Celkový počet sportovních střelců.
Domácí

Trendy civilního držení zbraní: ZP sk. B – sport

Sportovní střelci jsou nejrychleji rostoucí skupinou českých legálních držitelů zbraní. Od roku 2004 jich přibylo víc jak 24.000, a zásadně se jich nedotkl ani pokles celkového počtu držitelů zbrojních průkazů v letech 2011 – 2015.


Statistiky civilního držení zbraní v ČR


Specifika zbrojního průkazu sk. B – ke sportovním účelům

Držitel může mít zbrojní průkaz vícero skupin. Níže uvedená specifika se tedy vztahují především na ty držitele, kteří současně nemají žádnou další skupinu zbrojního průkazu.

K hlavním specifikům zbrojního průkazu sk. B patří:

  • Smí si pořídit jakékoliv zbraně kategorie B a C. Smí je nosit pouze v uzavřeném obalu, nenabité, a pouze na střelnici a zpět domů (případně z obchodu, k puškaři či na policejní stanici).
  • Jde o druh průkazu, který je dostupný ihned po dovršení zletilosti; v případě členů občanského sdružení zabývajícího se sportovní činností podle národních nebo mezinárodních pravidel a řádů je dostupný od 15 let věku.
  • Zkouška odborné způsobilosti je méně přísná, než v případě skupiny E – postačuje zisk 71 bodů ze 79 z písemného testu (zásahy do terče 4 z 5, stejně jako v případě ostatních skupin kromě A).

Trend změny počtu držitelů

Sportovních střelců v ČR neustále přibývá. Výjimkou byl rok 2012, avšak tehdejší pokles byl v podstatě neznatelný, a v následujícím roce, kdy došlo k zásadnímu poklesu celkového počtu držitelů zbrojních průkazů už sportovních střelců opět přibylo.

Trend změny počtu sportovních střelců.
Trend změny počtu sportovních střelců.

Následující graf ukazuje, kolik držitelů přesně přibylo v jednotlivých letech:

Změna počtu sportovních střelců v ČR.
Změna počtu sportovních střelců v ČR.

Podělte se v komentářích o svůj názor na to, proč jsou sportovní střelci nejrychleji rostoucí skupinou českých legálních držitelů zbraní.

Zdroj dat: Informace poskytnuté Policejním prezidiem ČR.


Související:


2 Replies to “Trendy civilního držení zbraní: ZP sk. B – sport

  1. “Držitel může mít zbrojní průkaz vícero kategorií. ”
    Kategorizovány jsou zbraně, ZP má SKUPINY.

    Je to sice detail, ale zbrojnice má natolik precizní a propracované články, že by to za opravu stálo. Ať nepleteme čtenáře, lidé v tom dělají chyby i bez toho.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *