Fact check

Fact check: UZI plynovky nedělá, Policie České republiky

Policie se pochlubila poměrně rychlým zadržením osoby podezřelé ze spáchání loupeže v herně v pražských Letňanech. Potud všechna čest a chvála příslušníkům. Bohužel na jejich práci navázal mluvčí PČR následujícím prohlášením, které převzala většina médií (Seznam Zprávy, 1.12.2018):

Neznámý pachatel přepadl hernu v Letňanech. Muž přišel za bar, na hlavě měl kapuci, na obličeji měl masku ve tvaru lidské lebky a v ruce držel samopal značky UZI, tedy samopal, který používají většinou teroristé. Tento samopal před obsluhou natáhl, a vynutil si tím vydání peněz.

Tvrzení mluvčího je přitom v přímém rozporu s obrazovým záznamem a fotografiemi, které PČR k případu uvolnila. Z těch je zcela zřejmé, že pachatel při loupeži použil plynovou pistoli Ekol ASI. Ta se prodává za 3.590 Kč s trochou nadsázky i v hračkářstvích, a se samopalem UZI nemá nic společného.

Plynovkový zločin

“Plynovkový zločin” je dennodenním chlebem pro novinářskou práci. Čtenost značí míru jejich úspěchu, v důsledku čehož jsou často informace o tom, že pachatel byl ozbrojen plynovkou/poplašnou zbraní/flobertkou upozaděny. Policejní mluvčí by se ale podobných chyb měl vyvarovat, stejně jako nesouvisejícího připomínání terorismu.

Při neustálém vyvolávání strachu z všudypřítomných zbraní u českých zločinců vyvstává otázka: cui bono? Zejména v souvislosti se zákazovou směrnicí se na nás nezadržitelně žene zpřísnění podmínek pro držení plynovek, poplašných zbraní a flobertek.

Není přitom nejmenších pochyb, že osoby jako je pachatel výše na videu tyto makety zbraní nahradí nejdostupnějším jiným nástrojem – tj. noži. Srovnejme si přitom nejhorší možný dopad jejich standardního použití při přepadení:

  • plynovka – nepříjemné štípání očí a výtok hlenu z nosu,
  • expanzní zbraň – pískání v uších, možné poškození sluchu,
  • flobertka – povrchové zranění na úrovni odpovídající zásahu kuličkou z praku (ve všech třech případech také možné poškození zraku při použití přímo proti oční bulvě),
  • nůž – krvácivé zranění, potenciálně smrtelné.

Myslím, že žádný český legální držitel zbraně by se nikdy nechtěl dostat do přestřelky se zločincem, ale kdyby si už mohl vybrat, tak by preferoval zločince vyzbrojeného plynovkou. Tj. současný český standard.

Stejně tak bych rád věřil tomu, že i většina policistů by s ohledem na vlastní bezpečí dala přednost zatýkání zločinců s plynovkou, než s nožem. Tedy že by dala přednost současnému komfortu, který policisté v zemích jako je Británie, Německo nebo Rakousko nemají.


Související:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *