Citát dne

Citát dne – magazín Fokus: Významný zájem na deportaci teroristova pomocníka

Německý deník Fokus přišel s následujícím zjištěním ohledně okolností teroristického útoku, ke kterému došlo 19. prosince 2016 na berlínských vánočních trzích (Fokus, 22.2.2019):

Bilel Ben Ammar se večer před útokem spáchaným tahačem s návěsem potkal s pachatelem. Kamera snímající náměstí z výškové budovy podle informací časopisu Fokus natočila, jak pachatel po vražedném útoku vystupuje z nákladního automobilu a snaží se utéct pryč. V tu chvíli video, které bylo doposud drženo v tajnosti, zaznamenává, jak osoba  vzhledu Bena Ammara hranolem dřeva praští ze strany do hlavy muže, který se snažil pachatele zastavit, a tím pachateli uvolní cestu.

Tento muž dodnes leží v komatu. Dvě hodiny po útoku Ben Ammar vyfotil zničený vánoční trh a fotografii poslal na doposud neidentifikované telefonní číslo.

Devět dní po útoku přichází politické rozhodnutí, že domnělý pomocník pachatele musí opustit zemi. “Bezpečnostní služby a spolkové ministerstvo vnitra mají významný zájem na tom, aby deportace proběhla úspěšně,” zní email z 28.12.2016 zaslaný spolkové policii, který má Fokus k dispozici.

Ben Ammar byl zatčen následující den a 1. února 2017 byl dvě hodiny po půlnoci letecky přepraven z Frankfurtu do Tuniska. V té době stále probíhalo vyšetřování spolkového státního zastupitelství.


Komentář zbrojnice.com

Německo patřilo vedle Francie, Španělska a Británie k hlavním zastáncům nových restrikcí v evropské zbraňové směrnici. Ta byla přitom veřejnosti představována jako nástroj boje proti terorismu, byť žádný teroristický útok v Evropské unii nebyl spáchan legálně drženou zbraní.

Informace o pozadí vyšetřování útoku v Berlíně dokresluje již dříve známé zprávy o tom, že například šéf Charlie Hebdo nedostal povolení k nošení zbraně pro sebeobranu, či že zásah proti teroristům v Bataclanu, v centru Paříže, nastal až 2 hodiny a 40 minut po začátku útoku.

A ano, i ten člověk, kterého praštili do hlavy hranolem, musel být v souladu s německými zákony neozbrojen.

Může mi prosím někdo zase připomenout, jak přesně restrikce legálního držení zbraní mají zvýšit naši bezpečnost?


Související:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *