Maďarská vláda na konci dubna 2020 předložila parlamentu návrh implementační novely místního zákona o zbraních. Co do hlavních bodů návrh kopíruje směrnici a nepřináší žádné zvláštní překvapení. V důsledku zařazení gumostřílů mezi zbraně vyžadující držení zbrojního průkazu bude Maďarům odejmuta neúčinnější alternativa z doposud dostupných sebeobranných prostředků.
Zákon a prováděcí nařízení
Zatímco v České republice jsou téměř všechny zásadní otázky zbraňové legislativy řešeny přímo v zákoně, maďarská zákonná úprava je pouze obecná a řadu podrobností upravuje až prováděcí nařízení.
Maďarská vláda tedy po přijetí novely zákona bude muset novelizovat i prováděcí nařízení. V něm bude upraven například okruh výjimek pro nabývání Evropskou unií nově zakázaných zbraní. V této chvíli tedy není zcela jasné, jak přesně v tomto směru Maďarsko zákazovou směrnici provede. Například pro směrnicí uváděnou sportovní výjimku se dosavadní implementace velmi liší. Od restriktivního Německa až po velmi permisivní výklad v Itálii.
Úskalí rozsáhlých pravomocí vlády co do dotváření zbraňové legislativy nedávno ukázal Nový Zéland a Kanada.
Základní body maďarské implementace
Návrh novely v souladu s unijní směrnicí zakazuje držení vybraných typů zbraní, včetně zbraní se zásobníkem na více než 10 či 20 ran. Pro držení těchto zbraní (zásobníků) bude v budoucnu možné nabýt výjimku pro sportovní střelbu. Přesné požadavky pro vydání výjimky budou obsahem vládního nařízení a zatím nejsou známy.
Držitelé si budou moci ponechat zbraně nabyté před účinností novely, zřejmě ale budou výrazně omezeni co do možnosti jejich následného prodeje. Maďarsko tedy zavádá grandfathering v rozporu se směrnicí i po datu 13.6.2017.
Znehodnocené zbraně deaktivované po 8. dubnu 2016 budou nově zařazeny mezi zbraně kategorie C, tedy vyžadující držení zbrojního průkazu. Dovoz a uvádění na trh bude možné pouze v případě zbraní znehodnocených v souladu s legislativou platnou po 8. dubnu 2016.
Plynovky a gumostříly
Maďarsko má velmi restriktivní legislativu držení a nošení zbraní pro sebeobranu. Podobně jako v Německu tak pro většinu Maďarů co do sebeobranných prostředků nejdostupnější alternativu představují plynovky a poplašňáky. Vedle nich je zde běžným občanům dostupná také místní specialita v podobě gumostřílů.
Nově bude možné volně držet pouze ty verze, které budou v souladu se směrnicí EU č. 2019/69.
Gumostříly budou v důsledku přeřazeny mezi zbraně kategorie C, tedy podléhající držení zbrojního průkazu, a zřejmě zcela zmizí z trhu.
Zdroj: Kaliber Info
Související:
- Přehled zemí, proti kterým EK vede řízení pro nesplnění povinnosti implementovat zbraňovou směrnici
- Zbraňová směrnice – podrobný popis legislativního procesu. Trialog, většinové hlasování, analýza dopadů
- Rozsudek Evropského soudního dvora: Evropská unie má pravomoc zakázat civilní držení jakékoliv kategorie zbraní
- Původ zbraní použitých teroristy v Evropské unii
- Jan Bartošek: Naše připomínky při přípravě směrnice nebyly brány v potaz
- Advokátka ESD: Evropská unie nesmí přijímat opatření v oblasti předcházení trestné činnosti
- Implementace zbraňové směrnice nemá nic společného s bojem proti terorismu
- Tomasz W. Stępień: Ve Firearms United očekáváme, že EU půjde v roce 2020 tvrdě po legálních držitelích zbraní