Čestná zmínka

Čestná zmínka: Jeanne Assam (zastavení pachatele útoku v kostele v Colorado Springs)

Jeanne Assam, bývalá policistka, byla 9.12.2007 odpoledne jakožto dobrovolná ochranka v kostele New Life Church v Colorado Springs, když se zvenčí ozval hluk výstřelů. Chvíli po té do dveří vstoupil pachatel s AR 15 a zahájil střelbu do davu. Zatímco ostatní věřící se v kostele rozutekli ke stěnám a snažili se skrýt, kde se dalo, tak Assam se rozeběhla napříč kostelem vstříc pachateli. Doběhla do zákrytu, tasila pistoli, vyklonila se a zakřičela na pachatele, aby se vzdal.

Pachatel se začal otáčet jejím směrem, načež jeho směrem Assam rychlopalbou poslala pět střel. Pachatel padl na záda a Assam se k němu pomalu přiblížila, stále na něj míříc. Opět ho vyzvala, aby odhodil pušku. Pachatel namísto toho namířil jejím směrem a vystřelil, načež ho Assam střelila do hlavy.

Jen jsem si řekla: “Svatý Duchu, stůj při mně.” Ani se mi netřásla ruka. Děkuji za to Bohu. Říkám to při vší pokoře – Bůh byl při mně.

Než byl zastaven, stačil pachatel zasáhnout jednu osobu v kostele. Předtím na parkovišti zasáhl čtyři osoby, z toho dvě smrtelně.


Pachatel již dříve týž den postřelil čtyři osoby, z toho dvě smrtelně, po ukončení vánoční besídky v místní misionářské budově. Zde ho v minulosti vyloučili z 12týdenního studia misionářství, s čímž se velmi těžce srovnával. Po střelbě odjel domů, a zatímco policie neúspěšně pátrala po neznámém střelci, tak se uložil ke spánku. Následně se vydal ke kostelu New Life Church.

Před kostelem stálo policejní hlídkové vozidlo, takže pachatel musel relativně dlouho čekat, než odjede. Následně přistoupil ke spáchání činu.

Pachatel patřil k prvním, u nichž byl diagnostikován syndrom náboženského traumatu. V té době ale ještě existence syndromu v lékařské komunitě nebyla příliš známá.


Přestože Jean Assam zachránila životy bezpočtu lidí, tak o několik let později byla po coming outu o své lesbické orientaci z tohoto kostela vyloučena.

Zdroj: Huffington Post, Denver Post


Další příklady útoků na kostely, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady teroristických útoků, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Zásahy ozbrojených civilistů obecně

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *