Citát dne

Citát dne – Charl van Wyk: Tvrdit, že zbraně jsou zlé, je nekřesťanské

Charl van Wyk, který hrdinně střelbou ze svého dvoupalcového revolveru zahnal dobře vyzbrojené teroristy útočící na věřící v kostele St. James v Kapském Městě, následujícím způsobem vysvětlil soulad držení a užívání zbraní v sebeobraně s křesťanskými hodnotami:

Spousta lidí je v šoku, když zjistí, že jsem křesťanský misionář a současně také zastánce civilního držení zbraní. Tedy nejen jejich držení, ale také jejich užití. Někteří říkají: vždyť používáš stejný nástroj násilí jako pachatel zločinu. A v tom právě tkví vzájemné neporozumění, co se týče definic.

Násilí je nemorálním užitím síly. Obrana je morálním užitím síly. Násilí a obrana jsou naprosto odlišné z morální a etické perspektivy.

Písmo svaté je poměrně jednoznačné, co se týče obrany. Nemyslím si, že křesťané mají pouze právo chránit svou rodinu. Věřím, že je to jejich povinnost. Ochrana rodiny je úkolem křesťanů. Písmo svaté jasně říká, že pokud nezajistíte rodinu, a to i co do bezpečí, jste horší než bezvěrci. Pak jste podle Písma jako zakalený pramen, jako otrávená voda.

Podle Písma – Lukáš 22, Ježíš svým učedníkům přikázal prodat pláště a koupit meče. To byla nejúčinnější vojenská zbraň té doby.

Dnes se prosazuje myšlenka křesťanského pacifismu. Je velmi znepokojující, že lidé neberou odpovědnost za to, co jim Bůh svěřil. Stejně znepokojující je fakt, že si mnoho lidí myslí, že neživé předměty mohou mít morální hodnotu.

Říkají tedy, že zbraně jsou zlé. To ale nemá nic společného s křesťanstvím, jde o pohanskou víru. V křesťanské víře zlo dlí v srdcích lidí.


Celý článek: Čestná zmínka: Charl van Wyk

Související: Citát dne – C. van Wyk: povinnost odporovat zlu


Další příklady teroristických útoků, při nichž proti proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Další příklady útoků na kostely, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Zásahy ozbrojených civilistů obecně

2 Replies to “Citát dne – Charl van Wyk: Tvrdit, že zbraně jsou zlé, je nekřesťanské

    1. Mnohokrát děkuji za odkaz na Ecce! A v kontextu této diskuse bych možná ocitoval z úvodu

      „… mnohdy [se] ozývají hlasy, tvrdící, že „zbraně jsou zlé a špatné“. To je ale zásadní omyl těch, kdo toho o zbraních moc nevědí: předlouho to byly právě zbraně, co zajistilo lidem plné mísy; odjakživa až dodnes jsou také tím jediným, co chrání naše zdraví, život i svobodu. Ovšemže zlý člověk může zbraně – stejně jako čehokoli jiného – zneužít; proti tomu ale existuje jen jedna obrana: zbraně v rukou lidí dobrých a statečných.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *