Zahraničí

USA: Demokraté předložili návrh zákona zavádějícího bezpečnostní prověrky na všechny prodeje zbraní

Jako první významný zákonný návrh po získání většiny křesel ve sněmovně reprezentantů demokraté představili návrh zákona zavádějícího tzv. univerzální bezpečnostní prověrky. V současnosti bezpečnostní prověrkou musí projít ti, kdo si kupují zbraně u licencovaných obchodníků. Pro prodeje mezi soukromými osobami nebo předání zbraní v rámci rodiny zákon bezpečnostní prověrku nevyžaduje.

Bezpečnostní prověrky

Problematiku bezpečnostních prověrek v detailu popisuje článek rozšíření databáze NICS pro zbraňové prověrky.

Při koupi zbraně v licencované prodejně musí kupující vyplnit poměrně detailní formulář a předložit doklad totožnosti. Prodejce následně požádá FBI o provedení prověrky kupujícího. Prodej zbraně nebude umožněn v případě, že kupující:

 • byl odsouzen za trestný čin, za nějž lze uložit více než rok odnětí svobody,
 • je na něj vydán zatykač,
 • je závislý na nelegálních látkách,
 • byl diagnostikován jako duševně nemocný (což zahrnuje nedobrovolné umístění v ústavu, shledání nevinným z trestného činu v důsledku duševní nemoci, shledání neschopným být trestně stíhán),
 • je v USA nelegálně,
 • byl vyloučen z armády (dishonorable discharge),
 • byl proti němu vystaven soudní zákaz styku,
 • byl odsouzen za domácí násilí (bez ohledu na délku trestu), nebo
 • zřekl se amerického občanství.

Držení zbraně v rozporu s výše uvedenými předpoklady, stejně jako vědomý prodej osobě, která tyto předpoklady nesplňuje, federální právo trestá odnětím svobody v délce až 10 let.

Původ zbraní zločinců

Podle studie, která v roce 2015 zjišťovala informace od 1613 držitelů zbraní, 22%  z těch, kdo v předchozích dvou letech nabylo zbraně, tak učinilo bez absolvování bezpečnostní prověrky. Tento relativně vysoký počet nicméně nemá přímý dopad na původ zbraní zločinců.

Studie amerického Ministerstva spravedlnosti z roku 2016 zjišťovala přímo od vězňů, jak se dostali ke zbraním. Zbraň v době spáchání trestného činu drželo (což neznamená, že ji použili) 21% státních a 20% federálních vězňů; specificky u těch trestaných za násilnou kriminalitu se jednalo o 29% státních a 36% federálních vězňů.

Pouze 1,3% vězňů, kteří zbraň použili ke spáchání trestného činu, si ji pořídilo v obchodě (nutně s prověrkou). Hlavním způsobem získání zbraně pro vězně (bez ohledu na to, zda-li ji použili, nebo nikoliv) byla koupě na ulici/černém trhu – 43%. Následovalo získání zbraně od příbuzných či známých (25,3%) a krádež (6,4%). Celkem 17,4% ozbrojených vězňů zbraně získalo z jiných zdrojů, včetně nalezení na místě činu/u oběti (6,9%).

Zákon, který nejspíš nemůže pomoci a určitě neprojde

Návrh zákona demokraté předložili nedlouho poté, co podrobná studie prokázala, že zavedení univerzálních prověrek nemělo žádný efekt na míru zločinnosti v Kalifornii. Současně demokraté dobře věcí, že zákon nemá šanci být schválen republikány ovládaným senátem.

Demokraté střílejí naslepo z nefunkčního děla. Předložením zákona chtějí především udávat tempo politické debatě o civilním držení zbraní a téma udržet živé pro další kolo voleb.

Pro velkou část držitelů zbraní představují univerzální prověrky skrytý způsob zavedení registru zbraní. To je pro ně nepřijatelné hlavně ze dvou důvodů:

 • registrace zbraní byly historicky pravidelně zneužívány k následným konfiskacím (naposledy Evropská unie – lhůta pro vytvoření centrálních registrů zbraní 2014, návrh konfiskací 2015),
 • americké státy, v nichž získala navrch hoplofobní lobby, neustále zavádějí další a další restrikce (např. Kalifornie, která má nyní legislativu výrazně přísnější než je evropská směrnice).

USA:

Příklady zemí s restriktivní zbraňovou legislativou:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *