Texaská zbraňová legislativa doznala v letech 2016 – 2021 poměrně zásadních změn. Článek podrobně rozebírá změny místní legislativy, souvislosti a důvody, které stály za jejich přijetím.
Texaská zbraňová legislativa obecně
V České republice dlouhodobě přetrvává mýtus, že texaská legislativa patří k nejpermisivnějším v USA. Pokud bychom měli skládat žebříček míry restriktivnosti zbraňové legislativy, Texas by patřil spíše k legislativnímu středu.
K zásadnímu uvolňování restrikcí zde dochází až v posledních několika letech. Přijímání těchto změn je přitom zajímavé sledovat zejména ve srovnání s Kalifornií. Jsou to totiž dva nejlidnatnější státy USA s podobnou mírou vražednosti (srovnatelnou například s Litvou) a podobným sociodemografickým složením populace. Oba přijímají změny zbraňové legislativy do značné míry v souvislosti s útoky aktivních vrahů.
Zatímco Kalifornie, dlouhodobě nejrestriktivnější americký stát, přijímá další a další restrikce, Texas se pohybuje opačným směrem a postupně ruší zákazy, které omezují možnost zákonadbalých občanů být ozbrojeni a znemožňují efektivní obranu proti vražednému násilí.
Vývoj vražednosti ve srovnání s možností skrytého nošení zbraně pro sebeobranu v USA.
Dřívější zásadní změny texaské zbraňové legislativy
Nároková povolení ke skrytému nošení zbraně – 1995
Podrobně: Texaská legislativa skrytého nošení zbraně
Skryté nošení zbraně bylo v Texasu zakázáno od roku 1871. Zákaz byl zrušen až zavedením systému vydávání nárokových povolení v roce 1995. K zavedení této úpravy tedy došlo v Texasu ve stejném roce jako u nás. Češi ale mohli povolení nenárokově získat již od roku 1990, nárokově také za první republiky a dříve během Rakousko-Uherska.
Od roku 2015 smějí Texasané s povolením nosit krátké zbraně také viditelně (viditelné nošení legálně držených dlouhých zbraní zakázáno nikdy nebylo).
V současnosti má v Texasu povolení k nošení zbraně 4,88% obyvatel, resp. 6,57% dospělé populace, což je přibližně dvojnásobek oproti ČR. Na rozdíl od ČR ale v Texasu existuje legislativa upravující rozsáhlý seznam tzv. “bezzbraňových zón”, kde i osoba s povolením v případě porušení zákazu riskuje trestní stíhání. Právě bezzbraňovým zónam se věnují změny legislativy, které nabyly účinnosti 1. září.
Vyzbrojování některých zaměstnanců škol – 2007
Podrobně: Parkland: Vyšetřovací komise doporučila zrušit zákaz nošení zbraní pro zaměstnance škol
Texaské základní a střední školy jsou bezzbraňovými zónami, pachatelé masových vražd si přitom v naprosté většině případů cíleně vybírají bezzbraňové zóny ke spáchání útoku.
V souvislosti s tímto poznatkem a v návaznosti na útok ve Virginia Tech (Virginie) v roce 2007 Texas začal zavádět tzv. “školní ochránce” (school guardians), což jsou neustále ozbrojení nepedagogičtí civilní zaměstnanci vycvičení k ochraně školy.
V roce 2012, po útoku v Sandy Hook (Connecticut), Texas zavedl také program školních maršálů (school marshals). V tomto případě se jedná o civilní zaměstnance s primárně jinými úkoly, včetně pedagogů, kteří po získání zvláštního povolení a absolvování výcviku mohou být ve škole ozbrojeni. Pokud jsou v přímém styku s dětmi (zrovna vyučují), musí mít zbraň uzamčenou v trezoru.

Zrušení zákazu nošení zbraní na univerzitách – 2016
Podrobně: Texas: dva roky se zbraněmi na univerzitách
V roce 2016 došlo k uvolnění zákazu nošení zbraní na univerzitách. Zákaz byl přijat v 60. letech především v souvislosti se studentskými protesty proti válce ve Vietnamu a černošskými emancipačními protesty.
Povolení k nošení zbraně lze v Texasu získat od 21 let věku (policisté, vojáci a veteráni od 18), takže zrušení zákazu umožnilo nosit zbraně především starším studentům a vyučujícím.
Zákaz byl symbolicky zrušen k datu výročí útoku na univerzitě v Austinu, kde v roce 1966 vojenský veterán s odstřelovací puškou zavraždil 18 a zranil 31 osob. Na zásahu proti pachateli se tehdy podíleli také civilisté. Někteří proti pachateli umístěném ve věži univerzitní budovy opětovali střelbu z ulice z pušek, které měli legálně ve svých autech, zatímco jeden civilista se s vypůjčenou policejní puškou přidal ke třem policistům při postupu na věž, kterým byl útok zastaven.
Zákonné změny účinné od 1. září 2019
Zrušení zákazu nošení zbraní v kostelech a modlitebnách
Zákon 535 ruší dosud platný zákaz nošení zbraní v kostelech a modlitebnách v Texasu, ledaže je u vstupu do kostela vyvěšena předepsaná zákazová tabulka. Kostely se v posledních letech staly v celých USA terčem útoků aktivních vrahů.
K útoku na modlitebnu s nejvíce oběťmi došlo přímo v Texasu v roce 2017. Pachatele v Sutherlands Springs přitom zastavil ozbrojený civilista Stephen Willeford. Ten se na začátku útoku nacházel ve svém domě na konci ulice a proti nelegálně vyzbrojenému útočníkovi se polonahý a bosý vydal se svou legální AR 15. Byť měl útočník neprůstřelnou vestu, povedlo se mu jej zasáhnout do boku a do nohy a následně jej pronásledoval autem. Zatímco policie směřovala hlídkové vozy na místo prvního útoku, pachatel již směřoval k dalšímu kostelu (šlo tedy o stejný postup jako později v Christchurch či řadě jiných útoků). Pachatel ale postupně krvácel z utržených průstřelů a pronásledován Willefordem přistoupil k sebevraždě. Pokud by Willeford byl zrovna v kostele, pak ačkoliv má povolení k nošení zbraně a jinak ji pravidelně nosí, neměl by se pachateli jak postavit, protože by ji v důsledku zákazu musel zanechat doma.
K dalším známým ozbrojeným civilistům, kteří se postavili aktivním vrahům v modlitebnách, patří:
- Čestná zmínka: Charl van Wyk (zastavení 4 teroristů v kostele v Kapském Městě)
- Čestná zmínka: Jeanne Assam (zastavení pachatele útoku v kostele v Colorado Springs)
- Čestná zmínka: Robert Caleb Engle (zastavení pachatele v kostele v Burnette)
- Čestná zmínka: Aaron Guyton (zastavení pachatele útoku v kostele v Boiling Springs)
- Čestná zmínka: Abdul Aziz (zahnání teroristy v Christchurchi)
- Čestná zmínka: Oscar Stewart & Jonathan Morales (zastavení pachatele útoku v synagoze v Poway)

Znemožnění zákazu uložení zbraní v pronajatých prostorách
38% Texasanů bydlí v nájmu. Řada pronajímatelů zejména v městských oblastech přitom jako jednu z podmínek pronájmu klade zákaz uschovávání zbraní v bytě.
Zákon 741 nově zakazuje podobná omezení v rámci nájemních smluv. Díky tomu se možnost bránit se se zbraní stane dostupnější i pro osoby bydlící v nájmu.
Moci mít zbraň v bytě je jedna věc. Moci ji nosit ve společných prostorách je zase jiný problém. Proto zákon 302 zakazuje omezování nošení ve společných prostorách, a to nejen pro nájemce, ale také pro jejich hosty.
Znemožnění zákazu uložení zbraní ve veřejných pečovatelských domovech
Podobně jako v případě nájmů zákon 2363 zakazuje zavádění omezení pro držení zbraní ve veřejných pečovatelských domovech. Pečovatelský domov nově smí pouze stanovit podmínky pro bezpečné uložení zbraně. Tím se zásadním způsobem změní možnost držení zbraní – a případně také sebeobrany – pro seniorní či fyzicky postižené občany.
Ochrana legálních držitelů při nevědomém vstupu do bezzbraňové zóny
Vstup do bezzbraňové zóny se zbraní, bez ohledu na povolení k nošení zbraně, je v Texasu trestným činem se sazbou odnětí svobody až jeden rok. V případě nošení nelegálně držené zbraně je trest až 10 let odnětí svobody.
Komplikovanost legislativy bezzbraňových zón může činit značně obtížné rozpoznání toho, kde zákazy končí nebo začínají.
Podle zákona 121 se osoba legálně nosící zbraň může zbavit trestní odpovědnosti za porušení zákazu vstupu do bezzbraňové zóny, pokud do ní vstoupila nevědomky a okamžitě ji opustí po té, co je na existenci zákazu upozorněna.
Zrušení omezení počtu školních maršálů
Jak je vysvětleno výše, zavedení školních maršálů znamenalo zásadní změnu v systému zabezpečení texaských škol. Legislativa byla v roce 2012 přijímána s určitou mírou nedůvěry, a proto do ní bylo vloženo omezení maximálního počtu maršálů ve škole v poměru 1:200 žákům.
Původní změna legislativy směřovala na snížení omezení na 1:100. Také v souvislosti se závěry vyšetřovací komise v Parklandu nakonec bylo omezení počtu maršálů ve školách zákonem 1387 zcela zrušeno. Teoreticky tedy nyní – po absolvování zvláštního školení a získání příslušných povolení – budou moci být ozbrojeni všichni školní zaměstnanci. Takový výsledek je vzhledem k relativně nízkému počtu povolení ke skrytému nošení v populaci (jak je popsáno výše) nepravděpodobný, ale tuto možnost nově budou mít všichni.
Zákon 1143 navíc znemožňuje školám zakazovat uložení legálně držených zbraní v automobilech na školních parkovištích. Zaměstnanci, a případně i přítomní rodiče, kteří nezískají autorizaci v rámci programu školních maršálů, budou moci mít zbraně alespoň poblíž.
Mezi osoby, které zasáhly proti aktivním vrahům ve školách v USA po té, co museli nejprve zaběhnout pro svou zbraň na parkoviště, patří:
- Čestná zmínka: Joel Myrick (zastavení pachatele útoku ve škole v Pearl)
- Čestná zmínka: Mikael Gross, Tracy Bridges a Ted Besen (zastavení pachatele útoku ve škole v Grundy)
Další známí civilisté, kteří zastavili ozbrojené útočníky, jsou:
- Čestná zmínka: Yitzhak Dadon & David Shapira (zastavení teroristy ve škole v Jeruzalému)
- Čestná zmínka: Jamie Brock & Billy McAdams (zastavení pachatele útoku ve škole v Townville)
- Čestná zmínka: Jon Meis (zastavení pachatele útoku v Seattle Pacific University)
- Čestná zmínka: James Strand (zastavení pachatele školního útoku v Edinboro)
- Čestná zmínka: Katia da Silva Sastre (zastavení pachatele před školou v Jardim dos Ipês)
Při vědomí, že nejvražednější útok na školu v USA byl spáchán pomocí výbušnin (Bath, 1927), je zřejmé, že nejde o samospásné řešení. Při obecné 94% úspěšnosti proti aktivním vrahům ale ozbrojení civilisté ve školách představují zásadní změnu míry zabezpečení.

Možnost viditelného nošení zbraní bez povolení v případě přírodních katastrof
Zákon 1177 nově lidem v Texasu umožňuje v případě vyhlášeného stavu nouze a sedmi následujících dní nosit legálně držené zbraně – a to i pokud nemají povolení k nošení zbraně. Primárním cílem zákona je zabránit ponechávání zbraní v evakuovaných obydlích, kde se mohou stát snadným cílem zločinců. Lidé, kteří se evakuují, se nově mohou soustředit na praktičtější problémy, než zda-li své zbraně přepravují v souladu s omezeními kladenými na osoby bez povolení k nošení zbraně.
Vedlejší dopad bude pochopitelně bezpečnostní, pokud jde o možnost obrany v případě rabování či jiného kriminálního jednání. Tím, že se změna vztahuje pouze na viditelné nošení, půjde především o deterent v situaci, kdy může být policie mnohdy zcela ochromena.
Pokud by legální držitel zbraně chtěl ozbrojen využívat také veřejné nouzové přístřešky, musel by pro to získat svolení odpovědné osoby.
Pozn.: Podobnou úpravu umožňující viditelné nošení v případě vyhlášeného krizového stavu jsem navrhoval také v rámci expertní pracovní skupiny MV pro přípravu nové zbraňové legislativy. V nynějším návrhu nového zákona o zbraních toto nebylo zařazeno.
Nařízení vydaná guvernérem Texasu Gregem Abbottem – září 2019
Kromě výše uvedených osmi zákonů vydal dalších osm nařízení guvernér Texasu Greg Abbott. Nařízení byla vydána 5. září po dvou útocích aktivních vrahů:
- Pachatelem útoku v El Paso byl legálně ozbrojený 21 letý běloch cílící především na hispánce. Několik týdnů před útokem policii kontaktovala pachatelova matka s tím, že má starosti, protože se její syn vyzbrojuje. Policista s ní věc konzultoval telefonicky se závěrem, že v zákonné rovině je vše v pořádku. Matka neoznámila konkrétní obavu, pouze obecné přesvědčení, že syn není na vlastnění zbraní dostatečně vyspělý.
- V obcích Odessa a Midland útočil nelegálně ozbrojený 36 letý muž. Ten nejprve zaútočil na policisty v průběhu běžné dopravní kontroly a následně z automobilu útočil na náhodné oběti. O několik týdnů dříve jej sousedka nahlásila policii, protože jí vyhrožoval se zbraní v ruce, policie ale případ neřešila.
Guvernér tedy vydal 8 nařízení souvisejících především s prací bezpečnostních složek:
Vypracování standardů pro identifikaci potenciálně nebezpečných osob
Guvernér zadal ministerstvu vnitra vypracování standardního dotazníku, který budou používat všechny bezpečnostní složky ve státě pro identifikaci potenciálně nebezpečných osob v rámci Texas Suspicious Activity Reporting Network.
Zavádění postupů k identifikaci a práci s potenciálně nebezpečnými osobami se podrobně věnuje článek Masové vraždy – vražedná subkultura a intervence.
Vypracování pokynů pro nakládání s informacemi o potenciálně nebezpečných osobách
Vedle standardizovaného dotazníku, který bude představovat rámec pro komunikaci na ose občané – bezpečnostní složky, ministerstvo vnitra dostalo za úkol také vypracování pokynů pro standardizované předávání informací mezi jednotlivými bezpečnostními agenturami.
To je důležitější, než se na první pohled může zdát. Tomu, jak policie i FBI ignorovala desítky oznámení, že se pachatel připravuje spáchat útok na školu v Parklandu (Florida), se v detailu věnuje článek Souhrn faktů k masové vraždě v Parklandu na Floridě.
Zavedení standardizovaného tréninku v souvislosti s předchozími změnami
Zatímco na sestavení dotazníku a pokynů má ministerstvo vnitra 30 dní, Komise pro bezpečnostní sbory musí v návaznosti na to do 60 dní zavést standardizovaný trénink členů bezpečnostních složek.
Veřejná kampaň
Vzdělávání se má zaměřit nejen na policisty, ale také na širokou veřejnost. Cílem je, aby občané věděli, jakým způsobem bezpečnostní složky identifikují potenciálně nebezpečné osoby a jaké informace by tedy rodina, přátelé, spolupracovníci či sousedi měli ohlásit, pokud by v souvislosti s někým nabyli konkrétní obavy z možné přípravy útoku.
Kampaň zaměřená na školy
Zvláštní informační kampaň a školení bude zaměřena nejen na pracovníky škol, ale také na studenty a jejich rodiče.
Zavedení analytických týmů v každém okrese
Jak je v detailu popsáno v článku Vražedná subkultura a intervence, FBI za jeden z hlavních způsobů předcházení útoků aktivních vrahů ve školách považuje zavedení tzv. threat assessment týmů, tedy multidisciplinárních týmů zaměřených na identifikaci a práci s potenciálně nebezpečnými osobami.
V Texasu bude muset být takový tým nově v každém okrese. Jejich členy jsou zástupci bezpečnostních složek, odborníci na duševní zdraví a zástupci škol. V případě potřeby mají k dispozici také spolupráci odborníků z FBI.
Navýšení rozpočtu pro identifikaci potenciálně nebezpečných osob
Většina pachatelů masových vražd je motivována snahou dosáhnout mediální proslulosti. V souvislosti s tím často ještě před spácháním útoku publikují informace o sobě a motivaci online s cílem zajistit větší mediální zájem o svou osobu, což se stalo také před útokem v El Paso.
Proto bude navýšen rozpočet určený na zaměstnání osob, jejichž úkolem je hledat podobná prohlášení na webu a sociálních sítích s cílem identifikovat a překazit hrozící útoky.
Včasné hlášení odsouzení do centrálního systému
Podrobně: USA: rozšíření databáze NICS pro zbraňové prověrky
Od 1. ledna 2020 budou o granty ze státní pokladny moci žádat pouze ty okresy, které se zaváží předávat informace alespoň o 90% odsouzení do státní databáze během sedmi pracovních dní (o rok později během pěti). Legislativa USA je totiž velmi přísná, pokud jde o ukládání doživotních zákazů legálního držení zbraní. Například odsouzení za trestný čin, za nějž lze uložit více než jeden rok odnětí svobody, znamená doživotní zákaz.
V USA existují problémy s zadáváním relevantních informací do databází a s propojením databází zločinů s databázemi využíva nými pro prověrku osoby při prodeji zbraně. Prověrkou musí projít každý, kdo v Texasu zbraň kupuje od licencovaného obchodníka, nikoliv při soukromém prodeji; při vědomém prodeji osobě se zákazem držení zbraní hrozí kupujícímu i prodejci 10 let odnětí svobody.
K známým případům, v nichž si pachatelé pořídili zbraně, protože selhal systém prověrky kupujícího, patří následující masové vraždy (v podrobnostech v odkaze výše):
- Útok na kostel v Charlestonu, kde bílý rasista zavraždil 9 a zranil 1 osobu.
- Útok v Sutherlands Springs, zmíněný výše, kde militantní ateista zavraždil 27 a zranil 20 osob.
- Útok na gay klub v Orlandu, kde homofobní islamistický homosexuál zavraždil 49 a zranil 53 osob, byť byl v rozhodné době vyšetřován FBI pro napojení na islamistické teroristické organizace.
- Útok v kině v Lafayette, kde pachatel zavraždil 3 a zranil 9 osob.
- Útok na základně Fort Hood, kde islamista zavraždil 14 a zranil 33 osob (vojáci na základnách v USA jsou standardně neozbrojeni), byť byl v rozhodné době vyšetřován pro podezření z přípravy teroristického útoku.
- Útok v Garlandu, kde dva islamističtí teroristé stačili zranit jednoho bezpečnostního pracovníka a byli okamžitě rozstříleni přítomnou zásahovou jednotkou. Na místě útoku byl přítomen agent FBI, který pachatele v té chvíli sledoval právě kvůli podezření z přípravy teroristického útoku (policisté ho omylem považovali za pomocníka útočníků a na chvíli ho dokonce zatkli).
Aktualizace: Umožnění nošení krátké zbraně bez zvláštního povolení – květen 2021
V dubnu 2021 dolní komora texaského parlamentu přijala návrh zákona HB 1927, kterým měl být zrušen zákaz nošení krátkých zbraní pro osoby, které nejsou držiteli zvláštního povolení (viz změny v roce 1995 uvedené výše).
Prvně se zdálo, že pro návrh zákona se nepodaří najít potřebnou většinu v texaském senátu. Senátoři nakonec návrh vrátili sněmovně s několika pozměňovacími návrhy, mj:
- došlo k vypuštění ustanovení zákona, které policistům zakazovalo klást lidem otázky jen proto, že u sebe mají krátkou zbraň (tj. policista by musel mít jiný zákonný důvod pro zastavení držitele),
- došlo k navýšení trestních sazeb v případě nošení zbraně osobou, která má zakázáno držení zbraní z důvodu své trestní minulosti nebo domácího násilí (nově bude spodní hranice trestu činit pět let odnětí svobody),
- úřady budou muset zavést bezplatné online kurzy bezpečného nakládání a nošení zbraní.
Zákon byl ve znění senátních změn opětovně schválen sněmovnou 23.5.2021 a hned následující den také Senátem. Guvernér Greg Abbot se již vyjádřil, že jej promptně podepíše.
Zákon vejde v účinnost 1. září 2021, čímž se Texas stane 23. státem USA, kde občané, kteří smějí legálně držet krátké zbraně, je mohou také pro vlastní ochranu nosit, aniž by k tomu potřebovali zvláštní povolení.
Související:
- Analýza: Vybrané zásahy ozbrojených civilistů proti aktivním vrahům
- Ozbrojení civilisté úspěšní v 94% zásahů proti aktivním střelcům
- FBI Report: lepší zbraň u sebe než policistu na telefonu
- R. Noble: jen dvě cesty, jak chránit měkké cíle
- Návod pro policisty: na co myslet, když jde o ozbrojené civilisty
- Původ zbraní použitých teroristy v Evropské unii