Zahraničí

Hamburg: Čtrnáct ran při přestřelce mezi drogovými dealery na ulici bylo legitimní sebeobranou

V několika článcích jsem se věnoval problematice nutné obrany v Německu. Povolení k nošení zbraně pro sebeobranu se v Německu stala pro běžné občany nedostupnými (má je jen 1.951 osob), organizace na pomoc obětem trestné činnosti lidem doporučují nevyprovokovávat pachatele snahou o sebeobranu a policie navrhuje úplný zákaz pepřových sprejů.

Když ale kosa udeří na kámen, místní právo přece jen funguje. Mohl se o tom přesvědčit původem turecký drogový dealer. Ten byl nyní osvobozen v procesu, jehož předmětem bylo posouzení situace, kdy na ulici vystřílel celý zásobník své pistole během přestřelky s jiným dealerem. Přitom postřelil jak protivníka, tak i náhodného kolemjdoucího.

Přestřelka na ulici

Obviněný 35letý Turek se 13. března 2018 nacházel na ulici před restaurací, když na něj zahájil střelbu 36letý muž, kterého měl obviněný dříve fyzicky napadnout. Obviněný nezaváhal, tasil svou nelegální pistoli a během okamžiku směrem k útočníkovi vyprázdnil zásobník.

Státní zastupitelství za toto jednání požadovalo udělení trestu v délce 9 let odnětí svobody za pokus o vraždu, obecné ohrožení a nedovolené ozbrojování. Mělo za to, že vystřelení 14 nábojů na ulici a postřelení útočníka i dalšího náhodného kolemjdoucího představuje pokus o vraždu.

Soud se s takovým hodnocením neztotožnil, jednání obviněného shledal za přiměřenou sebeobranu a osvobodil jej.

Řízení bude dále pokračovat ve věci nedovoleného ozbrojování.

Zdroj: NDR, Bild.de


Německo:

Nelegální zbraně:

2 Replies to “Hamburg: Čtrnáct ran při přestřelce mezi drogovými dealery na ulici bylo legitimní sebeobranou

  1. Dobrý den. Jako pravidelný čtenář Zbrojnice vysoce oceňuji kvalitní, dobře napsané a výstižné články a komentáře.
    V tomto případě jsem na rozpacích. Jako bych z Vašeho textu zadostiučinění s tím, jak německá justice přeci jen funguje (” …místní právo přece jen funguje. “). Já v článku – bez znalosti dalších podrobností – vidím popis situace, kdy drogový dealer (!) nelegální zbraní (!!) postřelí jiného dealera kterého předtím napadl (!!!!) a jakoby mimochodem ještě dalšího náhodného kolemjdoucího(!!!!). A justice ho osvobodí, protože prý v sebeobraně (sic!). Toto mi nepřipadá jako spravedlnost, ale jako kompletní rezignace státní moci před kriminálními živly.
    Samozřejmě zdůrazňuji, že nemám víc informací, než které jsou uvedeny v článku.

    1. Článek byl myšlen napůl sarkasticky, zejména co se týče německého státního tlaku na občany, aby neměli ani ten pepřový sprej a v žádném případě se nikomu nebránili.

      Každopádně i kriminální živel má právo se bránit před protiprávním útokem. Celý zásobník, raněný náhodný kolemjdoucí… dokážu si představit okolnosti, za kterých by to bylo legální i u nás, hůře si dokážů představit soudce, kteří by se to nesnažili aktivisticky nehledě na vyviňující okolnosti potrestat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *