Zahraničí

Berlín: Policie kupuje místo zbraní zmetky, v nábojích má jed a Zelení navrhují odzbrojit

Berlín se snaží zvýšit úroveň výzbroje místních policistů. Ať už jde o pistole nebo útočné pušky, více než přezbrojení snahy policejního velitelství připomínají běh minovým polem. Jako by trable s problematickými dodávkami zbraní samy nestačily, místní strana Zelených přišla s návrhem část policistů odzbrojit.

Doplnění výzbroje použitými pistolemi za jedno Euro

Policejní nákupy se do hledáčku veřejnosti dostaly poprvé v roce 2016, kdy byl s odkazem na nedostatek prostředků proveden nákup 1139 použitých pistolí Sig Sauer P6. Zbraně berlínské policii prodal spolkový stát Schleswig-Holstein za cenu jedno Euro za kus. Že doplnění výzbroje pistolemi z roku 1978 v řadách policistů nevyvolalo nadšení asi není potřeba dále rozvádět.

Pronájem HK MP7

Pokud vás zaujal nákup pistolí v ceně 1 Eura za kus odůvodněný nedostatkem prostředků, pak o nic méně zajímavý kontrakt Berlín uzavřel v témže roce na PDW. Od armády si policie pronajala celkem 40 zbraní Heckler & Koch MP7 s příslušenstvím, a to za cenu €13.000, a teď se podržte, ROČNĚ. Zbraně byly armádě vráceny o dva roky později.

Koupě nových pistolí

Jen v roce 2016 došlo v Německu k 7 teroristickým útokům a bezpečnostní složky ohlásily zmaření dalších tří.

Když ke konci roku bylo při teroristickém útoku na Vánoční trhy v samotném Berlíně zavražděno 12 a zraněno dalších 48 osob (z toho jednu osobu přizabil nikoliv pachatel, ale další migrant, kterého následně vláda přikázala urychleně vyvézt ze země), začalo doplnění výzbroje použitými pistolemi za jedno Euro vypadat trochu hloupě.

I bylo objednáno 24.000 nových pistolí Heckler & Koch SFP9. Výrobce však policii nejprve dodal zmetky, které naprosto selhaly při testech, takže byly vráceny. Po opravě zase zbraně dodal s dovětkem, že si je policisté mají nastřelit sami… Problému jsem se v detailu věnoval v článku z listopadu.

Jedovaté střelivo

Když se pistole od Heckler & Koch nepovedly, tak si policisté zřejmě mysleli, že si koupí pušek u jiného výrobce budou moci spravit chuť. Vybrali si Sig Sauer MCX. K 300 objednaným puškám rovnou nakoupili také 300.000 nábojů.

Ukázalo se, že střelivo je toxické způsobem, který ohrožuje zdraví střelců. Detaily nejsou známy, německé zdroje hovoří doslova o “jedovatých nábojích”.

Než se vyřeší reklamace, musela policie urychleně mimo výběrové řízení nakoupit 10.000 jiných nábojů. Cenu raději neuváděla.

Jak kvalitní trénink může 1.800 policistů, kteří mají být s těmito zbraněmi vycvičeni, získat, raději nemá smysl komentovat.

Sig MCX na reklamaci

Naštěstí policisty málo nábojů pro výcvik nemusí trápit, neboť pušky samotné se výrobci taky nepovedly. Ukázalo se, že mají nevyhovující soustřel.

Z 300 koupených zbraní jich 115 prokazovalo nedostatky, pro které byly vráceny výrobci. 56 je v současnosti vedeno jako služby schopných. Zbytek zatím neprošel ani přejímací procedurou a nastřelením.

Zelení navrhují tasery místo pistolí

Nezávisle na výše uvedených trablích se svým slovem do pranice přišla také místní strana Zelených. Benedikt Lux v rozhovoru pro policejní noviny představil nápad, že přece nemusí všichni policisté nosit zbraně. Řada by jich mohla přezbrojit na tasery. Těmi jsou vybaveni poslední dva roky vybraní policisté (mají současně i pistoli).

Lux nicméně policisty uklidňuje, že je nechce odzbrojit, ale pouze jim poskytnout možnost výběru. Například členové zásahových jednotek by podle Luxe měli být i nadále ozbrojeni střelnými zbraněmi. (Zatím?)

Mluvčí policejních odborů Benjamin Jendro nápad označil za směšný a prohlásil, že policisté v Berlíně se často ocitají v situaci, kdy “zbraně slouží k ochraně života jejich i občanů”.

Zdroje: BZ Berlin, T-online

Komentář zbrojnice.com

Škoda, že policejní odbory se stejným argumentem nevystoupí také v případě civilního nošení zbraní. Možná by pak Němci nemuseli Židům doporučovat, aby pro vlastní bezpečnost na ulici nechodili s jarmulkou na hlavě.


Německo

4 Replies to “Berlín: Policie kupuje místo zbraní zmetky, v nábojích má jed a Zelení navrhují odzbrojit

  1. Tak ono je těch doporučení celá řada. Být obezřetný, vyhýbat se rizikovým místům, říkat rezolutní NE, držet si útočníka od sebe na délku natažené paže nebo již zmíněné jarmulky. Když se to všechno zkombinuje dohromady, tak to přece musí fungovat. Nač tedy zbraně? Byť třeba jen nože? Jako záchrannou brzdu pokud všechno ostatní včetně policie selže? Ale děte.

  2. Pokud by Zelení prosadili svoje představy, německá policie bude zločincům pro legraci, podobně jako ve Velké Británii.

  3. Další Anglie kde regulárové nemají zbraně, pouze obušek? Co bude příště, Stát občany odzbrojí zlými ostrými noži a nastoupí etapa úžasných skvělě fungujících občany chránících plastových nožíku?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *