Zahraničí

Jižní Dakota se stala 14. státem USA, kde bude možné nosit krátké zbraně bez zvláštního povolení

Jižní Dakota přijala změnu zákona, díky které od 1.července 2019 legální držitelé zbraní nebudou pro jejich nošení potřebovat zvláštní povolení. Jižní Dakota se stala 14. státem USA, ve kterém se bude uplatňovat tzv. “constitutional” nebo-li “permitless carry”.

Nošení zbraní v USA

Pro legální držení zbraní jsou v USA na federální úrovni nastaveny relativně nízké nároky, které zahrnují především čistý trestní rejstřík a anamnézu bez dřívějšího umístění v psychiatrické péči. K tomu v detailu v článku: Rozšíření databáze NICS pro zbraňové prověrky).

Nad toto federální minimum také řada států zavádí další požadavky, od podrobnějších bezpečnostních prověrek až po povolení k držení zbraně (jen v několika málo státech a typicky je potřeba jen na krátké zbraně). K tomu více v článku: Univerzální bezpečnostní prověrky nepřinášejí kýžený efekt.

V oblasti nošení zbraní je již ale legislativa v jednotlivých státech poměrně různorodá. Zejména v návaznosti na emancipaci černošského obyvatelstva byla od 60. let 20. století v řadě států přijímána legislativa omezující nošení zbraní. Tento trend se začal měnit na přelomu 90. let, kdy v návaznosti na vysokou kriminalitu řada států začala zavádět různé systémy vydávání povolení k nošení zbraní pro ochranu života, zdraví a majetku. Ve většině států se omezení soustředila na nošení krátkých zbraní, případně na skryté nošení krátkých zbraní, protože držení a nošení dlouhých zbraní je obecně považováno za chráněné ústavou. K tomu více v článku: Nejdůležitější zbraňový zákon posledních desetiletí.

Constitutional carry

Zcela mimo trend omezování a následné uvolňování legislativy zůstal stát Vermont, ve kterém za celou dobu jeho existence nebyla přijata žádná legislativa omezující držení či nošení zbraní. Podle toho se také systému umožňujícímu skryté nošení zbraně pro sebeobranu dříve říkalo “Vermont carry”.

V roce 2003 se k Vermontu připojila Aljaška (kde bylo až do roku 1994 prakticky nemožné získat povolení ke skrytému nošení).

Po roce 2010 se spustila lavina států zavádějících “constitutional carry”, ke kterým se letos přidala také Jižní Dakota.

V Oklahomě a Utahu úpravu přijaly státní parlamenty, ale byly vetovány guvernéry.

K dnešnímu dni návrhy na přijetí zákonů umožňujících skryté nošení legálních zbraní bez zvláštního povolení čekají na schválení (či odmítnutí) v celkem 20 státech USA.

Nošení zbraní a zločinnost

USA - vražednost a skryté nošení 1
Nárůst možnosti legálního nošení zbraní pro sebeobranu v USA byl doprovázen poklesem vražednosti o více než polovinu. K tomu více v článku: Statistiky civilního držení zbraní a vražednosti.

V současnosti mezi jednotlivými státy nelze vysledovat konkrétní dopad na obecnou míru vražednosti v případě, kdy zákonadbalí občané mohou nosit zbraně (ať už bez povolení – zeleně, s povolením – modře, nebo nemohou vůbec – červeně).

USA – míra vražednosti a možnost legálního skrytého nošení zbraně.

V individuální rovině je ale možnost nošení zbraní často nenahraditelná, jak se mnohdy mohou osobně přesvědčit občané, kteří zjistí, že zbraně nosit nesmí, až když je opravdu potřebují (ať už jde o Kalifornii, nebo Francii).


Nošení zbraní k ochraně života mimo USA:

4 Replies to “Jižní Dakota se stala 14. státem USA, kde bude možné nosit krátké zbraně bez zvláštního povolení

 1. Taková prosba – nebylo by možné udělat ty grafy “klikací”, aby se po prokliknutí zvětšily? Nevím jak ostatní, ale já mám docela problém ta titěrná písmenka přečíst.

   1. V Chrome ani Edge takovou možnost nevidím, v Exploreru je zašedlá. Samozřejmě lze zvětšit celou stránku přes ctrl + “myší kolečko”, ale to z textu udělá stodoly. Není to nutné, jen takový nápad pro zlepšení přístupnosti webu.

    1. Ačkoli snad všechny browsery (včetně mobilních) celkem snadno umožňují otevření zvoleného obrázku v novém okně či nové záložce (já sám toho musím využívat pro „příklady“, protože jinak skoro nikdy nedokáži rozeznat + od -), myslím, že by asi některým uživatelům skutečně pomohlo, kdyby obrázky byly zabaleny do odkazů s _target=blank a border=0, otvírajících v novém okně jen samotný obrázek.

     Nebo přehlížím nějaký důvod, proč by to mohlo vést k problémům? Či je to snad technicky nemožné (nebo velmi obtížné) v použitém RS?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *