Zahraničí

Británie: zločinci mají tolik střelných zbraní, že je po činu odhazují

Dvacet let po úplném zákazu pistolí a revolverů a třicet let po úplném zákazu samonabíjecích pušek se středovým zápalem čelí britská policie nejen vysokému nárůstu trestné činnosti páchané se zbraněmi, ale také dříve nevídanému fenoménu: Nelegální zbraně pachatelé po činu rovnou odhazují, z čehož podle policie plyne, že černý trh je zbraněmi doslova přesycen.

Foto: Liverpool Echo.
Foto: Liverpool Echo.

Přesycený černý trh

Britská policie čelí novému fenoménu. Černý trh s nelegálními střelnými zbraněmi je tak přesycený, že zločinci nově přešli k odhazování střelných zbraní po spáchání trestného činu. Podle skotského zástupce velitele pro boj s organizovaným zločinem Steva Johnsona dříve střelné zbraně představovaly cennou komoditu, kterou zločinci jen tak nechtěli ztratit. Jedna zbraň byla běžně užívána vícero zločinci a po každém činu byla pečlivě uschována, dokud ji nebylo potřeba využít znovu.

Díky tomu také výsledky balistických zkoušek obvykle vedly k závěru, že stejná zbraň bývala použita u celé řady trestných činů. To policii pomáhalo s vyšetřováním a s rozkrýváním vztahů v místním podsvětí.

Hlavní zdroje nelegálních zbraní v Británii tradičně představují dřívější zóny konfliktů v Severním Irsku a na Balkáně, k nimž se v posledním desetiletí přidalo získávání zbraní přes darkweb z USA a kontinentální Evropy. V poslední době také přibývá nelegálních konverzí plynových, akustických a flobertových zbraní na střelbu ostrými náboji.

Nedávno se jako problematické ukázalo také zasílání tureckých plynových zbraní poštou z České republiky. Britská národní centrála proti zločinu nicméně rychle navázala komunikaci s českými úřady i prodejci a tuto cestu, kterou se do Británie dostalo přibližně 30 plynovek, se podařilo rychle uzavřít.

Zbraň č. 6

Byť britská policie čelí novému fenoménu “zbraní na jedno použití”, BBC minulý týden vysílala více jak hodinový dokument o pistoli známé v policejních kruzích jako “zbraň č. 6”, který podrobně ukazuje dřívější fenomén uchovávání nelegálních zbraní.

Tato nelegální zbraň (krátké střelné zbraně jsou v Británii zcela zakázány od roku 1997) byla použita při celkem 11 trestných činech, včetně 3 vražd. Zbraň byla různými zločinci používána mezi lety 2003 a 2009 a dodnes nebyla policií zajištěna.

Podle kamerových záznamů se policie domnívá, že jde o zbraň typu CZ 75. Já si myslím, že ze zveřejněných záběrů (viz foto na konci článku) toto dostatečně jednoznačně neplyne, nicméně to BBC nestálo v cestě, aby v pořadu uvedla detailní fotografii CZ 75 s velkým nápisem “MADE IN CZECH REPUBLIC”. Holt při fotografování pistole z druhé strany by mohlo zapadnout, že původci zla jsou východoevropani a jejich mrzké zbraňové zákony

K popisu zbraně pak policie pro BBC dodala: “Náboj 9mm parabellum byl vytvořen primárně pro vojenské použití. Je to vysoce průrazný náboj, který je především navržen s cílem zvýšit míru energie přenesené do cíle – a tím zvýšit poškození tkání.

Jinými slovy – zbraň č. 6 je nebezpečný vraždící přístroj. (BBC)

V návaznosti na to mi nezbývá, než apelovat na ty čtenáře zbrojnice.com, kteří patří k desítkám tisíc občanů denně se legálně pohybujících ulicemi českých měst s podobnými zbraněmi za pasem a v kabelkách, aby si své pistole překontrolovali. Prosím, ujistěte se, že Vaše zbraně jsou v pořádku (jak naznačují dlouhodobé statistiky výrazně vyšší bezpečnosti v ČR než v Británii a také statistika 8x menší pravděpodobnosti použití zbraně při spáchání trestného činu) a že v průběhu času nedošlo k jejich metamorfóze na vraždící přístroje.


Dokážete “zbraň č. 6” identifikovat z fotografie níže?

Foto: Birmingham Mail.
Foto: Birmingham Mail.

Británie:

5 Replies to “Británie: zločinci mají tolik střelných zbraní, že je po činu odhazují

 1. Vypadá to spíš na Browning Hi-Power ve verzi s hranatým lučíkem – běžná to pistole právě ve zmíněném Severním Irsku. CZ má většinou výrazně užší spodní část závěru, kolem hlavní pružiny, tady je přední část pistole spíš hranatá.
  Ale to se jim nehodí do krámu, tím by přiznávali, že zdroj jejich problémů je domácí a že policie není schopna zajistit bezpečí ani před historickými zdroji ohrožení.

  Mimochodem, je ten luger průbojný, nebo naopak dobře předává energii? Přijde mi, že v tom má britský orgán stejný guláš, jako průměrný reportér.

 2. Zkontroloval jsem si Shielda a zatím se k žádné metamorfóze neuchýlil. Většinu dne spokojeně spí v kydexu a já ho budu budit až v úterý na LOSík.

  Já bych si zase tipnul, že to CZ75 je, no a co, ta pistole za to nemůže. Stejně jako Renault nemůže za to, že s ním vrah zabil 86 a zranil 458 lidí v Nice.

 3. Vypadá opravdu více jako B-HP.

  Skoro bych si troufl tvrdit že by to mohla být i pistole Arcus 94/98, i když ten lučík je možná trošku jiný.

  Tohle shlížení na střední/východní evropu mi jde hodně pod kůži, nemám to rád. Je až k podivu že v dnešní době je naprosto v pořádku aby policie a úřady v západní Evropě stále zkoušely házet vinu nebo ponižovat evropy od Německa na východ. Je to skoro ironie že s osočováním národů jejichž etnicita je pojmenována po otroctví žádný problém s hate speech neexistuje.

 4. Upřímně, mně je úplně jedno, co nějaká BBC cintá, faktem je, že ČR je se svými 300 tisíci ozbrojenými civilisty jednou z nejbezpečnějších zemí na světě, Anglie naopak nejhorší zemí na světě v počtu znásilnění na 100 tisíc obyvatel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *