Zahraničí

Austrálie: Queensland zpřísňuje regulaci vodních pistolek gel blaster, hračky totiž vypadají příliš hrozivě

Zákonodárci v Queenslandu se rozhodli zakročit proti hrozbě emočních reakcí ze strany veřejnosti vystavené nebezpečí spatření hraček – gel blasterů – ve tvaru zbraní. Nově budou majitelé muset v případě zastavení policií uvést rozumný důvod, proč je mají u sebe. Užití gel blasterů bude možné pouze v rámci k tomu určených soukromých prostor.

Od zákazu airsoftu ke gel blasterům

Prakticky na celém území Austrálie jsou airsoftové zbraně zcela zakázány, nebo podléhají stejným přepidsům jako palné zbraně. I ve státech, kde existuje teoretická možnost získat povolení k jejich držení jako v případě palných zbraní, policie povolení ve skutečnosti nevydává.

Tyto restrikce dopadají i na paintballové zbraně.

Výrobci v Queenslandu a Jižní Austrálii si nicméně dokázali najít skulinu v legislativě a uvedli na trh tzv. gel blastery. Jedná se o softairové imitace střílející vodní gelové kuličky o poloměru 7,4mm. Tyto kuličky jsou nicméně velmi měkké, v důsledku čehož mění tvar již ve vzduchu, což činí jejich trajektorii nepředvídatelnou. Rychle ztrácejí na rychlosti a již asi po 30 metrech padají k zemi.

Byť jde tedy o imitace fungující na principu airsoftových zbraní, ve skutečnosti jde spíše o důmyslné vodní pistolky a samopaly.

Změna zákona

Ve všech ostatních australských státech jsou i tyto vodní pistolky (gel blasters) zakázány. V samotném Queenslandu se těchto hraček mezi lidmi v relativně krátkém období několika let prodalo na 700.000 a policie parlamentu nenavrhla jejich úplný zákaz.

Nejde o to, co dělají, ale jak vypadají. Repliky zbraní nejsou žádný vtip. (Policejní ministr Mark Ryan ve vyjádření pro parlament)

Policie změnu zákona odůvodnila údajným nárůstem počtu případů “střelby” vodních kuliček z automobilů.

Změna zákona zavádí povinnost držitele uvést rozumný důvod, proč má toy blaster u sebe. K rozumným důvodům bude patřit přesun na místa užití hračky v rámci členství v příslušných spolcích. Užití hraček v těchto spolcích bude možné pouze mimo veřejnosti dostupná místa.

Zdroj: Brisbane Times

Austrálie

One Reply to “Austrálie: Queensland zpřísňuje regulaci vodních pistolek gel blaster, hračky totiž vypadají příliš hrozivě

  1. Nakonec zakážou o zbraních mluvit na veřejnosti, a bude klid. Úřad vrchního cenzora na to jistě má dostatek pravomocí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *