Zahraničí

New Jersey: nové omezení zásobníků “překvapivě” dopadlo i na policisty

New Jersey dlouhodobě patří ke státům s nejpřísnější zbraňovou legislativou v USA. Jak všichni dobře víme, od bezpečnější a lepší společnosti jsme vždy jen jeden nový zákon daleko. Tohoto hesla se drží i legislativci v New Jersey, kde minulý měsíc vešlo v účinnosti další omezení pro držitele zbraní. Maximální kapacita zásobníků se z dřívějších 15 nábojů zmenšila nově na 10, přičemž držitelé dostali 180 dní na to, aby se svých “nadlimitních” zásobníků zbavili.

Nová legislativa obsahuje řadu výjimek, mezi kterými ale chybí výjimka pro policisty mimo službu. Tento týden tak bude místní senát probírat urychlenou novelizaci, která má problém vyřešit.

New Jersey. Paolo Costa Baldi, Wikimedia

Kromě omezení kapacity zásobníků červnová novela zavedla také další omezení pro vydávání povolení ke skrytému nošení zbraně, rozšířila proces prověrky zájemců o koupi zbraně, zavedla možnost předběžného odebrání zbraní v případě důvodného podezření, že by jejich držitel mohl být nebezpečný, a také zakázala průbojné střelivo.

Stát je dlouhodobě notoricky znám odmítáním vydávání povolení ke skrytému nošení zbraně pro účely sebeobrany. Současně ale ve městě existuje praxe, podle níž místní policisté nosí služební zbraně i mimo službu. Vychází se z toho, že policista nikdy není “úplně” mimo službu, a v případě potřeby musí být schopen zasáhnout.

Nový zákon limitující zásobníky obsahuje výjimku pro policisty ve službě, a dokonce také pro policisty v důchodu. Chybička se ale vloudila, a policisté mimo službu by nošením standardních zásobníků páchali trestný čin.

Změna nové legislativy, o které se bude hlasovat ve čtvrtek, má zavést pravidlo, že policisté mimo službu budou moci mít pro své služební zbraně standardní zásobníky; pro své případně soukromě držené zbraně budou muset mít zásobníky limitované, stejně jako ostatní civilisté.

Zdroj: NJ.com

Edit 30.12.2018: Omezení zásobníků pro policisty mimo službu zůstalo v platnosti.


Omezení kapacity zásobníků New Jersey přijalo v reakci na střelbu v Marjory Stoneman Douglas High School, při níž byl paradoxně pachatel vybaven pouze zásobníky s kapacitou na 10 nábojů. Celý článek: Souhrn faktů k masové vraždě v Parklandu na Floridě


Související:


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *