Zahraničí

Německo: islamisté vedení “v hledáčku” mají zbrojní průkazy

Zvláštností německé zbraňové legislativy je fakt, že vydávání zbrojních průkazů podléhá tzv. správnímu uvážení. Tj. i v případě, že žadatel splní veškerá kritéria, na konci procesu ještě dochází k uvažování úředníků, kteří mu mohou vydání zbrojního průkazu zamítnout – primárně s odkazem na v zákoně nedefinované kritérium “spolehlivosti”. Stejně tak mohou na základě uvážení později přistoupit k jeho odebrání, jak jsem popsal v článku Demonstroval proti Merkelové, přišel o zbraně.

V současnosti německé úřady přistoupily k masivnímu odebírání zbrojních průkazů a konfiskacím legálních zbraní držených tzv. “Reichsbürge“, “suverénními občany” neuznávajícími poválečnou ústavu Německa napsanou Američany, a také členům vybraných motorkářských klubů. Stejný postup vůči islamistům, kteří jen v posledních dvou letech při teroristických útocích zavraždili 13 a zranili 73 osob (Reichsbürge a motorkáři 0), ale zatím Německo nepraktikuje.

Absence celoněmeckých statistik držení zbraní islamisty

V článku Německo: neexistuje přehled o zbraních legálně držených islamisty jsem popsal, jak federální úřady spolkové republiky vedou přesnou evidenci o tom, že celkem 750 z 23.000 osob vedených jako pravicoví extrémisté legálně drží zbraně (ozbrojených Reichsbürge, kteří jsou vedeni ve zvláštní kategorii mimo pravicový extrémismus, je 1.200).

Současně federální úřady vedou také podobné seznamy levicových a islamistických extrémistů. U těch už ale legální držení zbraní nesledují.

Porýní-Falc – tři islamisté “v hledáčku” mají zbrojní průkazy

Nyní díky interpelaci v zemském sněmu Porýní-Falc vyšlo najevo, že úřady v této spolkové zemi evidují celkem 580 islamistů, z nichž zbrojní průkaz mají tři osoby. Za zmínku stojí, že v přilehlém Severním Porýní-Westfálsku ministr vnitra v reakci na nárůst násilné zločinnosti s noži občanům doporučil nepouštět si útočníky s noži k tělu a kde týž ministr následně navrhoval v podstatě zavedení policejního státu.

Krátká noticka, která se o držení zbraní islamisty objevila v časopise Focus, má paradoxně nadpis Osm islamistů má malý zbrojní průkaz. Ty v Německu umožňují nošení maket zbraní, především plynových a poplašných pistolí. Nepozorný čtenář by tak mohl rychle přehlédnout, že zásadní informace v této zprávě tkví jinde – tedy ne v plynovkách v nadpise, ale ve větě o ostrých zbraních u třech islamistů. Focus ještě na konci noticky dodává, že zbrojní průkaz islamisty neopravňuje k nošení zbraní na ulici. Což je jistě v období tradičního vánočního nárůstu islamistických útoků pro Němce ulidňující informace.

K legálně ozbrojeným islamistům v jiných spolkových zemích informace zatím neexistují. Byť v tomto případě přepočet nemá žádnou vypovídací hodnotu, pokud by poměr měl být stejný i jinde v Německu, vycházelo by to na 118 legálně ozbrojených islamistů.

Komentář zbrojnice.com

Pokud si to shrneme, tak Německo:

 • vede seznamy osob, které vláda považuje za nekonformní (na ty řadí nejen extremisty, viz motorkáři),
 • existenci seznamů nekonformních občanů v demokratickém státě ospravedlňuje tím, že je to nezbytné pro veřejnou bezpečnost,
 • osobám na těchto seznamech omezuje práva, například možnost zaměstnání ve veřejných institucích nebo držení zbraní,
 • zbraně zabavuje především těm, kteří neuznávají státní zřízení, podobné kroky vůči islamistům nečiní.

Tak aspoň, že ti islamisti budou mít tři zásobníky po deseti ranách a ne jeden po třiceti. Třicetiranné zásobníky jsou totiž tím hlavním bezpečnostním rizikem.


Zbraně nepotřebujete, policie Vás ochrání

Monopol násilí patří státu – zbraně nepotřebujete, policie Vás ochrání! V této souvislosti je dobré si připomenout, že:

 • Terorista, který útočil automobilem na Champs-Élysées, měl zbraně na přímý příkaz tajné služby.
 • Slovenská nedostatečně znehodnocená vz.58, se kterou terorista spáchal útok v Hypercacher, se k pachateli dostala skrz tajnou operaci francouzské policie zaměřenou na sledování černého trhu se zbraněmi. Zbraň teroristovi prodal přímo policejní informátor.
 • Při všech teroristických útocích byly použity nelegální zbraně, kromě Hypercacher (výše) a Copenhagen (ukradená armádní) byly použity zbraně propašované skrz vnější hranice EU.
 • Většina zemí EU znemožňuje obranu se zbraní. Šéfredaktor Charlie Hebdo byl sportovní střelec a jako osoba na kill listu Al Kájdy dostával každý týden výhrůžky smrtí. V této situaci si podal žádost, aby u sebe mohl nosit nabitou zbraň pro sebeobranu. Žádosti nebylo vyhověno. Člověk, který Charba zavraždil, už byl dříve ve vězení za terorismus, byl „v hledáčku“ bezpečnostních složek a neměl vůbec žádný problém pořídit si nelegální pušku Zastava M70AB2 pocházející z Balkánu a s ní jej bezbranného zavraždil.
 • Vojáci střežící ulici před Bataclanem nezasáhli, protože k tomu nedostali rozkaz. Policisté je prosili o půjčení pušek, což také odmítli. Policie zasáhla 2 hodiny a 40 minut po začátku vraždění obětí.
 • Zástupce velitele londýnské policie se ve chvíli, kdy před ním terorista začal bodat do lidí na ulici, zamkl v autě. Na pachatele se nepokusil najet, jen se zamkl a čekal.
 • Devět vteřin – přesně tak dlouho pachatel bodá do lidí, když jsou v jeho bezprostřední blízkosti tři přímo na něj zaměření policisté.
 • Zatímco obyčejní občané ve většině zemí Evropy nesmí nosit zbraně pro sebeobranu,  Francie například vytváří pomocné policejní síly. Čtrnáct dní výcviku, 8hodinové seznámení s pistoli, uniformu a huš na ulici.
 • Každý jeden pachatel islamistického teroristického útoku spáchaného v Evropské unii se zbraní (ve všech případech nelegální) byl v hledáčku bezpečnostních složek.

One Reply to “Německo: islamisté vedení “v hledáčku” mají zbrojní průkazy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *