Zahraničí

Německo: Vysoký nárůst trestných činů s noži, návrh nové legislativy má zavést další nožové zákazy [aktualizováno]

Německá legislativa v oblasti civilního držení nožů je již v současnosti výrazně restriktivnější než ta česká. Neustále narůstající počty útoků noži nicméně ukazují, že současné restrikce nejsou efektivní. Němečtí politici z toho učinili jediný možný logický závěr. Zákazy nejsou dostatečně přísné. Navrhují tedy zavedení dalších restrikcí. Podobně jako v tolika dalších zemích světa se zdá, že i Německo je už jen jeden zákaz, jen jeden paragraf daleko od lepších zítřků.


Německá nožová legislativa podrobně: Evropský parlament: bojujte proti terorismu zákazem nošení nožů, úplným zákazem zombie nožů a motýlků


Současná legislativa

V současnosti lze u sebe v Německu legálně mít nůž s pevnou čepelí s délkou nejvýše 12 cm nebo případně zavírací nůž, který nelze otevřít jednoručně. Tedy pokud se nenacházíte v některé z bezzbraňových zón. Ty v posledních letech přibývaly velmi rychlým tempem.

Nárůst trestné činnosti

Policejní odbory si nicméně všímají, že dochází k zřejmému nárůstu trestných činů páchaných s noži. Je podle nich nutné vyvolat zásadní veřejnou debatu o možných protiopatřeních. Podle policie v Německu sotva uplyne den, aniž by došlo k těžkým či smrtelným útokům noži.

Přesné statistiky nicméně neexistují – na federální úrovni tento druh zločinů doposud nebyl veden ve zvláštní kategorii, což se má změnit až nyní.

Srovnání údajů některých spolkových zemí naznačuje, že v Německu dochází v přepočtu na obyvatele k čtyřnásobnému počtu trestných činů s noži oproti ČR. Srovnání nicméně značně kulhá, protože česká policejní statistika do stejné kategorie řadí také například obušky. Zprávy z Německa navíc naznačují výrazně vyšší poměr opravdu brutálních činů, které jsou v těchto statistikách vedeny.

Návrh nových restrikcí

Spolkové státy Dolní Sasko a Brémy předložily návrh federálního zákona, který by měl zavést nové restrikce na držení nožů. Především má vést k zavedené “beznožových zón”, typicky míst, kde se obvykle nachází větší počet osob jako jsou obchodní centra, školy nebo veřejná doprava. Dále by městské samosprávy nově měly mít možnost jako “bezzbraňové zóny” prohlásit území celého města, nikoliv pouze konkrétní vybrané části.

Dále má znovela zavést zákaz nošení nožů s délkou čepele delší než 6 cm v celém Německu. Nově by se měly zvýšit pokuty za nepovolené nože a nošení vystřelovacího nože by se trestalo rovnou vězením.

Návrh se zdá mít vysoké šance na schválení. Proti se zatím postavili jen zástupci stran AFD a FDP. Ti návrh kritizují jako nesmyslné placebo, které omezí pouze zákonadbalé občany a nebude mít vliv na zločince.

Stephan Brandner (AfD), předseda výboru pro legislativu Spolkového sněmu, k tomu dodal: “Všichni vědí, že jsme tento problém před rokem 2015 neměli.

Zdroje: Focus, Wolfsburger Nachrichten

Spolková rada nožová omezení neschválila

Aktualizace 24.9.2019: Během projednávání novely zbraňové legislativy Spolková rada neschválila návrh na zavedení dalších nožových omezení. Stejně tak Rada neschválila návrh na rozšíření bezzbraňových zón – jejich vymezení i nadále zůstane především otázkou právní úpravy v jednotlivých státech. Nelze vyloučit, že se tyto nápady do zákona vrátí při dalším projednávání ve Spolkovém sněmu.

Do návrhu “implementační” novelizace zbraňové legislativy se současně díky Radě dostala řada dalších kontroverzních návrhů. Mimo jiné by důvodem pro pozbytí spolehlivosti jakožto předpokladu legálního držení zbraní mělo být vedení osoby v seznamech podezřelých osob tajných služeb, a to bez možnosti soudního přezkumu.

Zdroj: All for shooters


Související:

8 Replies to “Německo: Vysoký nárůst trestných činů s noži, návrh nové legislativy má zavést další nožové zákazy [aktualizováno]

 1. Nejen německá – každá legislativa v oblasti civilního držení nožů je výrazně restriktivnější než ta česká.
  Český zákon o držení a nošení nožů je ten úplně nejlepší na celém světě – totiž vůbec žádný.
  Pak je ovšem pozoruhodné, že kriminalita s noži tady zdaleka nepředstavuje takový problém.

  1. Ono to zas tak pozoruhodné není – ať si říká kdo chce, co chce, podle mě kriminalita pouze a jen souvisí se složením obyvatelstva, proto je podle mě správně, že mají státy různé zákony o zbraních (neřeším, jestli dobré, nebo špatné) a nějaké pokusy o společné evropské mi moc smysl nedávají.

   1. Není otázka jestli, ale kdy přijde směrnice o nožích (a tedy první omezení i k nám), protože nárůst kriminality spáchané noži na západě od nás neustále vzrůstá a to jistě neunikne pozornosti EU komisařů, aby se pokusí svou (zvrácenou) logikou problém vyřešit zákazem všeho řezného a bodného v celé EU.

    Jediná šance jsou volby.

   2. Toto si myslím také. Mimochodem ani v USA nemají tak jednotné zbraňové zákony jako by chtěla EU mít.

    Přeci jen, jiná situace bude v Chicago a jiná na vesnici v Tennessee.

    Bohužel, EU vedou socialist,i a ti prosazují sjednocování a unifikaci snad všeho.

 2. Od té doby co nosím, si všímám ve svém okolí spousty lidí, kteří nosí také s pravděpodobností tak 90%. Podle toho jak se jim hýbe něco pod trikem nebo mikinou na 1 nebo 3 hodinách. V obchodních domech bych přísahal, že budu mít v dohledu vždy někoho, kdo má u sebe legální zbraň. Jestli to nebude důvodem, proč tam kde je vše zakázané je tak nebezpečné chodit po ulicích…

  1. No jo, ale já nosím Glock 26 pod sukní, na stehne. Jak to poznáš ? To by si mi tam musel šáhnout 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *