Domácí Fact check

Zvrácený a lživý článek Českého rozhlasu se posmívá odzbrojeným obětem teroristů

Redakční politika Českého rozhlasu je dlouhodobě citelně zaměřená proti občanským právům v oblasti civilního držení zbraní. Kromě řady fakticky nesprávných článků (viz 1, 2, 3) také pravidelně uveřejňuje zaujaté články a komentáře.

Ty nabídne posluchačům na svých vlnách i v promovaných článcích na webu. Aby se Rozhlas vyhnul obvinění ze zaujatosti, umožní samozřejmě také uveřejnění protinázoru. To provede pouze online a připsáním na konec původního článku v době, kdy jej už nikdo nebude číst (např. zde).

V nedávném článku Českého rozhlasu se autor domněle vysmívá prezidentu Zemanovi, poslankyni Černochové a držitelům zbraní.

Při znalosti faktů ale článek nelze brát jinak, než jako zvrácený a lživý výsměch odzbrojeným obětem teroristů.

Hloupý prezident, Rambová-Černochová a blbečci se zbraněmi

Článek Českého rozhlasu lze shrnout následujícím způsobem:

 • Připomenutí výroku prezidenta Zemana k útoku v Bataclanu: “Kdyby tam byl chlap, který umí zacházet s pistolí, tak by to možná dopadlo trochu jinak.”
 • Teroristé se mohou snadno dostat k legálním zbraním.
 • Poslankyně Černochová si chce hrát na “paní Rambovou”.
 • Legálně držené zbraně jsou “rychlopalné hračky” pro hlupáky, kteří ignorují násilí v USA (k tématu v detailu: Statistiky civilního držení zbraní a vražednosti).
 • Ozbrojení civilisté jsou k ničemu – zbraně nepotřebují, policie je ochrání.

Zvrácený výsměch všem odzbrojeným obětem

Hlavní myšlenkou článku Českého rozhlasu je tvrzení, že ozbrojení civilisté se nemohou pachatelům nijak ubránit. Důkaz? Autorovi žádný takový případ není znám, takže je jasné, že zbraně v rukou zákonadbalých občanů jsou jen nebezpečné hračky držené vyšinutci.

Realita je ale úplně jiná. Teroristické útoky v Evropě i masové vraždy v USA nebo Austrálii mají společnou jednu věc – a střelné zbraně to nejsou, jak ukazují žhářské útoky v Austrálii nebo útoky automobily v Evropě.

Naprostá většina útoků se děje v bezzbraňových zónách. Pachatelé jednají s cílem maximalizovat ztráty na životech a cíleně si vybírají místa, o nichž vědí, že se jim tam zamýšlené oběti nemohou bránit. V USA to tak je v 97,8% případů (zdroj).

V Evropě mají práci zjednodušenou. Kromě několika výjimek (Česká republika, Estonsko, Slovensko, v menší míře Rakousko, Švýcarsko) je celá Evropská unie bezzbraňovou zónou – tedy mimo přesně vymezené střelnice a honební lesy.

V Německu má z 82 milionů obyvatel povolení k nošení zbraně pro sebeobranu jen 1.951 osob (a politici vedení ve zvláštní kategorii), nově policie prosazuje i zákaz pepřových sprejů. Ve Francii spreje už nosit nesmí, a pokud jde o střelné zbraně, nebylo vyhověno ani žádosti o nošení zbraně šéfredaktora Charlie Hebdo. Byť byl vysoko na kill listu Al Kájdy, každý týden dostával výhrůžky smrtí a dříve čelil i fyzickým útokům.

Jaká je alternativa? Semknout se a modlit. A když to nestačí, čekat na zásah policie. V Uherském Brodě hodinu a čtvrt, v Bataclanu dvě hodiny dvacet.

Pokud je cílem článku Českého rozhlasu vysmát se prezidentu Zemanovi, poslankyni Černochové a legálním držitelům zbraní a hlavní nosnou myšlenkou článku odkaz na to, že autorovi nejsou známy případy úspěšného zastavení pachatelů masových vražd a terorismu, pak ve světle faktů uvedených výše i níže nejde o nic jiného než výsměch odzbrojeným obětem.

Šéfredaktor Charlie Hebdo byl sportovní střelec. V souladu se zákonem směl své legální pistole nosit nenabité v uzamčeném kufříku jen na střelnici a zpět domů. Jako osoba vysoko na kill listu Al Kájdy žádal o povolení k nošení zbraně pro sebeobranu. Žádosti nebylo vyhověno. Jeho vrah byl 10 let na policejním watchlistu, dříve byl ve vězení za terorismus a neměl problém projít výcvikem v Jemenu a následně si koupit nelegální plně automatickou pušku propašovanou z Balkánu.

Manipulace, lži a dezinformace Českého rozhlasu

Zvrácený a lživý – jde o silné tvrzení, je tedy na místě ho řádně doložit:

Teroristé legální zbraně nepoužívají

ČRo tvrdí: (…) směrnici zakazující některé poloautomatické zbraně nebo zásobníky, k nimž by se snadno mohli dostat právě teroristé.

Teroristé na území Evropské unie legálně držené zbraně doposud nepoužili. Jeden terorista byl “legálně” ozbrojen na přímý rozkaz francouzské tajné služby (nakonec útočil automobilem) a jeden terorista použil nelegálně upravenou původně znehodnocenou zbraň – což je nicméně problematika legislativně řešená zcela odděleně od ostrých zbraní.

Víme, že v současnosti například v Německu některým osobám vedeným na islamistickém watchlistu úřady vědomě ponechávají zbrojní průkazy, ale to taky není nic, co by vyřešily konfiskace zbraní českých občanů.

Co do zbraní je tedy tvrzení Českého rozhlasu na pomezí mezi manipulativním a lživým.

Zásobníky doposud nebyly nijak regulovány. To se má v budoucnu změnit pouze částečně, podle zbraňové směrnice by teroristé v ideálním případě měli mít tři zásobníky po deseti nábojích místo jednoho po třiceti. Zda-li se budou řídit omezením zásobníků ve směrnici, když občany vraždí plně automatickými zbraněmi, které jsou v Unii zakázány od roku 1991, není jasné. Takže v tomto ohledu tvrzení nehodnotním.

Občané čelí dvojímu útoku. Nejprve teroristé útočí na jejich životy, následně politici a média na jejich práva a svobody.

V Izraeli jsou zásahy civilistů časté

ČRo tvrdí: [V Izraeli] nakonec vždycky zasahují vojáci nebo policisté.

Izrael v loňském roce významně uvolnil podmínky pro civilní držení a nošení zbraní (ty byly doposud výrazně přísnější než u nás – tedy pokud držitel nebyl součástí ozbrojených složek, které jsou v zemi všudypřítomné). Uvolnění legislativy přitom jeho hlavní zastánce, poslanec Amir Ohana, v návaznosti na 11 případů během jediného roku, kdy se útočníkům postavili civilisté, odůvodnil mimo jiné následovně (článek, zdroj v článku):

Civilista se zbraní je řešením a ne hrozbou a představuje posilu pro bezpečnostní složky. Jen v Jeruzalému v poslední době civilisté zastavili 11 útočníků. Je přitom zločinem na občanech nechat je bránit se za pomocí obalu na pizzu, selfie tyče, kytary nebo deštníku.

Kromě neozbrojených civilistů, tedy případů, kdy opravdu většinou “nakonec zasahují vojáci nebo policisté“, v Izraeli ale nejsou žádnou výjimkou ani zásahy ozbrojených civilistů. A to dokonce i tehdy, když policisté zasáhnout ze strachu odmítnou (první příklad níže):

Tvrzení Českého rozhlasu hodnotím jako lež.

Charl van Wyk se svým revolverem zahnal čtyři teroristy s útočnými puškami a granáty.

Pokud jsou v USA legálně ozbrojení civilisté na místě útoku, jsou úspěšní v 94% zásahů

ČRo tvrdí: [Vyšinuté střelce v USA] vždycky zlikvidují policejní profesionálové.

USA trpí zvláštním paradoxem. Nejvyzbrojenější populace na světě, která má na většině území restriktivní pravidla, co se týče nošení zbraní. K tomu v podrobnostech v článcích:

Masové vraždy se z 97,8% odehrávají právě v místech tzv. bezzbraňových zón, kam legálně ozbrojení zákonadbalí občané nesmějí vstoupit. Pokud se pachatel rozhodne své běsnění uskutečnit mimo bezzbraňovou zónu a pokud je na místě zrovna ozbrojený civilista (tato pravděpodobnost se začala výrazně zvyšovat až po dosažení ca 6% povolení k nošení zbraně v populaci v roce 2014, do roku 2010 jich v USA měli v přepočtu méně než u nás), pak jsou zásahy těchto civilistů z 94% úspěšné. Přítomnost ozbrojené osoby na místě – bez ohledu na to, zda-li jde o civilistu nebo policistu – statisticky vede k výrazně nižšímu počtu obětí.

Americká realita ukazuje, že pro snížení počtu obětí není ani tak důležité, zda-li zasahuje civilista nebo policista, ale jak rychle je zásah zahájen. Díky tomu se taky řada případů úspěšných zásahů ozbrojených civilistů proti pachatelům vůbec nedostane do statistik masových vražd, kam se počítají jen případy s více než 3 zavražděnými.

Co se týče úvodního tvrzení, v sekci Čestná zmínka je kolem 30 článků o případech úspěšných zásahů ozbrojených civilistů proti aktivním vrahům v USA.

Tvrzení Českého rozhlasu hodnotím jako lež.

Oběti žhářského útoku v Childers, Austrálie. Logika ČRo – nezastřelili je, nepočítá se.

Uherský Brod není jediný případ

ČRo tvrdí: Jediný teroristický čin u nás spáchal duševně nemocný Čech legálně drženou zbraní v Uherském Brodě.

Nejsem si vědom toho, že by masová vražda spáchaná v Uherském Brodě, kde policie zasáhla po sebevraždě pachatele hodinu a čtvrt po začátku útoku, byla klasifikována jako terorismus. Ale dobře, říkejme tedy každé masové vraždě “terorismus”.

Mimo Uherský Brod jsou dobře známé následující případy masových vražd:

 • Praha, 1973, automobil [více obětí než v Uherském Brodě]
 • Plzeň, 1981, ukradená vojenská zbraň
 • Teplice – Ústí nad Labem – Chomutov, 2008, nelegální zbraň [šlo o sérii vražd páchaných na náhodných obětech na veřejnosti během tří dní, typově je bližší postupné masové vraždě]
 • Petřvald, 2009, nelegální zbraň
 • Frenštát pod Radhoštěm, 2013, žhářství/exploze
 • Brno, 2013, nůž

Všechny případy mají jedno společné: pachatel si vybírá oběť, místo, čas, způsob spáchání i nástroj. Legálně držená střelná zbraň nepředstavuje pro pachatele předmět, bez nějž by nedokázal masovou vraždu spáchat (viz také útok v Nice, nejvražednější v historii EU s přihlédnutím k přepočtu na počet pachatelů a délku trvání útoku). Pokud by oběti měly mít jakoukoliv šanci se bránit, pak by pro ně legálně držená zbraň naopak představovala jedinou účinnou možnost.

Tvrzení Českého rozhlasu hodnotím jako lež.


Související: Návod: co dělat, když se zblázní příbuzný s agresivními sklony a přístupem ke zbraním


Česká republika premiantem v implementaci směrnice

ČRo tvrdí: Vloni v září vypršela lhůta k převzetí [směrnice] a tak nám hrozí  sankce.

Tvrzení není přímo lživé, nicméně autor pomíjí dvě zásadní fakta: (1) ČR implementovala 82% směrnice, a patří tak k premiantům, a (2) většina zemí Evropské unie směrnici doposud neimplementovala vůbec (viz článek).

Tvrzení Českého rozhlasu hodnotím jako manipulativní.

Druhý rozměr zvrácenosti

Výzkumy prokazují, že hlavní motivací masových vrahů je dosažení proslulosti skrz mediální pokrytí. Jde o tak silný motiv, že v případě jeho absence by počet masových vražd během dvou let klesl nejméně o 30% a v delším horizontu by se podle výzkumníků dostal zpátky na úroveň roku 1970 (tedy pokud hovoříme o “běžných” masových vraždách, nikoliv o teroristických). K tomu blíže v článcích:

Český rozhlas svou činností pravidelně zvyšuje proslulost masových vrahů, a tím vytváří motivaci pro případné budoucí masové vrahy přinejmenším v českém jazykovém prostoru.

Demonstrovat to lze jednoduše prací s googlem. Toto je počet uvedení jména osob, které spáchaly nejhorší masové vraždy střelnou zbraní v USA na webu www.rozhlas.cz. Uvedení jména přitom mimo naprosto výjimečné případy článkům nedodává žádnou přidanou hodnotu.

 1. Nevada – jméno vraha na stránkách uvedeno 32x.
 2. Florida – jméno vraha na stránkách uvedeno 64x [jednalo se o homosexuálního-homofobního příslušníka ISIS s arabským jménem, v této souvislosti může mít uvedení jména význam pro článek… ale šedesátkrát?]
 3. Virginia – jméno vraha 11x [Je možné, že vícekrát, protože přepisy jména korejského pachatele se mohou lišit]
 4. Texas – jméno vraha uvedeno 1x [Je možné, že vícekrát z důvodu odlišného přepisu]
 5. Connecticut – jméno vraha na stránkách uvedeno 156x (!!!)

Čtvrtý výše uvedený případ poměrně silně vybočuje. Asi se nikomu nechtělo jít příliš do detailu případu, v němž nelegálně ozbrojeného pachatele zastavil civilista Stephen Willeford legálně ozbrojený AR 15, čímž mu zabránil v plánovaném pokračování v dalším kostele.

Willefordovo jméno na stránkách Rozhlasu najdete jen v mé reakci na jednu z předchozích protizbraňových agitek. Reakci, která byla zařazena hezky na konec původního článku v době, kdy se k němu už nikdo mimo čtenáře zbrojnice.com nedoklikal.

Jména jiných ozbrojených civilistů, kteří se s nasazením vlastního života úspěšně postavili aktivním vrahům, na stránkách Rozhlasu nenajdete. Přitom jen pět vybraných masových vrahů má na webu uvedeno své jméno více než 260x.

Shrnutí

“Zvrácený a lživý” v nadpise se může bez podrobného rozvedení zdát jako přehnané. Shrňme si tedy, že:

 • Většina masových vrahů je motivována snahou dosáhnout činem mediální proslulosti,
 • Český rozhlas zvyšuje proslulost masových vrahů opakovaným uváděním detailů o jejich osobě, aniž by to mělo přidanou informační hodnotu pro konkrétní články,
 • o osobách, které se vrahům úspěšně postavily, Český rozhlas neinformuje,
 • z toho, že o nich neinformuje, v dalších článcích Český rozhlas dovozuje, že takové případy neexistují,
 • z toho je vyvozována legitimita omezování civilního držení zbraní,
 • těm, kteří chtějí mít možnost se bránit, se posmívá.

Pořád se vám zdá “zvrácené a lživé” přehnané?


Zásahy ozbrojených civilistů

Příklady zásahů ozbrojených civilistů:

Příklady teroristických útoků, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady útoků ve školách, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady útoků v kostelech, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady útoků v nákupních centrech, restauracích a jiných veřejných místech, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady zásahů ozbrojených civilistů k záchraně členů bezpečnostních složek:

8 Replies to “Zvrácený a lživý článek Českého rozhlasu se posmívá odzbrojeným obětem teroristů

 1. Skvělá práce na článku, ale obávám se, že je to stejně k ničemu. Zas nějací pitomci, co stříleli v Praze (v nemocnici, před restaurací) – oni nám ty zbraně stejně nakonec zakážou.

  1. TALANIEL : Pokud bychom všichni mluvili (…a jednali) takto znuděně poraženecky, potom by to opravdu dopadlo tak jak uvádíte. Naštěstí je nás dost, kteří nejsou pesimisté – naopak jsou rozhodnuti něco dělat a ubránit se, a to i před blbými byrokraty.

 2. ad Ozbrojení civilisté jsou k ničemu – zbraně nepotřebují, policie je ochrání.:

  Premiérka Theresa Mayová nedávno prohlásila, že chápe obavy Britů z rostoucího počtu podobných útoků, ale že nijak nesouvisí s poklesem počtu policistů v ulicích. V souvislosti s úspornými opatřeními za posledních téměř deset let ubylo jen v Anglii a Walesu podle BBC na 20 000 policistů.
  Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/utoky-nozem-britanie-parlament.A190305_055542_zahranicni_bur

 3. Doporučuji článek opravit.

  Jako teroristický útok (popř. masová střelba) se označuje případ, kdy jsou zastřeleny 4 oběti a více.
  Na území ČR se za posledních 50 let udály 4 takovéto útoky:
  1980 – motorest v Plzni, 4 zastřelení ukradeným armádním samopalem (puškou)
  2008 – krátká série střeleb nelegální zbraní se 4 mrtvými 1. až 3. září, -Roman Postl
  2009 – střelba v hostinci se 4 mrtvými, Petřvald – tedy je i splněna podmínka, že se střílelo v hospodě (tj. lži o tom, že Brod byl prvním masakrem v hospodě neplatí)
  2015 – střelba v Uherském Brodě, 8 mrtvých

  Tedy informace o tom, že UB byl první masovou střelbou u nás je brutální účelovou lží s cílem očernit legální držitelé zbraní.

 4. Diky za skvely clanek shrnujici fakta ze vsech smeru. Protistrana nikdy takovou vecnou argumentaci nikde neprezentovala, nicmene stale ma navrch protizbranova demagogie. Proc? Protoze tyhle masmedia v lidech vyvolavaji strach diky kteremu si mysli, ze odzbrojeni dava smysl. Bohuzel vetsinova spolecnost je takova, jako ji uz davno popsal Komensky: “Mnozí lidé jsou jako slepí, jsou tupí a hloupí; přicházejí na svět a nevědí ODKUD, žijí v něm a nevědí PROČ, odcházejí z něho a nevědí KAM. Dokud jsou zde, nezabývají se vážnými záležitostmi a považují život za povyražení. Vymýšlejí si marnosti, zabývají se marnostmi, radují se z marností, kojí se marnými nadějemi, podobnými snům. Stále se potácejí od jedné marnosti ke druhé, až nakonec se sami do marnosti propadnou.”. Mozna nakonec ma zdravy rozum prohrat? Neverim tomu, musime bojovat, ale bojovat s lidskou hlouposti je tezke a unavne, protoze chytry dokaze pochopit, jak se na svet diva hloupy, ale ne naopak. A my jsme si svet nastavili tak, ze jsme si vsichni rovni, i kdyz nejsme, nikdy jsme nebyli a nikdy nebudeme. Idea postavena na predstave racionalni diskuse… Kvalitni diskusi protistran na tema omezovani civilni drzeni zbrani jsem jeste nevidel, ne ze strany odpurcu! Ocekavam salam, postupne okrajovani a oklestovani. Obzvlaste Cesi jsme narod lenochu, brouku pytliku a svejku. Nikdy nevyjdeme do ulic si udelat poradek. Umime jen mlit hubou. Diky za lidi jako jste vy, kteri neco aktivne delaji!

  1. Máte bohužel pravdu! Protistrana nikdy nebude racionálně argumentovat, jelikož jednak protistranu zastupují právě většinou hlupáci a demagovové a druhak těch argumentů do ruky moc není. Pořád to samé dokola. Brod, USA atd. přitom sami neví, co je poloautomatická zbraň. Jako např. paní Bednářová – vyděšená iracionální žena, která dostává pravidelně prostor v “diskusích”. Tvrdí, že tady v ČR žádnou kriminalitu nemáme, tak nepotřebujeme zbraně, přičemž sama zastupuje organizaci pro svět bez válek a násilí, i když tady nemáme ani jedno. Nepoužívá mozek ale mateřský pud. A takových tu je mraky!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *