Ilustrační foto: útok automobilem ve Stockholmu. Foto: Frankie Fouganthin
Zahraničí

Německo: Zbraně se teroristům zdály příliš drahé, dali přednost autoškole

Zásahová jednotka německé policie 30.1.2019 brzy ráno zatkla tři irácké azylanty – dva jsou podezřelí z přípravy teroristického útoku, zatímco třetí byl zatčen pro podezření z pomoci při jeho přípravě. Podezřelí Iráčané do Německa přišli během migrační vlny v roce 2015. Podle policie jeden z pachatelů v průběhu přípravy dal najevo, že chce “zavraždit co nejvíce osob, avšak musí to být výhradně nevěřící a žádné děti”.

Muži nejprve experimentovali se střelným prachem ze zábavní pyrotechniky. V průběhu prosince si z internetu stáhli návod na výrobu improvizovaného výbušného zařízení. Z Anglie si dokonce objednali také rozbušku, jejíž doručení ale zhatila policie.

Když snaha vyrobit bombu nikam nevedla, začali se shánět po střelných zbraních. Zjistili ale, že koupě zbraní by je vyšla příliš draho a rezignovali i z již domluvené koupě pistole ráže 9mm Makarov. Zaměřili se tedy na možnost útočit automobilem a jeden z trojice se zapsal do autoškoly.

Zda-li trojice postupovala samostatně, nebo byla součástí širší teroristické sítě, ukáže teprve další vyšetřování. Policie zatím oznámila, že plánování nebylo příliš profesionální. V přípravě bomby se nedostali dál než za úvodní experimenty se střelným prachem ze zábavní pyrotechniky a největší riziko tak představovala snaha pořídit si řidičský průkaz.

Zdroj: Basler Zeitung, Spiegel Online


Komentář zbrojnice.com:


Německo:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *