Čestná zmínka

Čestná zmínka: Stephen Willeford (zastavení pachatele útoku v kostele v Sutherlandu)

Stephen Willeford 5.11.2017 odpočíval ve svém domě v Sutherlandu, když zvenčí zaslechl zvuk, který připomínal pomalou sérii klepání na okno. Zatímco se začal rozhlížet, tak do pokoje vběhla jeho dcera, a řekla mu, že z ulice zaslechla střelbu. Vyběhl do kuchyně, otevřel okno, a slyšel zdáli doléhající zvuk výstřelů. Zatímco Willeford běžel k sejfu, tak dcera naskočila do auta a jela se rychle podívat, odkud přesně zvuk vychází.

Dcera se vmžiku vrátila a řekla mu, že před kostelem na konci ulice se pohybuje muž v černém taktickém oblečení s AR-15. Willeford nabral hrst nábojů a rychle začal páskovat zásobník. Řekl dceři, aby obvolala rodinu, že se nemají z města vracet domů, a s cílem zamezit tomu, aby s ním šla ke kostelu (obě své dcery od dětství vedl ke střelbě) ji požádal, aby zůstala u sejfu a páskovala pro něj další zásobníky.

Willeford sám mezitím polonahý, bosý, s AR 15 v ruce s jedním napůl plným zásobníkem vyběhl směrem ke kostelu. Kostel v jejich malé obci o několika stech lidech navštěvovali už jeho pra-prarodiče, a sám se účastnil jeho charitativních akcí. Ostatně v té chvíli si jako každý rok nechával narůst Santa Klausovský plnovous, protože s kostelem před Vánoci pravidelně vyjížděl do chudinských čtvrtí rozdávat dětem dárky.

Před kostelem viděl uprostřed silnice stát stříbrné SUV s nastartovaným motorem a otevřenými dveřmi řidiče. Zatímco dobíhal, tak spoza vozu vyšel pachatel oblečený v neprůstřelné vestě a s nasazenou balistickou helmou s balistickým hledím. Willeford se kryl za autem zaparkovaným u domu naproti kostela před střelbou z pachatelovy pistole. Zatímco auto, za kterým se schovával, zasáhlo několik střel, tak si všiml, že balistická vesta pachatele nekryje kompletně, ale pouze zepředu a zezadu. Zamířil tedy do jeho boku a trefil se do mezery mezi hrudní a zádovou část kevlaru.

Pachatel nasedl do vozu a několikrát vystřelil skrz okno na Willeforda, který palbu opětovat, tentokrát již míříc na pachatelovu hlavu.

Zatímco pachatel rychle ujížděl pryč, tak Willeford, bosý, polonahý a s AR 15 v ruce přiběhl k pickupu, který stál na křižovatce poblíž místa střetu. Řidiči Johnnie Langendorffovi krátce vysvětlil situaci a oba se společně vydali pronásledovat ujíždějícího pachatele. Během pronásledování informovali policii, která mezitím všechny dostupné vozy směřovala k místu původní střelby, a nyní je mohla poslat správným směrem. Willeford za jízdy zkontroloval zbraň a zjistil, že mu zbývá pouhý jeden náboj v zásobníku a jeden v komoře.

Po delší chvíli pronásledování pachatel přerazil značku na křižovatce, ještě chvíli pokračoval a následně s vozem zastavil mimo silnici. Willeford instruoval Langedorffa, aby se skrčil za palubní desku, a sám stál za otevřenými dveřmi a následujících 5-7 minut mířil na vozidlo pachatele do příjezdu policie.

Willeford za svými zády zaslechl hlas megafonu: “Odlož zbraň a pomalu odejdi od vozidla.” Položil zbraň na kapotu a s rukama za hlavou začal couvat k policejnímu vozidlu, když se ozvalo: “Vy ne!” Rychle přiskočil k autu, vzal pušku zpátky do ruky a mířil na vozidlo pachatele, dokud na místo nedorazily další policejní vozy. Jeden z policistů ho instruoval aby s Langedroffem pomalu odešli z místa v zákrytu za jeho couvajícím policejním vozem.

Pachatel, postřelený do boku a do nohy, se mezitím ve voze zastřelil.

Než byl zastaven, stačil vrah v Sutherlandském kostele zasáhnout 46 osob, z nichž 26 nepřežilo.


Pachatel měl ve voze celou řadu dalších zbraní a mnoho nábojů. Při útěku jel směrem, kterým se nachází další místní baptistický kostel, a ve kterém taktéž zrovna probíhala bohoslužba, dojet k němu ale už nestačil.


Pachatel byl odsouzený násilník, takže nesměl legálně držet zbraně. Armáda, jejíž jurisdikci podléhal, ale nezadala potřebné údaje do systému background checků, díky čemuž se mu podařilo zbraně nakoupit. Následující šetření ukázalo, že armáda takto dlouhodobě nezadávala údaje asi o 30% svých odsouzených.


Video ze zásahu policie na místě, kde pachatel havaroval se svým vozem:

 

Rozhovor o události v pořadu Louder with Crowder:

Zdroj: guardian, Wikipedia, Louder With Crowder


Další příklady útoků na kostely, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady teroristických útoků, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Související:


One Reply to “Čestná zmínka: Stephen Willeford (zastavení pachatele útoku v kostele v Sutherlandu)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *