Citát dne

Citát dne – Ed Cutler: Díky nejvolnější zbraňové legislativě je Vermont nejbezpečnějším místem v USA

Ed Cutler, prezident organizace Gun Owners of Vermont, při projevu v parlamentu během projednávání zákona zavádějícího možnost skrytého nošení zbraně pro sebeobranu ve státě New Hampshire v roce 2014 (zdroj):

Již více než 220 let ve Vermontu neexistuje potřeba mít povolení [k nošení zbraní], není povinnost zbraně registrovat a není zde ani žádná významná legislativa omezující držení zbraní.

A po více než 220 let Vermont zůstává nejbezpečnějším místem v zemi a jedním z nejbezpečnějších na světě.


Srovnání míry bezpečnosti ve Vermontu a zbytku USA se věnuje například tento článek Burlington Free Press.


Vermont

Zatímco ve většině USA byly přijímány zákony omezující nošení zbraní, Vermontu se tento trend po celou dobu jeho existence vyhnul. Podle toho se také systému umožňujícímu skryté nošení zbraně pro sebeobranu dříve říkalo “Vermont carry”, až později se začal používat termín “constitutional carry”.

V roce 2003 se k Vermontu připojila Aljaška (kde bylo až do roku 1994 prakticky nemožné získat povolení ke skrytému nošení). Po roce 2010 se spustila lavina států zavádějících “constitutional carry”, ke kterým se letos přidala také Jižní Dakota. V Oklahomě a Utahu úpravu přijaly státní parlamenty, ale byly vetovány guvernéry. V současnosti návrhy na přijetí zákonů umožňujících nošení legálních zbraní bez zvláštního povolení čekají na schválení (či odmítnutí) v celkem 20 státech USA.

K tématu nošení zbraní v USA se podrobně věnuje článek Jižní Dakota se stala 14. státem USA, kde bude možné nosit krátké zbraně bez zvláštního povolení.

Nová omezení od roku 2018

V roce 2018 došlo i na Vermont – byla přijata legislativa zavádějící následující omezení (zdroj):

 • zvýšení věku pro koupi zbraně na 21 let,
 • zákaz bump stocků,
 • prodej zbraní jen skrz dealery (univerzální prověrky),
 • zákaz prodeje zásobníků na více než 10 ran.

Nošení zbraní k ochraně života mimo USA:

5 Replies to “Citát dne – Ed Cutler: Díky nejvolnější zbraňové legislativě je Vermont nejbezpečnějším místem v USA

 1. Bezpecnost vo Vermonte nema nic spolocne so zbranami. Je to tym, ze 97% populacie su belosi, 98% ma minimalne stredoskolske vzdelanie a 40% ma vysoku skolu.
  Situacia tam len dokazuje, ze ak je populacia slusna, netreba ziadne zakony regulujuce zbrane a zaroven z ostatnych statov ako Brazilia vidime, ze pri dementnej populacii nepomoze ani totalny zakaz zbrani.

 2. Vermont je štátik ukrytý v horách, veľký asi ako Slovensko a počet obyvateľov je ako v Bratislave. Nie je tam žiadne väčšie mesto a neprispôsobivú etnickú menšinu tam tvoria baribaly. Vždy tam bude nízka kriminalita bez ohľadu na zbrane, na druhej strane tam väčšina ľudí zbraň potřebuje. Ergo nikdy nemali potrebu riešiť nosenie zbraní legislatívne. Až teraz sa – zrejme pod anti-gun nátlakom – pohli smerom k reštrikcii, ale majú k nej ešte dosť ďaleko.

 3. Ahoj, to, že někde není povinná registrace zbraní opravdu znamená to samé, jako když si například u nás koupím zbraň kategorie D? Není pak problém s únikem zbraní na černý trh? Kolik států v US se to týká? Je to ještě někde ve světě? Díky

  1. Ve všech státech USA registraci (většiny, stokráte bohužel nikoli všech) zbraní výslovně zakazuje poměrně velmi smysluplný (až na ten prasecký Hughesův přílepek) federální zákon FOPA z roku 1986: https://en.wikipedia.org/wiki/Firearm_Owners_Protection_Act#Registry_prohibition

   Co je to „černý trh zbraní“? Je kupříkladu u nás „černý trh knih“?

   Většina zbraní se neregistruje např. v Kanadě; úplně přesně řečeno, v žádném civilisovaném státě, protože http://ocs.cz/Guns/halbrook/registrace.html

   (Zdaleka nejen) tyto zákony podrobně analyzuje mj. např. Ecce: http://ocs.cz/EHA/

   1. Černý trh se zbraněmi? To by mohl být třeba prodej zbraní mimo krám, kde by se kontrolovalo jestli nejste třeba někdy odsouzený zločinec, stalker, domácí násilník, voják vyhozený z armády pro nečestnou příčinu nebo blázen. Knížky se takovým lidem prodávat v USA můžou, zbraně ne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *