Zbraně

Zbraně & poslanec Pavel Růžička

Poslanec Pavel Růžička byl v uplynulém sněmovním období nejzásadovějším parlamentním obhájcem občanských práv v oblasti civilního držení zbraní. V druhé části rozhovoru pan poslanec přibližuje svůj osobní vztah ke zbraním.


První část rozhovoru:

Rozhovor – poslanec Pavel Růžička: „Novela zákona o zbraních představuje vítězství zdravého rozumu“


Pane poslanče, jaká byla vaše první zkušenost se zbraněmi? Jaký jste měl vztah ke zbraním, než jste se přidal k armádě?

Moje první zkušenost byla asi v 15 letech, když jsem přišel na Vojenskou střední odbornou školu do Martina a začal jsem studovat obor výzbrojně technický. Takže konstrukci zbraní a munice jsem se učil poctivě od 15 let. A to je rozdíl například v odborné debatě s někým, kdo si udělá obchodní akademii, vystřílí 3 zásobníky a už je odborník na zbraně. Takovým lidem se směji, protože to žádní odborníci na zbraně nejsou. Jedna věc je ten, kdo zbraň používá tzn. posuzuje uživatelský komfort a druhá věc je konstrukční a její spolehlivost a řešení oprav. To se vždy nemusí slučovat a pak někteří pouze mystifikují střeleckou a odbornou veřejnost. Ale teď před volbami nechci být zcela konkrétní. Následně jsem pak šel studovat na VŠB-TU Ostrava, obor požární ochrana a bezpečnost průmyslu a začal jsem se více věnovat výbuchům a ohni.

 

Do zákona jste prosadil § 29a, podle nějž orgány veřejné moci vynucující zákaz vstupu se zbraní mají povinnost ji uložit v souladu se zákonem. Využil jste už této možnosti?

Já osobně ještě ne, ale můj právní zástupce této možnosti využívá a jak jsem měl možnost se osobně přesvědčit, státní instituce si s touto podmínkou velice dobře poradily.

 

Obchod se zbraněmi jste už uzavřel. Ponechal jste si pro sebe nějaké zajímavé kousky?

Já jsem obchod úplně nezavřel, ale pouze dočasně přerušil po dobu výkonu poslaneckého mandátu. Moje firma má zbrojní licenci a obchod může začít do týdne po navezení zboží fungovat. Víte, jak to je? Nechci abych byl nařčen, že zneužívám své postavení v politice. To je dnes velice moderní někoho bez důkazů osočit. Takže jsem tomu raději předešel. Nejsem sběratelský typ a nemám ani potřebu zbraně shromažďovat. Jsem spíše praktik a zbraně používám k určitým úkonům jako je lov a sportovní střelba.

 

Jak často se dostanete na střelnici? Cvičíte nějaké zvláštní drily?

Jezdím na úžasnou střelnici do Staňkovic u Žatce, kde jsem členem střeleckého klubu. Ale vzhledem k vytíženosti tak max. jednou do měsíce. Tuto střelnici provozuje můj kamarád Tonda Štekl, kterému je úctyhodných 78 let a když si s něčím nevím rady ohledně zbraní, tak on má vždy nějaké řešení. Jeto neskutečný praktik. Střílím pouze pistoli a brokovou střelbu. Kulovnici beru na střelnici pouze, pokud ji potřebuji nastřelit nebo když chci jen tak zkusit občas dálku. Takže zvláštní drily jsem nikdy nedělal, spíše jsem se zabýval tím, čím ti co dělají drily ,zacházejí.

 

Mohl byste prosím podrobně popsat vaši oblíbenou zbraň? Jak jste si ji vybral, jaké jsou její hlavní výhody a nevýhody?

Tak na osobní ochranu mám jednu z nejspolehlivějších a ergonomicky nadčasových zbraní, a tou je Glock 17 v olivové barvě ráže 9 mm. Když jsem se vrátil z mise z Iráku, šel jsem si ji hned koupit.

Byla to moje první soukromá zbraň. Krásnější a spolehlivější zbraň neznám. O spolehlivosti mluvím proto, protože jsem prováděl i opravy těchto zbraní a můžu porovnávat například s produkcí CZUB. Na Glocka jsem dostal náhradní díl ne kvůli závadě, ale například na výměnu jemnější spouště do 3 dnů a od CZUB to trvalo vždy několik měsíců.

U zákazníků na střelnici Glock závady neměl a u pistole z produkce CZUB vzhledem ke svému nepřesnému provedení jsem opravy řešil neustále. Proto nepoužívám zbraně z produkce CZUB.

Na lov mám opakovací kulovnici Steyr SM12 v ráži 8×57 JS. Na naháňky a šoulačky Browning Maral s přímotažným závěrem v ráži 308 Win. Steyr je pracovní kulovnice s krátkou těžkou hlavní v plastu a nočním viděním a Maral nádherně propracovaná kulovnice s optikou Leupold.

Z kulovnice 308 Win. střílím náboje od Normy a z 8x57JS náboje Sako. A pak mám ještě brokovou kozlici a samonabíjecí malorážku.

Teď přemýšlím že si koupím zbraň od Daniel Defense mimo jiné tuto zbraň používají i naši vojáci u 601. skupiny speciálních sil.

Co bych si nikdy nekoupil je BREN. Jeho konstrukce a spolehlivost mě neskutečně zklamala.

Jsem na zbraně velice pečlivý a možná až úzkostlivě se o ně starám. Mám zásadu, že zbraň musí být při uložení po střelbě precizně vyčištěna a připravena ihned k použití.

 

Velmi děkuji za rozhovor. Chtěl byste na závěr něco vzkázat českým držitelům zbraní?

Přeji všem pevné zdraví a hodně střeleckých zážitků a vážím si vaší podpory.


Zbraně & …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *