Fact check

Fact check: Chtít se bránit je znakem předsudečného strachu, lepší je potřást rukou, Český rozhlas [aktualizováno]

Český rozhlas 26.7.2020 vydal článek Kláry Vlasákové, který se vyjadřuje k senátnímu návrhu na rozšíření článku 6 odst. 4 Listiny o větu “Právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon“. Větší část článku představuje názor autorky bez faktických tvrzení.

Svůj názor autorka uvádí popisem vyhrocené interakce manželů McCloskeyových, kteří se postavili se zbraněmi v rukou před svůj dům v St. Louis poté, co si skupina neznámých osob otevřela bránu a navzdory zákazovým značkám vešla na přilehlý soukromý pozemek. V tomto ohledu jde o faktický popis. Jelikož jej autorka využívá jako východisko dále uváděného názoru, je na místě jej podrobit fact checku.

Tvrzení Českého rozhlasu

Autorka v textu uvádí několik skutkových tvrzení, která lze shrnout následujícím způsobem:

  • Manželé McCloskeyovi mají zbraně namířené na proud lidí, který však jen prochází kolem.
  • Ulice před domem je soukromá. Žádný z demonstrantů na videu nevypadá, že by se k McCloskeyovým chystal přiblížit.
  • Jednání manželů je výsledkem předsudečného strachu, který nemá žádné opodstatnění v realitě.

Převážně pokojné protesty v St. Louis

Letmým pohledem osoby, která strávila poslední tři měsíce zavřená ve sklepě bez kontaktu s vnějším světem, se může popis incidentu před domem McCloskeyových, jak jej činí Český rozhlas, zdát být správný. I takto izolovaná osoba si jistě ale při podrobnějším pohledu na zjevně vyděšenou dvojici, která bosky křičí na dav přítomných osob: “Jste na soukromém pozemku, odejděte,” položí otázku, jak se obě strany do této situace vůbec dostaly.

Tzv. převážně pokojné protesty v podstatě ve všech amerických velkoměstech rychle přerostly v násilnosti, žhářství a rabování. V Minneapolis, kde policisté usmrtili George Floyda, došlo k poškození 1.500 budov, z nichž 150 bylo podpáleno a několik desítek vyhořelo do základů. Podobná zkáza se opakovala na řadě dalších míst. Jen během prvních deseti dnů převážně pokojných protestů utrpělo zranění více než 700 policistů a bylo zavražděno 17 osob (k dnešnímu dni zavražděno nejméně 28, z toho jedna osoba upálena zaživa).

St. Louis i mimo dobu protestů vede americké žebříčky kriminality a vražednosti. Samostatné East St. Louis má 166x vyšší vražednost než je průměr České republiky, přilehlé St. Louis 100x vyšší vražednost.

Nad tím se na chvíli zastavte a představte si, že by v ČR nebylo 143 vražd ročně, nýbrž 14.300…

Již po pár dnech bylo v rámci převážně pokojných protestů v St. Louis vyrabováno a jinak poničeno 106 budov. Čtyři policisté byli postřeleni. 77letý David Dorn, který se snažil rabování zabránit, byl na místě zavražděn.

Zatímco úvodní rabování se soustředilo na převážně komerční části měst, postupně se ze strany převážně pokojných protestujících začaly ozývat výzvy k přesunu do rezidenčních čtvrtí. K incidentu před domem McCloskeyových došlo přibližně měsíc po začátku nepokojů.

Převážně pokojní protestující s kalašnikovy vyhnali novináře

Ze situace existuje několik amatérských videozáznamů, avšak na místě zjevně nebyl přítomen žádný profesionální žurnalista. Novinářka Justina Coronel místní stanice 5 on your side uvedla, že těsně před živým vstupem do vysílání je z místa před domem starostky, k němuž lidé směřovali kolem domu McCloskeyových, vyhnali agresivní protestující s kalašnikovem:

Bylo to bizarní a šílené, byli připraveni s námi bojovat. A semlelo se to během pár sekund. Byla jsem na mnoha protestech během posledních nocí, ale něco podobného se mi nestalo. Bylo to hrozivé. (…) Naštvali se a začali křičet a pak z auta vytáhli zbraň. Měli AK-47.” V té chvíli celý štáb včetně ozbrojených bodyguardů z místa utekl.

Vzhledem k tomu, že novinářka zmiňuje vytažení zbraně z automobilu, patrně k tomu došlo ještě na veřejné ulici předtím, než se protest skrz bránu u domu McCloskeyových přesunul soukromými pozemky k domu starostky.

Co se opravdu stalo

Ze zveřejněných videí je zřetelně vidět, jak skupina tzv. převážně pokojných protestujících, z nichž někteří jsou oblečeni v neprůstřelných vestách, prochází branou kolem nápisu “soukromá ulice – přístup omezen na rezidenty“. Bránu jeden muž drží otevřenou, patrně by se bez jeho přičinění uzavřela (uzamkla?).

Okamžitě po vstupu prvních osob muž ozbrojený puškou typu AR15 z verandy domu křičí: “Toto je soukromý pozemek, běžte sakra pryč“. Odpovědí je mu sborové volání “čí je to ulice – to je naše ulice“. Muž opakuje své výzvy, zatímco z davu mu odpovídají naštvaní jednotlivci (nesrozumitelné agresivní výkřiky).

Na dalším videu je již posun z verandy na trávník před domem. Zde je žena s pistolí, která zjevně nemá tušení, jak s ní zacházet (jak se později ukázalo, tato zbraň byla nefunkční). Zbraní bezohledně mává a míří různě směrem k davu, zatímco z davu se k ní ozývají nadávky a agresivní výhrůžky.

Na posledním videu je ozbrojená dvojice blíže domu, mimo trávník. Někteří z protestujících jsou agresivní, zatímco jiní se je snaží uklidnit a nabádat k pokračování dále soukromým pozemkem směrem k domu starostky. Žena stále nebezpečně mává pistolí, muž nadále drží pušku v pohotovostní poloze a nemíří směrem k demonstrantům.

Verdikt

Popis samotné události Českým rozhlasem v hrubých rysech odpovídá tomu, jak se odehrála. Zejména v případě ženy ozbrojené nefunkční pistolí její chování odpovídá zjevnému nedostatku základních dovedností se zbraní zacházet.

Tento samotný popis je ale cíleně vytržen z kontextu, na čemž autorka staví své závěry o hysteričnosti reakce manželů McCloskeyových, rasistickém podtextu jejich jednání a příčině spočívající v tzv. předsudečném strachu.

Autorka naprosto pomíjí rabování a vraždění, které “návštěvě” soukromého pozemku McCloskeyových a jejich sousedů předcházelo. Přitom i během běžných dní je míra zločinnosti v tomto místě naprosto katastrofická. Autorka dále ignoruje, že při stejné demonstraci místní žurnalisté před převážně pokojnými protestujícími utekli po té, co tito začali verbálně napadat a vytáhli kalašnikov.

Tuto úvodní část článku Českého rozhlasu tedy hodnotím jako zavádějící a dezinformaci. Zbytek článku je na této dezinformaci postaven, takže jej hodnotit nebudu (nadto jde o názory, nikoliv faktická tvrzení).

Komentář zbrojnice.com: Naprostá absence empatie a utopické vnímání reality

Vykreslení situace Českým rozhlasem ukazuje naprostou absenci empatie k situaci osob, které mají velmi dobrý důvod se obávat o vlastní bezpečí. Vzhledem k všeobecnému povědomí o míře násilí doprovázejícího současné protesty v USA je přitom zřejmé, že toto autorka provedla cíleně.

Věc má přitom další, čistě praktický rozměr. Jakkoliv zejména jednání paní McCloskeyové bylo velmi vzdáleno ideálu, jejich postup ukazuje vysokou míru soucitu a snahy vyhnout se vzniku situace, v níž by užití zbraně bylo nezbytné.

McCloskeyové byli zjevně přesvědčeni o tom, že skupina neznámých osob, která pronikla skrz bránu u jejich domu, pro ně představuje nebezpečí. V té chvíli měli na výběr dvě možnosti: Pokusit se odradit skupinu od přímo hrozícího útoku (ostatně, už nejméně 106 budov ve městě bylo vyrabováno či jinak poškozeno) a tím se vystavit nebezpečí. Nebo si vybrat pro sebe co nejbezpečnější zákryt a následně rovnou střelbou odvracet probíhající útok.

Taky je zde ta třetí možnost, slovy Kláry Vlasákové “sáhnout po dlani“. Pro McCloskeye tato rada přichází příliš pozdě.

Ale možná by paní Vlasáková mohla zavolat kolegyni Coronelové a říct jí, aby to příště zkusila namísto rušení živého vstupu a útěku před převážně pokojnými protestujícími.

Edit 13.9.2020: Devět osob z davu obviněno za neoprávněné vniknutí; někteří převážně pokojní protestující na pozemek vnikli se zbraní

Policie identifikovala a v září 2020 obvinila devět osob z davu, kterým se McCloskeyové postavili se zbraněmi v rukou, z neoprávněného vniknutí na soukromý pozemek.

V případě odsouzení jim hrozí pokuta do výše USD 500 a až 90 dní vězení. (Zdroj: NPR)

McCloskeyové byli již dříve obviněni z nezákonného užití zbraně (zdroj: NPR), za což jim v případě odsouzení hrozí až 4 roky vězení a USD 10.000 pokuta (zdroj: CDL).

McCloskyové svou obhajobu staví mimo jiné na tom, že protestující, kteří neoprávněně vnikli na soukromý pozemek, byli ozbrojeni střelnými zbraněmi, a tedy jejich reakce byla adekvátní. Podle BBC se převážně pokojní protestující brání, že nikdo z nich zbraně netasil.

Problémy Českého rozhlasu s fakty

2 Replies to “Fact check: Chtít se bránit je znakem předsudečného strachu, lepší je potřást rukou, Český rozhlas [aktualizováno]

  1. Aona je autorka pravidelnou přispěvatelkou a2alarm, takže se není co divit jím vývodům. Zarážející ovšem je, že Čro má kromě této ženské ještě taky Apolenu Rychlíkovou, která se projevuje též dost aktivně na stejné platformě. Nic proti jejich názorům, ať si je říkají. Ale proč jsou proboha připuštěny do tzv. objektivních veřejnoprávních médií bez adekvátní extremistické protiváhy? Když už jsme nuceni je platit….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *