Citát dne

Citát dne – soudce N. Madge: Musíme zakázat ostré nože, nikdo je nepotřebuje

Soudce Nic Madge se ve svém projevu při odchodu do důchodu v květnu 2018 vyjádřil v tom smyslu, že zákazy “nebezpečných” nožů v Británii nemají potřebný efekt, protože “mladíci” většinou využívají především běžné kuchyňské nože, a dále uvedl (The Telegraph, 27.5.2018):

Jen málo z nožů, které nosí mládež, patří k zakázaným rambo nožům nebo samurajským mečům. Těch je opravdu minimum.

Důvodem, proč zákazy nemají kýžený efekt, je, že většina mladíků nosí běžné kuchyňské nože. Každá kuchyň obsahuje smrtící nože, které jsou potenciálními vražednými zbraněmi.

A tak je pro mládež velmi snadné vzít nůž z kuchyňského šuplíku u sebe doma nebo v domě svých známých. Musím se tedy zeptat, proč potřebujeme mít dvacet nebo pětadvacet centimetrů dlouhé nože s hrotem? Jediný, kdo je potřebuje, jsou řezníci a rybáři, ale jak často jsou používány při běžném domácím vaření? Výjimečně, pokud vůbec.

Řezná zranění jsou málokdy smrtelná. Proto chci apelovat na všechny, kdo mají co do činění s noži – výrobce, obchody, policii, místní i státní úřady – zabraňte prodejům dlouhých ostrých nožů mimo výjimečné, přesně definované případy, a nahraďte je noži se zaoblenými konci.

Bylo by vhodné, kdyby policie připravila program, v jehož rámci by občané své nože, které byly legálně koupeny k vaření, mohli někam předat za účelem úpravy, tak aby jejich hroty byly otupeny.

Soudce Nic Madge. Foto: Telegraph.
Soudce Nic Madge. Foto: Telegraph.

V loňském roce jen v Anglii a Walesu zaznamenali 18.787 útoků noži vedoucích ke zranění obětí a dalších 17.207 loupežných přepadení s noži.


Británie:

6 Replies to “Citát dne – soudce N. Madge: Musíme zakázat ostré nože, nikdo je nepotřebuje

  1. No po vyslechnutí ,,moudra,, tohoto soudce by měl každý psycholog zbystřit a tohoto , , ,do důchodu odcházejícího soudce pozvat na vyšetření…..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *