné a profesionální ochranky. To jim ale nebude příliš platné, protože vláda současně přikázala uzavřít všechny prodejny se zbraněmi.

Queensland: zákaz bez výjimek

Podobný zákaz byl přijat také v Queenslandu. I zde řada legálních držitelů, kteří si před krizí nevytvořili dostatečné zásoby střeliva, přijde zkrátka. Kristen Ridge, profesionální lovkyně škodné, si novinám postěžovala: “Stejně jako většina lidí kupujeme střelivo hromadně. Poslední dodávku jsme objednali a zaplatili, ale teď ji nemůžeme obdržet. Budeme muset přestat poskytovat služby a odmítat lidi, kteří denně volají, že je ohrožuje zvěř, nebo že potřebují utratit zraněné zvíře. (…) Počty škodné vzrostou, bude více útoků a škodná se mnohem více rozšíří.

Zákaz prodeje zbraní má nicméně mnohem širší dopady. Byl napsán poměrně nešťastným způsobem. Ve venkovských oblastech většina prodejců zbraní současně prodává i jiné zboží potřebné pro běžné fungování farem. Byť bylo zemědělství označeno jako nepostradatelný sektor ekonomiky, obchodníci, na kterých jsou farmáři závislí, jim teď nic neprodají. Paradoxně tak zřejmě nyní mohou profesionálním lovcům škodné prodat pušku, ale farmářům nesmějí prodat například oplocení.

Předseda spolku australských střelců Graham Pack k zákazu uvedl:

Dostali jsme se do bláznivé situace, kdy klenotnictví, prodejci značkového oblečení a drogerie jsou považováni za nepostradatelné a stále mohou prodávat, ale průmysl, který doslova dodává jídlo do supermarketů v době národní krize byl ze dne na den umrtven.

Zatímco jiní politici zákaz prodeje zbraní odůvodňují snahou o zajištění bezpečnosti veřejnosti, poslanec Nick Dametto vznáší poměrně zásadní otázku: “Co se stane, když prodejci upadnou do insolvence a nebudou si moci dovolit dál platit za zabezpečení svých prodejen?

Západní Austrálie: Zavřeli jsme vám střelnice, takže zbraně nepotřebujete

V Západní Austrálii začal platit zákaz prodeje zbraní už 27. března. Místní premiér jej okomentoval poměrně lapidárně. Pokud jsou zavřené střelnice, pak přece nikdo nepotřebuje obchody se zbraněmi.

Nad tím by Češi, kteří zbraně drží z 80% pro účely osobní ochrany, zřejmě pozvedli obočí. U protinožců se na otázku osobní bezpečnosti ale dívají jinak. Ostatně, jak to doporučil zástupce velitele policie v Melbourne, v Austrálii platí: “Pokud vás doma v noci přepadnou, plně se jim poddejte.

Zdroje: Daily Mail, Sporting Shooter, ABC News, The Time


Austrálie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *