Čestná zmínka

Čestná zmínka: David Royer (zastavení pachatele útoku na mostě v Leawenworthu)

David Royer se 27. května 2020 ve svém voze blížil k mostu Centennial Bridge, který spojuje jeho domovské Platte City s Leawenworthem, kde slouží jakožto seržant americké armády, když si všiml, že se v jeho pruhu nachází nehybné vozidlo.

David Royer drtí pachatele

Royer jel relativně pomalu, protože věděl, že na mostě probíhají stavební práce a funguje zde jen kyvadlový provoz. V jeho směru jízdy nebyla prakticky žádná doprava a očekával, že bude muset tak jako tak stát na semaforu. Po telefonu se bavil se svou manželkou a vozidlu, ke kterému se blížil, nevěnoval zvláštní pozornost.

V té chvíli z vozidla vystoupil řidič, otevřel kufr a vytáhl pušku. Okamžitě začal střílet směrem k řadě vozidel blížících se v protisměru.

Royer dal nohu z plynu a instinktivně se přikrčil za volantem. Jako první mu problesklo hlavou, že se střelec zřejmě někomu brání, a očima na druhé straně mostu hledal jakékoliv náznaky přicházející střelby.

Rychle mu došlo, že jediného útočníka představuje právě řidič stojícího vozidla. A taky, že si pachatel patrně neuvědomil, že má v zádech Royera sedícího ve velkém pick-upu.

Royer sešlápl plyn a narazil do pachatele a jeho vozidla. Těžce zraněný pachatel zůstal zaklíněný pod pick-upem do příjezdu policie. Ta jej ještě stačila obvinit, po několika dnech ale zraněním v nemocnici podlehl.

Než byl zastaven, stačil pachatel zranit jednu osobu.

Zejména s ohledem na to, co se děje kolem, považuji za důležité, aby se “dobří lidé” postavili zlu a chránili nevinné před podobnými zločiny. (David Royer)

Zdroje: Fox4KC, Missouri.net, Platte County Citizen, Task and Purpose, Task and Purpose, KCBD

Zásahy neozbrojených civilistů proti aktivním vrahům

David Royer sice není tak úplně civilista, zasáhl nicméně mimo službu na místě a způsobem, který nijak nesouvisel s jeho zařazením u armády.

Zatímco zásahy ozbrojených civilistů proti aktivním vrahům jsou úspěšné z 94% (ostatně na webu zbrojnice.com je jich popsáno již více než 50), úspěšné zásahy neozbrojených civilistů jsou extrémně vzácné.

David Royer nebyl tak úplně neozbrojen – měl k dispozici automobil, který využil jako zbraň. Další případy úspěšných zásahů neozbrojených civilistů zahrnují:

 • Mark Pinnavaia (14.10.2017) – podobně jako Royer pachatele útoku v New Yorku srazil automobilem. Narozdíl od Royera v době zahájení útoku v autě nebyl – cíleně se do něj přesunul a následně jej použil proti pachateli.
 • John Meis (5.6.2014) – byť byl vyzbrojen pouhým pepřovým sprejem, podařilo se mu zneškodnit pachatele útoku v Seattle Pacific University. Jeho taktický postup proti pachateli, který měl brokovou kozlici a nůž, byl naprosto učebnicový.
 • Abdul Azíz (15.3.2019) – zahnal pachatele útoku v Christchurchi, když se mu podařilo zmocnit zbraně, kterou pachatel dříve odhodil.
 • John Sawchuk (10.2.2004) – měl obrovské štěstí, když na rohu školní chodby náhodou doslova vpadl do zad pachateli útoku v Columbia High School a následně ho přemohl.
 • Robert Caleb Engle (24.10.2017) – neuvěřitelně heroický zásah, při kterém tento mladík odzbrojil a přepral pachatele – kulturistu, který zaútočil na věřící v kostele v Burnette. Engle je paradoxně držitelem povolení k nošení zbraně – pistoli ale ten den nechal v autě před kostelem.

Příklady neozbrojených civilistů, kteří se neúspěšně pokusili postavit aktivním vrahům, zahrnují:

 • Bartosz Niedzielski a Antonio Megalizzi († 11.12.2018) – byť oba zahynuli, svým zásahem umožnili jiným uzavřít vstup do hudebního klubu a tím překazit plán pachatele útoku ve Štrasburku.
 • Chris Hixon († 14.2.2018) – jakožto bezpečnostní pracovník, který však v souladu s místní legislativou musel být neozbrojen (přestože byl legálním držitelem zbraní a vojenským veteránem), se pokusil postavit pachateli útoku v Parklandu. Také jeho zásah přiměl vyšetřovací komisi k naprosto jednoznačnému doporučení zrušit zákaz nošení zbraní pro zaměstnance škol.

Příklady zásahů ozbrojených civilistů:

Příklady teroristických útoků, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady útoků ve školách, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady útoků v modlitebnách, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady útoků v nákupních centrech, restauracích a jiných veřejných místech, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady zásahů ozbrojených civilistů k záchraně členů bezpečnostních složek:

Příklady zásahů ozbrojených civilistů při násilném přepadení v obydlí

One Reply to “Čestná zmínka: David Royer (zastavení pachatele útoku na mostě v Leawenworthu)

 1. … Jako první mu problesklo hlavou, že se střelec zřejmě někomu brání, a očima na druhé straně mostu hledal jakékoliv náznaky přicházející střelby.
  Rychle mu došlo, že jediného útočníka představuje právě řidič stojícího vozidla…
  A proto má ono vozidlo, do kterého zezadu člověka s puškou narazil, v čelním skle nejméně šest průstřelů přímo v místě řidiče:
  https://m.youtube.com/watch?v=nzz_yzFHvgA cca v čase 1:22
  Vypadá to, že nám kousek příběhu chybí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *