David Elliot shooting a submachinegun
Zahraničí

Austrálie: Policejní ministr střílel ze zakázané zbraně, (ne)hrozí mu 14 let vězení

Došlo k administrativní chybě.” Tak policejní ministr Nového Jižního Walesu David Elliott novinářům vysvětlil, proč zjevně spáchal trestný čin, za který by běžnému smrtelníkovi v Austrálii hrozilo odnětí svobody v délce až 14 let.

Chybička se vloudila

Elliot v roce 2018 umístil na svůj facebookový profil fotografie z otevření nové policejní střelnice v Sydney. Jako správný potentát si ministr nenechal ujít příležitost vystřelit z řady policejních zbraní, jejichž civilní držení je v Austrálii zcela zakázáno.

Jenže legislativa Nového Jižního Walesu nezakazuje jen držení takové zbraně, ale dokonce i samotné použití. Na podobné situace pamatuje trestem vězení až na 14 let.

Opoziční poslanec Strany zelených David Shoebridge na trestnou činnost policejního ministra upozornil média a dodal: “Zajímalo by mě, co se může honit vysoce postavenému ministrovi hlavou, že vezme do rukou podobnou smrtící zbraň, aniž by si ověřil, jesli to vůbec může legálně udělat.”

Vdova a stovky lidí v problémech

Ministr k incidentu dodal, že nově postavená střelnice byla zasvěcena ve jménu zesnulého člena vězeňské služby. Ceremoniálně ji otevřely společné výstřely ministra a vdovy po příslušníkovi ozbrojených sil. Ministr na svůj facebookový profil nahrál také její střelecké fotografie..

Pan ministr médiím sdělil, že vše vykonal v dobré víře, že je to v souladu se zákonem, protože střílel pod dohledem členů vězeňské služby. Když byl upozorněn na své kriminální jednání, okamžitě to sám oznámil policii. V rámci oznámení také uvedl, že je mu známo, že na střelnici podobně střílely možná až stovky dalších neautorizovaných osob.

Jak dopadné vdova a “až stovky neautorizovaných osob” zatím není jasné. Výsledek šetření policejního ministra ale už teď naznačuje oficiální vyjádření vězeňské služby: “Velmi se omlouváme za hanbu, kterou incident panu ministrovi způsobil.

Zdroj: BBC, ABC News


Austrálie

2 Replies to “Austrálie: Policejní ministr střílel ze zakázané zbraně, (ne)hrozí mu 14 let vězení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *