Zahraničí

Německo: Zaměstnanec zbrojovky vynesl a prodal zločincům nejméně 150 pistolí Walther

Zaměstnanec zbraňové továrny od roku 2016 vynesl a prodal zločincům nejméně 150 pistolí. Policie se mu na stopu dostala až po té, co se pistole začaly objevovat na místech trestných činů v souvislosti s přestřelkami motorkářských gangů. Zbraně spojované s čím dál více zločiny neměly vůbec vyraženy sériová číslo.

Žíznivý pracovník s velkou termoskou

47 letý pracovník fabriky Umarex ve městě Arnsberg, kde jsou vyráběny také některé zbraně Walther, si do práce nosil hodně velkou termosku. Především díky ní se mu od roku 2016 ze zbrojovky podařilo vynést nespočet dílů zbraní, ze kterých poskládal přibližně 150 pistolí. Jednalo se především o pistole Walther P22 a PK380.

Zbraně se mu dařilo “odklánět” před finální výstupní kontrolou a vyražením výrobního čísla. Díky tomu bylo celkem jasné, že problém bude ve výrobě. Výrobce proto postupně zpřísňoval kontroly zaměstnanců, až se mu letos v březnu podařilo ve spolupráci s policií pachatele vyhmátnout.

Policie se zaměřila na zákazníky

Pachatel zbraně prodával především členům motorkářských gangů. Motorkáři si většinu neponechali pro sebe – policie je nalezla například u syrského uprchlíka či kosovského dealera drog. Doznaný počet 150 zbraní může být jen špičkou ledovce: větší počet těchto zbraní, které nikdy neměly vyraženo sériové číslo, se podařilo například zajistit při celní kontrole automobilu v Doveru. Ostatně u obviněného doma policie zajistila součástky ke kompletaci dalších nejméně 50 zbraní.

Německá policie se na tyto zbraně zaměřila už v roce 2017, když se začaly čím dál častěji objevovat v rámci vyšetřování střeleb a další trestné činnosti motorkářských gangů v pěti různých spolkových zemích. K veřejně známým případům patřily například pouliční střelby mezi členy Bandidos a Freeway Riders ve městě Hagen, při nichž byli střelbou z malorážkových pistolí zavražděni celkem tři lidé.

V Německu převažuje nelegální držení zbraní.

Od pistolí se policisté dostali až ke kulometu

Při vyšetřování cíleném hlavně na pistole Walther se policii podařilo dopadnout také 54 letého britského občana, který měl v Německu dílnu zaměřenou na ustřelbyschopnění znehodnocených či jinak nedostatečně upravených zbraní (původu nedostatečných konverzí se podrobně věnuje článek Slovensko: Ruský dealer ze slovenských “flobertek” uvařil 737 ostrých zbraní pro berlínské podsvětí). Výstupy z dílny britského zbrojíře německých motogangů si můžete prohlédnout na úvodní fotografii.

Případ vynašeče zbraní se uzavřel nyní na konci srpna, když policie provedla rozsáhlou razii v celkem 12 budovách v šesti městech s cílem nalézt úkryty nelegálních zbraní motorkářů, a to včetně řady plně automatických (v EU zakázány od roku 1991). Celkem bylo v souvislosti s případem obviněno 16 osob, a to jak pro nedovolené ozbrojování tak i pro drogovou kriminalitu.

Podle finální zprávy se policii podařilo zajistit celkem 15.000 nábojů, 5kg střelného prachu, 35 kompletních pistolí, díly ke kompletaci nejméně 50 dalších pistolí, 29 dlouhých zbraní včetně 2 odstřelovacích pušek a 2 kulometů, 3 ruční granáty a řadu dalších zbraní, u kterých ještě bude prováděno znalecké zkoumání jejich povahy a funkčnosti. Policie dále zabavila velké množství drog, zejména extáze, pervitinu, kokainu a marihuany.

Vedle toho policie zajistila také 40 zbraní, které tři z obviněných drželi legálně. Vzhledem k legislativním limitům platným v Německu patrně jde především o opakovací zbraně.

Zdroje: lokalkompass.de, Spiegel.de, Westfalenpost, WDR, presseportal


Související:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *