Domácí

České zbraně: Ivo Hofman, Proarms Armory

V dobách první republiky Češi patřili k supervelmocím v oblasti vývoje a výroby zbraní. Existuje dostatek zdrojů popisujících vše od malých manufaktur zaměřených na kapesní pistole až po výrobu lodních děl ve Škodových závodech. Také vývoj a výroba v době komunistického zestátnění jsou popsány poměrně dobře.

Spolu se znovunabytím svobody po sametové revoluci jsme získali nejen možnost držet a nosit zbraně, ale vznikla také řada manufaktur a společností vyvíjejících a vyrábějících ruční zbraně. Tyto zbraně jsou dobře známé, příběhy za jejich vznikem ale už méně. Seriál s významnými osobnostmi české výroby ručních zbraní současnosti zahajujeme rozhovorem s Ivo Hofmanem, který stojí za výrobcem pušek Proarms Armory.


Ivo Hofman je aktivní ve dvou společnostech nesoucích název Proarms:

 • PROARMS CZ, spol. s r.o, která je obchodní firmou a jejímž je 100% vlastníkem a jednatelem. Čtenáři v Čechách jistě znají obchod Proarms Outdoor Center v Čestlicích.
 • PROARMS ARMORY, s.r.o., která je výrobcem známých pušek PAR Mk3, a v níž je spoluvlastníkem a jednatelem.

Pane Hofmane, co vás přivedlo k založení vlastní firmy vyrábějící zbraně?

Asi moje záliba ve zbraních typu AR (dnes tedy spíš MSR) a v dané době jejich obtížná dostupnost z USA a velmi omezená dostupnost tohoto typu zbraní odjinud.

Továrna PROARMS je umístěna kousek od místa, kam seskočili Gabčík s Kubišem. Jde o náhodu nebo má pro vás hnutí odporu nějaký symbolický význam?

Tak je to náhoda, ale této skutečnosti jsme si vědomi, a proto se i jeden z našich ultra kompaktních modelů jmenoval a jmenuje Antropoid.

S jakými největšími překážkami jste se potýkal v začátcích businessu?

Byla to asi první srážka s realitou, kdy si myslíte, že máte hotový produkt, který stačí začít už „jen“ vyrábět… Najednou je pak při sériové výrobě všechno jinak, nic najednou nefunguje jako dřív a začínají se objevovat problémy, o kterých jste doposud neměl tušení, že by mohly nastat… Takže od momentu, kdy jsme si mysleli, že máme „hotovo“, to trvalo ještě cca 4 roky, kdy se opravdu dalo říct, že teď je vše jak má být. Byla to obrovská zkušenost, za kterou jsem dneska rád, a i když jsem si někdy říkal, že tušit jen ½ problémů, tak bych do toho nešel, tak bych neměnil. Díky tomuto projektu jsem poznal nové přátele a lidi, kterých si opravdu vážím.

Jaké byly hlavní mezníky při zakládání a rozvoji továrny?

O tomto projektu jsme začali uvažovat někdy na konci roku 2008 a do prvních kusů jsme se pustili tuším v roce 2009. Spuštění sériové výroby jako takové začalo v roce 2011, s tím, že dětských nemocí a problémů se sériovou výrobou jsme se zbavili někdy okolo roku 2015. Pak přišlo ještě pár menších konstrukčních změn, především na pístovém systému, takže se dá říct, že plná výroba současného modelu jede od 2016.

Jaká jsou specifika činnosti středně velkého výrobce, jako je vaše společnost?

Na jednu stranu jste velmi flexibilní a rozhodovací procesy jsou rychlé a na druhou občas můžete ztrácet, protože vaše produkce není na některé projekty dostatečná.

Jaký máte dnes objem výroby? Které jsou vaše hlavní trhy? Jaký poměr zbraní prodáváte civilním zákazníkům?

Dnes jsme schopni vyrábět cca 1 500 – 2 000ks pušek ročně, v současných podmínkách ještě nějakou vůli pro navýšení máme. Civilní trh tvoří stále cca 70%, ale poslední 2 roky se to začíná otáčet. Civilní trh je obecně celosvětově puškami typu MSR přesycen, což je patrné především v USA, ale i v Evropě nastalo letos výraznější ochlazení. Je to dáno především vyššími prodeji v uplynulých 3 letech a trh se prostě nasytil. Nicméně nás těší, že v posledních měsících vidíme nárůst prodejů našich pušek v ČR a nově nyní i např. v Rakousku.

 Jsou nějací uživatelé, na které jste obzvlášť pyšní?

Zmínil bych 3 zajímavé, a to speciální jednotku policie Izraele, královskou gardu thajského krále, Ochrannou službu prezidenta Kazachstánu. Dále pak naše zbraně mimo běžných uživatelů vlastní i poměrně dost významných osobností z podnikatelského a politického prostředí.

Měly by podle vás české ozbrojené složky preferovat nákupy zbraní od domácích výrobců? Například Policie ČR jako svou hlavní pušku zvolila H&K G36 s notoricky špatnou pověstí – jak na vás jako domácího výrobce působí podobná rozhodnutí? Zvlášť, pokud se podíváme na výraznou preferenci domácích výrobců v zahraničí, například v Německu.

Respektuji to, i když obecně by se domácí produkce měla podporovat, pokud tedy má v nabídce odpovídají produkt, který splňuje požadavky konečného uživatele.

Kromě výroby PAR MK3 dovážíte a prodáváte také řadu zahraničních samonabíjecích pušek. Vnímáte u kupujících preferenci domácí výroby, nebo spíše praktické pohnutky?

Dneska je na trhu opravdu nepřeberné množství pušek typu AR, jen my jich máme na skladě určitě od nejméně šesti dalších výrobců, především z USA. Cenové rozpětí je od 20 000,- do X ale v segmentu 30-50 tis. se jednoznačně nejvíce prodává PAR Mk3. Což je vidět i na naší prodejně, kde zákazník fyzicky vidí cca 30-40 různých pušek typu AR a může porovnat provedení a cenu. Tedy můj oblíbený poměr cena/kvalita, resp.užitná hodnota.

Vaše výroba se zaměřuje na klon pušky AR 15. Plánujete do budoucna rozšíření produkce o jiné modely?

Zatím o tom neuvažujeme, ale nikdy neříkej nikdy – to u mě v životě funguje na 100%…

Poslední velká změna, co se PAR MK3 týče, bylo představení verze Spartan. Plánujete nějaké další verze či změny současné pušky?

Ano, ale výroba SPARTAN byla ukončena. Kupodivu, i když byla ve své době výrazně levnější než PAR Mk3, tak se o tolik více neprodávala. Především v zahraničí o ni nebyl takový zájem v porovnání s PAR Mk3. Dále jsme úplně ani my, ani naši zákazníci nebyli spokojeni s chováním zbraně při střelbě díky absenci stavitelného regulátoru odtoku plynů do pístového systému, tak jsme její výrobu prostě ukončili a všem, kdo projevil nebo projeví zájem, zdarma pístový systém přestavujeme na PAR Mk3.


Druhá část rozhovoru:

Zbraně & Ivo Hofman, spoluzakladatel výrobce pušek Proarms Armory


Výběr rozhovorů zbrojnice.com

3 Replies to “České zbraně: Ivo Hofman, Proarms Armory

 1. Velmi si vážím Vaší práce (zbrojnice.com), ale tento dotaz mě poněkud nadzvedl ze židle…

  Měly by podle vás české ozbrojené složky preferovat nákupy zbraní od domácích výrobců? Například Policie ČR jako svou hlavní pušku zvolila H&K G36 s notoricky špatnou pověstí – jak na vás jako domácího výrobce působí podobná rozhodnutí? Zvlášť, pokud se podíváme na výraznou preferenci domácích výrobců v zahraničí, například v Německu.

  Chápu, že drtivou většinu informací získáváte pouze z médií, což jak sám mnohdy popisujete, je velmi problematický a často i hodně neobjektivní zdroj informací… Rovněž uznávám, že oddělit mezi „lidem“ šířené bláboly od skutečnosti, je vskutku těžké, neboť všichni uživatelé, a to i ti, co neumějí pušku ani řádně rozebrat a složit, jsou největší „specialisté“ na zbraně….

  K HaK G36:

  Do policie zaváděna v době, kdy zbraně AR15 a odvozené nebyly na evropském trhu v podstatě dostupné.

  Srovnána s adekvátními modely kratších verzí SIG, tj. 551, 552, 553, G 36 vyšla celkově lépe a také levněji…

  Před zavedením testy, mj. 5000 ran bez čištění a mazání, bez jediné závady, dnes víme, že umí mnohem více….

  Funkční spolehlivost nadále patří ke světové špičce…

  Poruchovost (prasklé a unavené součástky) minimální…

  Přesnost, s ohledem na užívané délky hlavní (verze C a K) min. dodnes nadprůměrná (u třídy zbraní 5,56×45)…

  Přehřívání a možná skoková ztráta přesnosti, v ČR nikdy nezaznamenáno, v opravdu horkém zahraničí jsem osobně zkusil 210 ran v rychlém sledu, ani poté nebyla ztráta přesnosti registrována….

  Může k tomu prý dojít, ale nikoli tak, jak psala média, ale při velmi nestandardním způsobu užívání, tedy v podstatě při nasazení jako „lehkého kulometu“… (hodně zásobníků v rychlém sledu, ty ale obvykle nemá běžný operátor v palebném průměru u sebe… navíc by se tak chaotickou střelbou rychle zbavil veškeré munice…)

  Ergonomie poplatná konceptu, pro méně intenzívně cvičené jedince naopak vyhovuje lépe než sofistikovanější typy, např. na bázi AR 15…

  Např. s CZ 805 Bren, kterou AČR nakupovala v daleko větších objemech podstatně dráže, než policie HaK G36, si HaK G 36 při obvyklém nasazení dle mého vytře pr….

  Mj. jedna z mála moderních útočných pušek, která je rychle, ve velkých sériích a také levně vyrobitelná, např. pro velkou braneckou armádu, nebo pro teritoriální síly, a to dnes má málokdo…

  Rovněž s ostatními zbraněmi HaK panuje velká spokojenost, takže ke kritikům se česká policie přidat nemůže… kdyby stejným metrem hodnotila jiné, zejména největšího tuzemského výrobce, kterému musela s vývojem produktů léta, stejně jako armáda, pomáhat, to by byla antireklama…

  Pomluvy mají svůj život a bojuje se s nimi opravdu špatně, ale já mám dobré informace o provozu G36 zde i jinde a vlastní zkušenost v rozsahu cca dvou desítek tisíc ran, takže nemohu souhlasit. Např. od zahraničních zákazníků HaK jsem kritiku G 36 také neslyšel…

  K protekcionismu:

  Mj. domácí výrobci, resp. velký tuzemský výrobce ručních palných zbraní CZUB získává tuzemské zakázky, většinou rovnou „napřímo“, popř. ve zmanipulovaných tendrech, a to za využití obrovského politického a lobbistického tlaku na zadavatele (odběratele), kdy odolat a vybrat na základě ryze odborně-ekonomických kritérií je takřka nemožné, a to bez ohledu na to, jak kvalitní, či spíše nekvalitní výrobek je státním složkám obvykle nabízen. Škody jsou díky této nátlakové politice nemalé a pohybují se, přes dovývoj v ozbrojených složkách, min. ve stamilionech, řešit a šetřit se však z pokynu vrchnosti nesmějí… Doposud, od roku 2001, činí objem přidělených zakázek v „nestandardních podmínkách“ cca 3,6 miliardy Kč s DPH, a to s cenami nikoli soutěžními… (ziskovost je vyšší). A právě tento protekcionismus poškozuje veškerou konkurenci a především pak všechny menší české výrobce….

  Mj. MO ČR nyní chystá další přímý nákup desetitisíců zbraní s příslušenstvím od CZUB za cca 2,5 miliardy Kč s DPH, které mají v praxi nahradit nedávno zavedené zbraně typu CZ 805 a CZ 75 SP 01 Phantom, pořizované MO ČR s velkou slávou v období cca 2011-2016… Že nemohlo dojít k řádné exploataci, mj. velmi drahých pušek (bez zaměřovačů a podobného příslušenství cca 77 tis. Kč s DPH/kus, což je při velkém odběru vskutku „světová“ cena, za daný druh výzbroje asi jedna z nejvýše realizovaných…) a že musí jejich předčasným přesunem na druhořadé pozice (sklady, aktivní zálohy) dojít k nemalé škodě, je neoddiskutovatelné…

  Prakticky žádné médium v ČR doposud nenašlo odvahu se s tímto dlouhodobě trvajícím nešvarem vypořádat…

  Hodně úspěchů ve Vaší práci a lepší zdroje informací. Já zbrojnici.com docela věřím (jsem vlastník více zbraní a mám na EU a podobné instituce omezující občanské svobody asi shodný názor, navíc vidím upadající schopnost státu občana skutečně ochránit…) , ale tyto „detaily“, které mohu ověřit sám, mně poněkud znejišťují……

  1. Děkuji za Váš komentář. Je dobře, že české policii G36 slouží skvěle, což hovoří nejen o kvalitách zbraně, ale i o bezpečnostní situaci v ČR. Problém nemusí nutně nutně přijít s “užitím způsobem odpovídajícím lehkému kulometu”, viz výbava, kterou popisuje v rozhovoru Jim Smith a jehož kurz nikoho nenechá na pochybách, že v případě kontaktu s nepřítelem jde o střelivo reálně využitelné v relativně krátkém čase.

   HK jsem se věnoval v těchto článcích (všechny ozdrojované):

   Berlín: policie vrátila nové služební H&K SFP9 výrobci

   Berlín: Policie kupuje místo zbraní zmetky, v nábojích má jed a Zelení navrhují odzbrojit

   Heckler & Koch: vršící se problémy výrobce nad propastí

   Naopak v článku Zbraně & Hans Deutsch, bavorský záložák, instruktor sebeobrany a sportovní střelec je uvedeno: “Co se týče vojenských zbraní, mám opravdu dobré vzpomínky na G36, a to i navzdory špatné pověsti, které se jim dostalo v posledních letech. Jde o relativně levnou a solidní zbraň pro víceméně netrénované rekruty. V době, kdy většina ostatních armád měla pevná mířidla, byla zavedena s 3,5x zvětšením a kolimátorem. Já sám jsem nikdy nezažil problémy s přehřátím, i když je nutné uznat, že ukotvení hlavně přímo do polymeru asi nebyl úplně nejlepší nápad.”

   K CZ 805 relevantní zdroje informací nemám (byť všichni víme, “co se povídá”, a proto kupujeme PARky a VARka…), kdybych uměl francouzsky nebo portugalsky, tak bych jistě měl taky více článků k jiným kontroverzím, než HK nebo třeba Brugger & Thomet.

   Fakta nicméně jsou taková, že G36 špatnou pověst má a tuto pověst jí vytvořila samotná německá armáda, když HK zažalovala. HK u soudu utržil pyrhovo vítězství, když – velmi, velmi zjednodušeně – vyhrál s argumentem, že podle zadávací dokumentace jejich zbraně nemusely být přesné, hlavní byla cena (zdroj). Výsledkem je to, že relativně nedávno zavedenou zbraň neměcká armáda bude nyní nahrazovat.

   1. Reagoval jsem zejména na to, v jakém kontextu byla HaK G 36 „se špatnou pověstí“ v položeném dotazu uvedena. Tedy, že v ČR jsou k dispozici kvalitní tuzemské zbraně a policie nakupuje zahraniční šunt….

    1. V době zavedení HaK G 36 do výzbroje policie (potřeby posílit palebnou sílu, tj. zvětšit účinný dostřel a zejména zajistit schopnost překonávat osobní balistickou ochranu) se žádná útočná puška ráže 5,56×45 v ČR nevyráběla. A ani výběr v Evropě nebyl velký… (kompaktní ÚP). Sám Ivo Hofman poctivě uvádí období, kdy až se mu podařilo vychytat sériovou výrobu, a to byly HaK G 36 do výzbroje policie již dávno pořízeny.

    2. Počáteční mediální bláboly na účet HaK G 36 byly nakonec autoritami zformulovány do tvrzení, že není vhodná pro dlouhotrvající bitvy, že již po stovkách rychle vypálených ran může dojít ke skokovému zhoršení přesnosti. To se ale dalo u pušky navržené pro jiný typ konfliktů (mechanizovaná válka), s tak vysokým podílem polymerů, celkem předpokládat. Přiznávám, že uložení hlavně ve vložce v polymeru výrobce poněkud přecenil, HaK navrhl BW možnost úprav, ten se ale rozhodl pořídit již novou zbraň…

    3. Pokud jsem četl závěry soudu, tak HaK uspěl s argumentací, že puška splnila veškeré tehdejší požadavky BW, s tím, že požadavek na zachování přesnosti za vysoké teploty, zejména pak při přehřátí, nebyl součástí podmínek. Popravdě taková zkouška není dodnes součástí standardních metodik NATO pro tento druh zbraní.

    4. Každá konstrukce má své slabší stránky a u HaK G 36 s vysokým podílem polymeru se ukázalo, že je to riziko skokového zhoršení přesnosti při velmi intenzívní palbě, kterou přinesla zejména éra asymetrických konfliktů. Na tento režim palby nebyla tato zbraň vskutku navržena, avšak tento dělá problémy všem útočným puškám, dle mého jiným i mnohem větší, kdy se po přehřátí přímo zablokují…. Mj. u kulometů se doporučuje měnit těžší hlavně po cca 200 ranách…

    5. S ohledem na charakter konfliktů došlo k navýšení neseného palebného průměru na 8, dokonce až 10 zásobníků. Přesto je stav, kdy dojde ke skokovému zhoršení rozptylu dle zainteresovaných odborníků u G 36 málo pravděpodobný, navíc i pod tlakem musí operátor uvažovat racionálně a minimalizovat většinou velmi neefektivní intenzívní střelbu dávkami, jinak je nejpozději do dvou minut zcela bez munice…(preferuje se rychlá a přijatelně přesná palba jednotlivými ranami)

    6. Přesná střelba z přehřáté pušky na větší vzdálenosti je v praxi velmi obtížná, min. v důsledku tetelení vzduchu nad hlavní, což velmi ztěžuje míření přes obvyklé zaměřovače…

    7. Pokud vím, tak průzkumy prováděné v BW, zejména u vojáků z misí, dopadly pro pušku HaK G 36 pozitivně…

    8. Rovněž stížnosti z velmi četného spektra zahraničních uživatelů, včetně těch z teplých krajů, jsem nikde neregistroval…. Hodnocení jsou naopak většinou pozitivní…

    9. Další země i po aféře pokračovaly v nákupu HaK G 36, byť aféra její prodeje jistě dost utlumila…

    10. Po problémech BW v Afg pořizoval BW HaK 417 v 7,62×51, což potvrzuje názory mnohých, že problém vznikl především nedostatkem účinných pěchotních zbraní pro větší vzdálenosti v expedičních jednotkách BW (preferoval se velmi pasivní přístup k boji), kdy operátoři, pod tlakem situace, porušovali exploatační pravidla nasazení ÚP a snažili se vést intenzívní palbu na cíle nevhodné pro zbraně 5,56×45…..

    11. US ARMy se v četných konfliktech setkala s mnoha problémy, kdy při přečíslení došlo k přehřátí a zapečení řady zbraní, včetně kulometů, ale vyhodnotili to velmi racionálně a nedělali z toho divadlo pro média…

    12. Hak G36 byla zavedena po roce 1995, stála tuším jen něco nad 1000 euro, takže bude, pokud se vybere nástupce, vyřazována po cca více než 20 letech… a z hlediska řádné exploatace svůj úkol tedy splnila….

    13. Rozdíl mezi BW a např. MO ČR je v tom, že BW, patrně díky ambicím tamní gynekoložky, problémy jejích předchůdců zveličoval a hlasitě troubil do celého světa, zatímco jinde, se problémy většinou tutlají, a nikomu např. nepřijde divné, že hodně drahé pušky, označované ve své době jako světový unikát (CZ 805), hromadně pořízené bez zaměřovačů a podobného příslušenství za 77 tis. Kč s DPH/ks, odebírané od poloviny roku 2011, se již od roku 2016 nahrazují patrně v boji již použitelným, z hlediska unifikace však neslučitelným nástupcem…

    14. Takže, když to vše shrnu: i kdyby operátor policie za sebou vypálil cca 6 plných zásobníků dávkami, což by mj. bylo velmi neprofesionální, řešený problém nehrozí…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *