Zahraničí

Británie: pět let vězení za nefunkční svítilnu s paralyzérem

Británie je rájem pro všechny odpůrce legálního civilního držení zbraní. Samonabíjecí pušky se středovým zápalem zde zcela zakázali v roce 1988, pistole a revolvery v roce 1997. Nabývání těch zbývajících zbraní podléhá správnímu uvážení. V současnosti je zde pak významným tématem otázka omezení držení nožů, přičemž na nárůst loupežných přepadení, znásilnění a vražd páchaných s noži je s vážnou tváří navrhován úplný zákaz špičatých čepelí.

Foto: branse.cz
Foto: branse.cz

Vedle střelných zbraní, které jsou v přepočtu k populaci používány 8x častěji ke spáchání trestných činů, než u nás, v Británii také platí úplný zákaz civilního držení dalších předmětů jako jsou například pepřové spreje nebo elektrické paralyzéry. Jejich držení je přitom trestáno stejně, jako nelegální držení střelných zbraní. Tedy minimálním odnětím svobody v délce pěti let.

Přesvědčit se o tom mohl také jistý John Kenney, který si za cenu 50 liber pořídil “paralyzérovou svítilnu”. Ty jsou u nás běžně dostupné, vzhledem k nízkému účinku a potřebě fyzického kontaktu s útočníkem je nicméně nelze než považovat za zcela nevhodné pro sebeobranu.

Baterku policisté nalezli u Kennedyho na začátku roku v průběhu domovní prohlídky. Tvrzení, že si ji pořídil na sebeobranu a vůbec netušil, že jde o zakázaný předmět, mu nepomohlo. Stejně tak soud neobměkčily výsledky forenzní analýzy, podle níž byla baterka naprosto nefunkční.

Soudce v řízení shledal, že neexistují žádné mimořádné polehčující okolnosti, a uložil Kennedymu za držení nefunkčního svítilnového paralyzéru trest vězení v délce pěti let.

Zdroj: BBC.


Komentář zbrojnice.com

Při takovém přístupu státu nezbývá, než doporučit co nejrychlejší přijetí zákazu ostrých nožů. S trochou dobrého plánování by pak domovní prohlídky zcela jistě mohly umožnit zatčení a uvěznění milionů, možná i desítek milionů potenciálně nebezpečných zločinců.


Británie:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *