Zahraničí

Iowa: Některé školy zavádějí povinnou výuku bezpečného zacházení se zbraněmi

Úřady ve dvou okresech v Iowě rozhodly, že žáci 7. a 8. tříd (věk 12 – 14) let se budou v rámci tělocviku povinně učit také bezpečnému nakládání se zbraněmi. Lekcí se budou dobrovolně moci zúčastnit také středoškoláci v 9. – 12. třídě.

V rámci výuky nebudou používány funkční zbraně a střelivo, nepůjde tedy o výcvik střelby. Cílem je zejména naučit žáky základy bezpečnosti, poud by se ocitli v oblasti lovu, nebo pokud by se jim zbraň dostala do ruky v domácnosti či kdekoliv jinde.

Joel Foster rozhodnutí vysvětluje následovně: “Nejlepší, co můžeme dělat, je děti vzdělávat. Domníváme se, že pokud děti naučíme bezpečně zacházet se zbraněmi a respektovat je, tak snížíme pravděpodobnost závažných nehod.

Rodiče budou moci školu písemně požádat o vyloučení svých dětí z daného kurzu.

Zdroj: Blaze

Des Moines, Iowa. Foto: JoshWest/Wikimedia.
Des Moines, Iowa. Foto: JoshWest/Wikimedia.

Iowa

Iowa přijala legislativu zavádějící nárokové vydávání povolení ke skrytému nošení až v roce 2010. Podmínky vydání povolení jsou následující:

V současnosti má v Iowě povolení k nošení zbraně 12,56% dospělých obyvatel, tedy přibližně čtyřnásobek oproti České republice. Zbraně drží 34% dospělých obyvatel, tedy přibližně desetinásobek oproti ČR.

Pozemky a budovy škol v Iowě jsou bezzbraňovými zónami – narozdíl od většiny ostatních států USA vedení školy může konkrétním osobám (například zaměstnancům) nošení povolit; zákaz se nevztahuje na bezpečnostní pracovníky při výkonu služby. Na začátku roku 2019 byl k projednání navržen zákon, který by zákaz zrušil ve vztahu k rodičům, kteří do školy vezou/vyzvedávají své děti a mají platné povolení k nošení zbraně.


Vražedné útoky v amerických školách:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *