Zahraničí

Kanada: Vláda zvažuje zákaz samonabíjecích zbraní, občané v obavách vykoupili AR-15 z obchodů

Kanadská zbraňová legislativa co pár let prochází zásadními novelizacemi. Nyní opoziční poslanec přišel se zprávou, že vláda chystá zavést rozsáhlý zákaz držení samonabíjecích zbraní. Podobně jako v případě Nového Zélandu by zákaz nebyl přijat zákonem, ale pouhým vládním nařízením. Mezi občany se rychle rozšířila panika, která vedla k vykoupení některých typů zbraní, jako například pušek AR-15.

Děravá legislativa a neefektivní populistická “řešení”

Kanadská zbraňová legislativa představuje podivný mix relativní permisivnosti a nesmyslných restrikcí a v řadě ohledů je podobná legislativě Nového Zélandu před zavedením zákazů v dubnu 2019. Obě tyto země spojuje pododobný přístup k novelizacím – místo opravdu hloubkové analýzy nedostatků se politici většinou soustředí na populistické zákazy “konkrétních” předmětů. Komplexní legislativa se totiž těžko prodává, zatímco předstoupit před kameru s určitým typem zbraně je mnohem jednodušší. Díky protizbraňovému zaměření médií tak mohou co pár let vystoupit s prohlášením, že zrovna nyní dojde k zásadnímu zlepšení skrz zákaz té či oné zbraně. Dobře to ilustroval dlouhodobý zákaz zbraní typu kalašnikov, zatímco vz.58 byly zařazeny do nejdostupnější kategorie.

Pokud čtete zbrojnice.com pravidelně, pak jste asi zaznamenali, že v Kanadě od loňského roku probíhá proces přijetí zákona C-71, kterým budou mimo jiné samonabíjecí vz.58 přeřazeny mezi zakázané zbraně a dojde k řadě dalších změn popsaných ve zvláštním článku.

Podobnost s Novým Zélandem

Kromě děravosti a populistických novelizací se kanadská zbraňová legislativa podobá novozélandské také v dalším naprosto zásadním ohledu. Kategorizace zbraní není provedena v samotném zákoně, ale v pouhém vládním nařízení.

Toho novozélandská vláda zneužila k přeřazení samonabíjecích pušek mezi zakázané zbraně pouhých šest dní po útoku v Christchurchi. Následující změna zákona v parlamentu už pak v praktické rovině neměla zásadní význam, tedy kromě legitimizace totalitárního způsobu původního přijetí zákazu.

Zatímco přijetí kanadského zákona C-71 ve standardním legislativním procesu se blíží do finále, tak nyní na veřejnost prosákly informace, že vláda Trudeoua v návaznosti na to připravuje další změnu pouhým vládním usnesením, přičemž změna má přinést zákaz samonabíjecích zbraní.

Paradoxně tak o přeřazení vz.58 bude rozhodovat parlament, ale připravovaný zákaz všech samonabíjecích zbraní by už přijala pouze samotná vláda.

Zákaz připravovaný v utajení

Informace o utajené přípravě zákazu samonabíjecích zbraní na veřejnost vypustil opoziční poslanec Tony Clement, který odkázal na důvěryhodných zdroj z vlády. Clement tvrdí, že Trudeau plánuje bezprostředně po přijetí C-71 provést vládní novelizaci nařízení upravujícího zařazení jednotlivých typů a zakázat samonabíjecí zbraně. Cílem má být zvýšení popularity před nadcházejícími parlamentními volbami mezi typickými voliči Trudeaua.

Ministr Bill Blair v návaznosti na to prohlásil, že vláda zkoumá všechny možnosti, jak úpravou legislativy zvýšit bezpečnost občanů. Na přímou otázku, zda-li probíhají utajené přípravy zákazu zbraní, odmítl odpovědět. Tento ministr byl přitom vládou loni pověřen k provedení analýzy případných změn po té, co nelegálně ozbrojený člen ISIS spáchal teroristický útok v Torontu.

Vyprodané obchody se zbraněmi

Kanadští občané na oznámení reagovali podobně, jako dříve občané Nového Zélandu. Podle webu gunblog.ca byly pušky AR-15 k 26. květnu u většiny prodejců v zemi buďto zcela vyprodány, nebo jim zbývalo jen několik málo posledních kusů.

Kanaďané zřejmě spoléhají na to, že případný zákaz podobně jako v předchozích vlnách bude obsahovat grandfatheringové ustanovení, které umožní držní zbraní nabytých před zákazem.

Uvidíme, zda-li se jejich očekávání vyplní, nebo vláda zahájí proces  konfiskací prováděných zásahovými jednotkami násilně vnikajícími do obydlí zákonadbalých občanů se samopaly v rukou stejně jako na Novém Zélandu.

Zdroje: Huffington Post, Toronto Sun, National Post, TheGunBlog.ca


Kanada

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *