Zahraničí

Kanada: Policie dlouhé roky věděla o nelegálních zbraních pachatele a nic neudělala. Oznamovatelé se raději přestěhovali.

Kanadská média postupně odkrývají pozadí útoku, při němž nelegálně ozbrojený aktivní vrah v průběhu 13 hodin zavraždil celkem 22 a zranil dvě osoby. Podle posledních zjištění policie dlouhá léta věděla o skrýši s nelegálními zbraněmi a o pachatelově násilné povaze, avšak nijak nezasáhla. Sousedé, kteří tyto skutečnosti policii oznámili, se dokonce následně z obavy před budoucím pachatelem z místa odstěhovali. A to byť oznamovateli byli profesionální voják a bývalá policistka, kteří byli sami dobře vyzbrojeni.

Shrnutí dosavadního vývoje v Kanadě

 • Místní legislativě se podrobně věnuje článek Kanada: právní rámec legálního držení zbraní civilisty. Kanadské zákony jsou relativně restriktivní, předpokladem legálního držení zbraní je získání zbrojního průkazu. Zbraně musí být registrovány u policie. Ve srovnání s českou legislativou je kanadská legislativa poměrně “děravá”.
 • Povolení k nošení zbraně pro sebeobranu se v Kanadě zásadně nevydávají. Loni držel takové povolení v celé zemi jen jeden člověk.
 • Zbraňová legislativa je v Kanadě poměrně často novelizována, většinou v souvislosti s populistickou snahou zajistit bezpečnost prostřednictvím více restrikcí na legální držení zbraní:
 • Větší kanadská města trpí častými přestřelkami mezi členy gangů. Byť zločinci používají téměř výhradně pouze nelegální zbraně, například Toronto se snaží problém vyřešit úplným zákazem samonabíjecích zbraní.
 • Kanadský černý trh se zbraněmi je velmi rozsáhlý a má především následující zdroje:
  • Původně legální zbraně, které se majitelům “ztrácejí” v návaznosti na  zavádění restrikcí.
  • Zbraně od nastrčených držitelů zbrojních průkazů. Na rozdíl od ČR v Kanadě nedochází k následné kontrole držení registrovaných zbraní. Zejména gangy s klanovou strukturou mohou využít bezúhonné příbuzné k získání zbrojního průkazu a následně také zbraní.
  • Zbraně pašované skrz hranice z USA, kterých je ale relativně málo.
  • V posledních letech v Kanadě výrazně narůstá také domácí “garážová” výroba nelegálních zbraní. Policie se přitom obává především těch, které nazývá “rozparovače střev”.
 • Nelegálně ozbrojený pachatel 18. a 19. dubna 2020 v průběhu 13 hodin zavraždil celkem 22 a zranil dvě osoby. Policie byla naprosto bezradná a občany vůbec nedokázala chránit. Pachatele se jí podařilo zastavit jen díky šťastné náhodě.
 • Byť policie ohlásila, že pachatel byl ozbrojen nelegálně, Justin Trudeau 1.5.2020 bez jakékoliv předcházející veřejné nebo legislativní debaty vydal nařízení, kterým zakázal držení většiny samonabíjecích a také vybraných opakovacích pušek a brokovnic. Nařízení bylo vydáno v rámci pravomoci vlády zakázat zbraně nevhodné pro lov a sport, současně však vláda zavedla výjimku pro původní obyvatele, protože ti tyto zbraně potřebují pro lov.

Policie dostala udání na nelegální zbraně a násilí pachatele, nezasáhla

Nyní vyšlo najevo, že bývalí sousedé pachatele nahlásili policii již v roce 2013. Policii přitom oznámili nejen držení nelegálních zbraní, ale také domácí násilí. Právě domácí násilí předcházelo vražednému běsnění. Pachatel nejprve zmlátil svou dlouhodobou partnerku. Ta se před ním utekla skrýt do lesa. Pachatel partnerku chvíli hledal v lese se zbraní v ruce, a když neuspěl, vrátil se zpět k obydlím a začal vraždit sousedy kombinací střelby z nelegálních zbraní a zapalováním jejich obydlí.

Bývalá sousedka Brenda Forbes novinářům popsala, že k prvnímu násilnému incidentu došlo krátce poté, co se pachatel přistěhoval po roce 2000. Jeho partnerka se přiběhla schovat do domu Forbesových. Ti ženě doporučili, aby se obrátila na úřady, avšak ta to nechtěla udělat ze strachu z pachatelovy reakce.

V roce 2013 se Forbes od sousedů dozvěděla, že pachatel zmlátil svou partnerku na dvorku mezi domy: “Držel ji na zemi. Škrtil a mlátil ji.” Jakožto bývalá policistka okamžitě zavolala policii, které řekla jak o útoku, tak i o úkrytu nelegálních zbraní. Následně policii také formálně podala vysvětlení, v rámci kterého svá tvrzení zopakovala.

Navrhla také jednomu ze tří očitých svědků násilného útoku, aby jej policii oznámil. Ten to odmítl s odůvodněním, že se pachatele bojí. Noviny neuvádějí, zda-li tento či jiný ze svědků byli mezi pozdějšími oběťmi.

Kromě paní Forbes policii poskytl výpověď také její manžel. Ten legálně držel řadu střelných zbraní a policii oznámil, že mu pachatel ukazoval své nelegální zbraně: “Věděl, že mám zbraně a že jsem sloužil v armádě. Byl to ten typ lidí, co musí ostatním ukázat, že to, co má on, je lepší.

Policie pachatele nasměrovala proti oznamovatelům, ti se raději odstěhovali

Brenda Forbes byla viditelně zklamaná, že policie na základě oznámení neučinila žádné kroky: “Když jsme jim řekli, že má nelegální zbraně, neměli by tam zajít a ověřit si to?

Po té, co učinili oznámení, pachatel začal být vůči Forbesům agresivní. Vedle verbálních výrhůžek například kroužil v automobilu kolem domu, nebo seděl v autě zaparkovaném před vchodem Forbesových.

Měl jsem strach. Sice mám vojenský výcvik a vím jak zacházet se zbraněmi, ale opravdu mě vyděsil k smrti.

Forbesovi se ze strachu z pachatele v roce 2014 raději odstěhovali pryč.

Zdroj: GlobalNews.ca

Komentář zbrojnice.com

V souvislosti s příkladnou prací kanadské policie při vyšetření oznámení na skrýš s nelegálními zbraněmi pachatele je vhodné připomenout, že místní zákony dlouhodobě kanadským občanům znemožňují držení a nošení zbraní pro sebeobranu.


Nelegální zbraně:

4 Replies to “Kanada: Policie dlouhé roky věděla o nelegálních zbraních pachatele a nic neudělala. Oznamovatelé se raději přestěhovali.

 1. A pak nemají vznikat konspirační teorie, že teroristické útoky státním úředníkům vyhovují jako záminka k stále většímu ovlivňování života občanů.

  1. V tomto případu se vynořilo další podezření – že vrah byl nějakým způsobem napojený na kanadskou policii.
   Objevily se záběry (a údajně to zdroje z agentury a policie potvrzují) jeho výběru 475 000 $ ze schránky (bezpečnostní) agentury Brinks, která zajišťuje převody a převozy peněz. Jenže výběr takového množství není dle článku v Kanadě dovolen na počkání (což ovšem vrah absolvoval), ale po byrokratickém kolečku a při osobní přítomnosti manažena společnosti. Výběr na počkání a bez kontroly má ovšem povolena právě kanadská policie v rámci svých tajných operací… A teď babo raď….?!
   https://www.funker530.com/canadian-mass-shooter-rcmp-agent/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *