Citát dne

Citát dne – P. Thorsell: Velké černé pušky jsou příliš nebezpečné, pro Švédy je lepší paintball

Peter Thorsell, důstojník švédské policie velící dohledu nad civilními zbraněmi, se následujícím způsobem vyjádřil k snaze policie v rámci správního uvážení zamezovat vydávání povolení k držení moderních samonabíjecích pušek (VN.se, 31.12.2015):

Tyto zbraně jsou příliš nebezpečné a mohou vést k násilí. Pokud si chtějí [členové sportovního střeleckého klubu Värnamo] hrát na válku, ať se pustí do paintballu.

Riskujeme, že zde budou masakry. Jde o výkonné samonabíjecí zbraně, které mohou být vybaveny velkými, rychle vyměnitelnými zásobníky. Pokud by byly ukradeny nebo zneužity, mohlo by to vést k značnému násilí.

Je jedno, jestli žádost podají v rámci zapsaného sportovního klubu, nebo jinak. Povolení na takové zbraně budeme vždy zamítat.


Citát je z roku 2015 a dokresluje, jak se Švédská policie dlouhodobě snažila využít správní uvážení, kterým je nadána při vydávání povolení k držení zbraně, k zavedení faktického zákazu moderních sportovních pušek. Legální držitelé zbraní se tomu poměrně úspěšně (byť nákladně) bránili soudní cestou.

Tento měsíc představený návrh “implementace” zbraňové směrnice přináší mimo jiné také zákaz “pohybu s nabitou zbraní”, což by ve svém důsledku vedlo k de facto odpadnutí legitimního účelu držení samonabíjecích pušek, a tedy k jejich zákazu a následným konfiskacím při pětiletém obnovování zbrojních povolení.

Podrobně v článku: Švédsko: Návrh “implementace” obsahuje plíživý zákaz moderních samonabíjecích pušek


Dlouhodobé neúspěšné snahy prosadit zákaz moderních samonabíjecích pušek ve švédském demokratickém procesu nám nadělily eurokomisařku Cecilii Malström, jednoho ze strůjců evropské zbraňové směrnice. Co bylo ve Švédsku odmítnuto, se vrátilo jako bumerang skrz EU a zásahlo všechny legální evropské držitel zbraní.


Implementace zbraňové směrnice:

Sdílejte:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *