Čestná zmínka

Čestná zmínka – Blaine Gaskill (zastavení pachatele útoku ve škole Great Mills High School)

Blaine Gaskill byl dne 20.3.2018 jakožto policista přidělen k výkonu služby na Great Mills High School v Marylandu, když se školou rozlehla střelba, kterou zahájil 17letý student. Gaskill neváhal a rozeběhl se skrz budovu školy vstříc hluku výstřelů. Když jej pachatel spatřil, tak otočil zbraň proti sobě; Gaskill jej střelbou zasáhl přibližně ve stejnou chvíli, kdy pachatel spáchal sebevraždu.

Než byl zastaven, stačil pachatel zranit dvě osoby.

Okamžitá a bezchybná reakce B. Gaskilla je v přímém kotrastu s reakcí policisty přítomného v Parklandu, který se schoval na parkovišti a nijak proti pachateli nezasáhl.


Podle dlouhodobých statistik FBI v letech 2000-2013 40% aktivních střelců spáchalo sebevraždu, typicky po příjezdu policie na místo útoku. V letech 2016-2017 počet útoků ukončených sebevraždou klesl na 26%.


St. Mary’s County v Marylandu program přidělení konrétních policistů k ochraně škol zahájil již v roce 1998. “Školní policista” má kromě ochrany studentů za úkol celou řadu dalších činností, včetně vedení programu prevence užívání drog, prevence šikany a mentorování žáků v dalších vybraných oblastech. Pro plnění všech těchto funkcí procházejí zvláštním výcvikem.


Níže video z jiného zásahu B. Gaskilla v roce 2016:

Více k B. Gaskillovi na Heavy.com, PoliceOne


Související:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *