Zahraničí

Tenerife: Svět podle Dienstbiera – 86letý se doma bránil brutálnímu mučení a loupeži, odsouzen za nelegální držení zbraně

Lidé se přece mohou bránit i nelegální zbraní” je velmi podivná mantra senátora ČSSD Jiřího Dienstbiera. Představa, že by občané měli stavět svou bezpečnost na neustálé hrozbě trestního stíhání za nelegální držení zbraně, se může zdát být nepochopitelná. V mnoha částech Evropské unie to je ale realita. V těch nejextrémnějších případech jsou i lidé na islamistických kill listech nuceni k volbě mezi bezbranným čekáním na smrt a porušováním zákona, jako šéfredaktor Charlie Hebdo Stéphane “Charb” Charbonnier.

Učebnicový příklad dopadu podobného legislativního přístupu, který nyní posuzoval španělský nejvyšší soud, se odehrál na Tenerife.


Související: Citát dne – J. Dienstbier: zbraněmi bránit peníze, ne lidi


Brutální přepadení stařečků

1.3.2015 se do domu nyní 86letého Jacinto Siverio v Aroně, jižní Tenerife, vloupali dva násilníci. Siverio i jeho manželka byli svázáni a brutálně zbiti. Manželka byla následně pachateli mučena. Mimo jiné ji donutili dát ruku do futer, kterou jí následně zabouchnutím dveří rozdrtili.

Cíl pachatelů byl jasný: buď jim stařeček vydá € 20.000,-, nebo je oba zavraždí. Aby jejich oběti nepochybovaly, že výhrůžka je míněna vážně, přiložili ženě ke spánku věrnou napodobeninu střelné zbraně.

Zoufalý Siverio pachatelům řekl, že peníze přinese ze sejfu z ložnice. Zde vzal nelegálně držený revolver ráže .38 a dvakrát vystřelil. Jednoho pachatele smrtelně zasáhl do obličeje, zatímco druhý z místa utekl.

Španělská spravedlnost

Soud v prním stupni Severia odsoudil k 2,5 letům odnětí svobody nepodmíněně za zabití a 2 letům podmíněně za nelegální držení zbraně. Navíc měl Severio podle rozsudku uhradit matce pachatele odškodné ve výši €20.000,-

Odvolací soud rozhodnutí zrušil, avšak matka pachatele se dovolala k nejvyššímu soudu. Řízení u nejvyššího soudu se protáhlo, protože ten měl v mezičase plné ruce práce s trestáním osob spojených s pořádáním referenda v Katalánsku. Nyní, po pěti letech, španělský nejvyšší soud původní rozsudky zrušil.

Řízení se tak vrací na úplný začátek, přičemž lze očekávat, že Severio se odsouzení za nelegální držení zbraně nevyhne. Pokud bude španělská spravedlnost podobně rychlá, jako v prvním kole, je dost dobře možné, že Severio bude souzen do konce života.

Toto je vpravdě “Dienstbierovská spravedlnost”.

Zdroj: Fuerte Ventura Zeitung


Španělsko

Portugalsko

4 Replies to “Tenerife: Svět podle Dienstbiera – 86letý se doma bránil brutálnímu mučení a loupeži, odsouzen za nelegální držení zbraně

  1. Jako. Vím, že je těžké se vžít do těla starce. Ale určitě bych je radši zabil nelegální zbraní a odseděl si nějaký čas než, než aby vrahové mé, ženy pobíhali po světě… Svět je hold k lumpům příznivější, když mu určují pravidla.

  2. Opravte mě, jestli se pletu, ale i u nás by i v případě osvobození v případě n.o. byl stejně souzen za t.č. nelegálního ozbrojování, ne? V případě n.o. je jedno, čím se brání, a nelegální zbraň je prostě další případ pro soudy…

    1. ano, ale je vysoko pravdepodobne, ze by odisiel „len“ s podmienkou… Dobry advokat vas z toho vyseka, ono zas nahrat v tomto pripade ze kver patril utocnikovi nie je tak zlozite. Ak samozrejme drzite zasadu c. 1: NIKDY nevypovedame bez pritomnosti advokata.

  3. Stařeček odolal mučení a ubránil se lupičům požadujícím 20 000 eur. Za to státní soud stařečka odsoudil k zaplacení 20 000 eur.
    Ano, stát se o vás postará. Zvláště pokud jste lupič.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *