Zahraničí

Británie: Nová taktika proti kriminalitě s noži – preventivní zákaz Facebooku

Velká Británie je masmédii často předkládána co se týče zbraňové legislativy jako nedostižný vzor. Samonabíjecí pušky se středovým zápalem zde zcela zakázali v roce 1988, pistole a revolvery v roce 1997. Současně ale z britských ostrovů pronikají čím dál podivnější zprávy o rostoucí násilné kriminalitě a snahách státu se s ní nějakým způsobem poprat. Nyní bude britský parlament projednávat návrh zákona, který se snaží vražedné násilí na britských ulicích snížit mimo jiné zavedením předběžných opatření zakazujících Facebook.


Velká Británie – bezzbraňová utopie:


Zákaz Facebooku a převýchovné kurzy

Podle nové úpravy policie bude moci žádat soudy o uložení předběžných opatření proti osobám podezřelým ze “zapojení do nožového zločinu”, a to i pokud daná osoba nebyla s nožem přistižena.

Soud bude moci v rámci předběžného opatření osobě starší dvanácti let nařídit:

  • zákaz vycházení z domu po setmění a zákaz zdržovat se v místech se zvýšenou přítomností gangů,
  • povinnou účast na zvláštním kurzu určeném k změně myšlení ohledně nožů (“special knife awareness courses to change their thinking”),
  • zákaz užívání internetových sociálních sítí,
  • až dvouletý zákaz setkávat se s jinými členy gangu.

Případné porušení bude trestáno odnětím svobody v délce až dvou let.

Od roku 2014 došlo v Británii k zvýšení počtu trestných činů spáchaných za užití nože o 40%, přičemž nemocnice loni ošetřovaly 813 osob mladších 18 let s bodnořeznými zraněními (nárůst o 80% oproti roku 2015). Mezitím počet “zakázaných nožů” zabavených při hraničních kontrolách britských celníků vzrostl z 3.800 na 7.688.

Zdroje: BBC, Guardian, Independent


Komentář zbrojnice.com

Řada britských politiků připisuje rostoucí násilí mezi pouličními gangy právě sociálním sítím. Vzájemné urážky a verbální napadání zaznamenané na internetu často velmi rychle eskalují v “trestné výpravy” ukončené těžkými zraněními a smrtí.

Domnívám se nicméně, že zákazy používání sociálních sítí nebudou o nic úspěšnější než již dlouhodobě platné zákazy nožů.

Je tedy logické se zeptat, co budou Britové zakazovat za dalších pár let, až zjistí, že za krveprolitím v ulicích nestál Mark Zuckerberg.


Související:

Sdílejte:

One Reply to “Británie: Nová taktika proti kriminalitě s noži – preventivní zákaz Facebooku

  1. Je zajímavé, jak přesně děsivou budoucnost Británie odhadl Moore v komiksu V for Vendetta (jakkoli se tehdy paradoxně a absurdně domníval, že by k totalitě mohla vést vláda toryů, kdežto v praxi se ukázalo — jako ostatně vždy — že ji nastoluje levice).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *