Domácí

Zákaz olova: Vyjádření Evropské komise k návrhu z léta 2019

Eurohujerům se podařil úžasný kousek. Na začátku letošního roku naprosto ovládli mediální prostor svým tvrzením, že přípravy zákazu olova ve střelách jsou hoaxem. Když nyní v létě Evropská komise zahájila formální kroky k přijetí zákazu, řada osob tuto informaci stále rozporuje s odkazem na to, že “už přece byla dávno vyvrácena jako lživá protiunijní propaganda.” Obrátil jsem se tedy na Evropskou komisi se žádostí o vyjádření. Vyjádření Evropské komise pro zbrojnice.com přináším níže v úplné a nezměněné podobě.

Výňatek ze žádosti z července 2019, kterou Evropská komise dává ECHA za úkol připravit paragrafové znění zákazu olova pro užívání ve střelách v mokřadech i mimo mokřady.

Vyjádření Evropské komise k návrhu zákazu používání olova ve střelách a rybářských závažích

Olovo je látka toxická pro člověka i přírodu, a proto EU omezuje vystavení olovu v několika oblastech v rámci nařízení REACH.

Komise uvítala zprávu Evropské agentury pro chemické látky (ECHA) ze září 2018 ohledně používání olova ve střelivu v suchozemském prostředí. Ta došla k závěru, že existují dostatečné důvody ospravedlňující dodatečná ochranná opatření v kontextu nařízení REACH.

Komise a ECHA nyní pracují na způsobech ochrany lidského zdraví a volně žijících zvířat před vystavením olovu v mokřadech a suchozemském prostředí.

Komise požádala v roce 2015 Evropskou agenturu pro chemické látky, aby shromáždila informace o používání střeliva s obsahem olova za účelem lovu či sportovní střelby a zhodnotila potenciální rizika pro suchozemské (ne-mokřadové) prostředí. ECHA zprávu vydala v září 2018. Došla v ní k závěru, že olovo ve střelivu (ve formě olověných střel nebo úlomků po střelbě) představuje dostatečné riziko ospravedlňující další opatření.

Jako součást žádosti Komise z roku 2015 (a paralelně k této zprávě) provedla ECHA také formálnější vyšetřování dopadu olova používaného při střelbě v mokřadech. ECHA zároveň připravila návrh na omezení používání olova při střelbě v mokřadech. Návrh byl zveřejněn a zaslán Komisi v srpnu 2018. Navrhuje přijmout nová opatření na úrovni EU, která by zakazovala používat olovo při střelbě v mokřadech. Opatření by umožnila harmonizovat a zlepšit efektivitu národních legislativ – ve 24 členských zemí EU platí různé stupně omezení používání olova v mokřadech.

Nyní Komise připravuje návrh navazující na podklady ECHA ohledně používání olova při střelbě v mokřadech. Před jeho případným přijetím ho bude konzultovat s členskými státy.

Kromě toho Komise požádala 16. července 2019 Evropskou agenturu pro chemické látky, aby v souladu s čl. 69 odst. 1 nařízení REACH připravila návrh omezující uvedení na trh a používání:

 • olova ve střelách v oblastech jiných než mokřady
 • olova v jiných typech střeliva používaných buď v mokřadech nebo používání v mokřadech nebo území jiných než mokřady
 • olova v rybářském náčiní (např. závaží)

Během procesu bude tento návrh ještě před případným přijetím konzultován s členskými státy.


Související:

12 Replies to “Zákaz olova: Vyjádření Evropské komise k návrhu z léta 2019

  1. Petice, vystoupení to je vzásadě k ničemu. Je to stejné řešení jako když kvůli dvou smrťákům snížej na dálanici rychlost na 100 Km/h. Chce to systémové řešení! To je např. si pořídit děcka, ty děcka dobře vychovat. Zapojit se do společnosti dávat pozitivní příklad lidem kolem sobe. Je to sice běh na delší trať, ale výsledek bude trvalejší…

 1. Bude se krájet další kolečko salámu zvaného svoboda, Eurohujeři si za tím budou stát i kdyby to vyvrátilo sto vědců z oboru. Olovo bylo Bruselskými jednou nazváno jako “zlé”, tak bude zakázáno a basta. Komu se to nelíbí, dostane nálepku eurofób, nácek, rusofil, …

 2. No co, tak budeme střílet zlatem. To má samé výhody:
  • Zlato v přírodě nedegraduje, takže vydrží miliony let beze změny.
  • Zlato je stejně tvárné, jako olovo, takže pěkně zapadne do drážek.
  • Zlato je o polovinu těžší, než olovo, takže je ho potřeba méně.
  • Zlato budou střelci i rybáři po sobě velmi poctivě vyzobávat, takže stejně v krajině nezůstane.
  Jak říkám, samé výhody – nicméně ta studie měla už při objednání jasné zadání, takže se tak trošku točíme v kruhu…

   1. Napadá jenže je to rozumné,a má to hlavu a patu.Tak že v Bruseli (skloňováno dle vzoru pr…) neprůchodné. 🙂

   2. Terorismus lze vymýtit tak, že se bude nově nazývat multikulturním obohacováním.
    Tato metoda se mezi neomarxisty běžně užívá a psal o ní již pan Orwel.

 3. Stát se vegany,neplodit děti,nepít alkohol,nekouřit,jezdit elektromobilem (ovšem jen v nejnutnějším případě a za předem přísně stanovených podmínek) necestovat,doma ubytovat několik (nejlépe několik desítek) uprchlíků,nebo jim byt rovnou darovat a nakonec přejít na islám a prosit za odpuštění.To by terorismus mohlo když ne zastavit,tak aspoň zmírnit.

 4. Existuje nějaká alternativa k olověným / ocelovým bkrokům ?

  Mimochodem, vystupování z EU a podobné nápady nám nepomohou. Tento styl myšlení jde napříč společností a ČR není vyjímkou, bohužel….

  Stačí jeden dva medializované incidenty se zbraní a nějaký aktivista se toho chytne a máme tu zákazy jako jinde…

 5. Kluk ve 3.5 letech dává ukazovák ze spouště zbraní-hraček, když nechce střílet. Je to dobře? 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *