Citát dne

Citát dne – šerif R. Clark: zářný příklad, proč mít zbraň

Šerif Rick Clark z města Columbia v Jižní Karolíně následujícím způsobem okomentoval případ Bruce McLaughlina Jr., který utekl z vězení a ve své oranžové vězeňské kombinéze s nožem v ruce vyrazil dveře do domu nejmenované ženy, která ho bezprostředně po té střelila do hlavy:

Byl to opravdu velký chlap. Kdyby neměla zbraň, ani nechci domýšlet, co by se stalo. Obejmul jsem ji a pověděl jí, že jsem na ni hrdý.

Toto je zářný příklad, proč je důležité mít zbraň a umět ji použít.

Pickens County Sheriff Rick Clark. Foto: CBS News.
Pickens County Sheriff Rick Clark. Foto: CBS News.

Útěk z vězení

McLaughlin spolu s dalším vězněm přemohli a brutálně zmlátili dva členy vězeňské ostrahy. Následně se z vězení vydali každý opačným směrem. McLaughlin se pokusil dostat do domu své oběti přibližně ve stejnou chvíli, kdy v jiné části města policisté zatýkali druhého uprchlíka.

Dozorcům zmláceným a zamčeným za mřížemi pomohli ostatní vězni, kterým se také podařilo rozbít okno a následně zalarmovat úřad šerifa.

Šerif Clark řekl, že nechce předjímat závěry vyšetřování, nicméně předběžně vše nasvědčuje tomu, že napadená žena zbraň použila v souladu se zákonem.

Odhodlání, dovednost a nezbytný nástroj

Napadená byla v době útoku v domě sama. Dříve prošla tréninkem v souvislosti se získáním povolení ke skrytému nošení zbraně.

Zdroj: KDVR.com


Civilní držení zbraní v Jižní Karolíně

Ústavní zakotvení

Ústava Jižní Karolíny z roku 1895 obsahuje zakotvení civilního držení zbraní ve stejném znění jako federální ústava. Předchozí verze jihokarolínské ústavy obsahovaly odlišné znění (např. 1868: “Lidé mají právo držet a nosit zbraně pro společnou obranu”).

Skryté nošení zbraní

Jižní Karolína zavedla nárokové vydávání povolení ke skrytému nošení zbraně v roce 1996 (o rok později než ČR). V současnosti zde má povolení k nošení zbraně 7,8% dospělé populace, tedy přibližně dva-a-půlnásobek oproti České republice.

Držitel povolení k nošení zbraně v Jižní Karolíně smí být v kostele ozbrojen pouze za předpokladu, že k tomu dostane individuální svolení od pastora nebo správce.

Přesné podmínky pro získání povolení ke skrytému nošení zbraně v Jižní Karolíně si můžete přečíst zde.


Příklady zásahů ozbrojených civilistů:

Příklady teroristických útoků, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady útoků ve školách, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady útoků v modlitebnách, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady útoků v nákupních centrech, restauracích a jiných veřejných místech, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady zásahů ozbrojených civilistů k záchraně členů bezpečnostních složek:

Příklady zásahů ozbrojených civilistů při násilném přepadení v obydlí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *