Citát dne

Citát dne – Dominique: Granát synovi utrhl ruku, nenapadlo by mě, že policie užívá takové zbraně

Dominique (54, příjmení neuvedeno), popisuje, jak jejímu synovi (21) urval ruku policejní granát, když během tzv. “rodinného dne” přišli podpořit protest žlutých vest v říjnu 2018 v Paříži (Guardian, 30. ledna 2019).

Na místě, kde jsme stáli, byl klid. Bylo tam jen pár lidí, dítě a nic zvláštního se nedělo. A najednou byli mí synové zasaženi. Pamatuji si pohled na zmrzačenou ruku svého syna. Jeho tvář a tělo byly poseté šrapnely, jako by na něj někdo vylil barvu. Jeho bratr, který byl také zraněn, ho musel odnést pryč. Do konce života na to nezapomenu.

Kdybych to viděla ve filmu, nevěřila bych, že se něco takového může stát. Bylo to jako ve válce. Byli jsme na demonstraci poprvé. Vůbec jsem netušila, že policie má zbraně, které můžou způsobit takovou škodu.

Fyzická zranění byla hrozná, ale psychická nejsou o nic menší. Při sebemenším hluku se vylekám. Vystraší mě i stlačení plastové lahve. Nedokážu se dívat ani na záběry policie v televizi. Můj syn má díru v ruce, nemůže se na své zmrzačení ani podívat. Druhý má zase šrapnel hluboko v těle, který by bylo příliš nebezpečné vyoperovat. Cítíme se úplně opuštění. Ze strany státu nás nikdo nekontaktoval. Je to, jako bychom vůbec neexistovali.


Francie je jedinou zemí Evropské unie, jejíž policie používá omračující a slzné granáty typu GLI-F4. Ty obsahují 25g TNT a 10g slzné látky. Pro srovnání – pěchotní granáty, které nyní nakupuje česká armáda, obsahují 50g výbušniny.

Celý článek: Francie: Roste počet těžce zraněných demonstrantů, policie objednává další “vrhače obranných koulí”.


Francie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *