Zahraničí

Přední americký odborník na civilní držení zbraní Lott zablokován na Twitteru za šíření zakázaných informací o útoku v Christchurch

John R. Lott Jr. je předním americkým odborníkem v oblasti civilního držení zbraní. Problematice se věnuje především z pozice prezidenta neziskové organizace Crime Prevention Research Centra. Jeho účet na Twitteru byl nyní zablokován za šíření zakázaných informací o útoku v Christchurchi.

Zakázané informace

Po teroristickém útoku v Christchurchi Vrchní cenzor Nového Zélandu zakázal šíření informací uvedených v pachatelově tzv. “manifestu”. Osobám nacházejícím se v dosahu novozélandských úřadů za jejich držení hrozí odnětí svobody v délce až deseti let. Za sdílení pak hrozí trest odnětím svobody v délce čtrnácti let. (Zdroj)

Novozélandští držitelé zbraní tak během příprav konfiskační legislativy nemohli poukazovat na následující řádky, aniž by riskovali uvěznění:

Proč sis vybral střelnou zbraň?

Mohl jsem si vybrat jakoukoliv zbraň či prostředek. Dodávku naplněnou peroxidem acetonu (TATP). Domácí mouku, způsob jejího rozptýlení a odpálení. Kladivo a štít. Benzín, oheň, automobil, letadlo, všechny ty možnosti jsem měl k dispozici. Měl jsem k tomu dostatek odhodlání a taky prostředky. Vybral jsem si zbraň proto, jaký to bude mít dopad na veřejný diskurz. Protože to přinese větší mediální zájem a mohlo by to mít dopad i na politiku v USA a tedy na situaci ve světě. USA jsou rozděleny kvůli druhému dodatku, mezi státy, v rámci sociálních, kulturních a hlavně rasových linií. S dostatkem tlaku se bude levice v USA snažit zrušit druhý dodatek a pravice to bude brát jako útok na základy své svobody. Snaha o potlačení práv levicí povede k dramatické polarizaci USA a nakonec k rozdělení USA podél kulturních a rasových hranic.

Nepovede tvůj útok k odebrání práva držet zbraně bělochům v USA?

Ano, to je můj plán. Říkáte, že jste připraveni bránit svá práva a ústavu, tak brzy k tomu nadejde čas.

Nepovede tvůj útok k snahám o odebrání zbraní na Novém Zélandu?

Držitelé zbraní na Novém Zélandu jsou poraženeckou, ubohou partou, kteří už svůj boj dávno vzdali. Kdy naposledy chtěli více práv? Jejich ztráta je nevyhnutelná. Já to jen trochu zrychlím. Už ztratili svá města, jen se podívej na Auckland. Opravdu bys očekával, že neztratí svá práva?

John R. Lott Jr na Twitteru

Patrně pod dojmem, že novozélandské cenzorní opatření nemají dosah do USA, John R. Lott Jr na svém Twitteru v březnu uvedl shrnutí těchto na Zélandu zakázaných informací. Kromě toho poukázal na fakt, že pachatel sám sebe označil za socialistu a enviromentalistu nesnášejícího kapitalismus a volný obchod.

O několik měsíců později, v červenci, byl Lottův twitter zablokován s odůvodněním, že tento příspěvek porušuje pravidla Twitteru. Snahy o zrušení blokace byly doposud neúspěšné.

Není jasné, zda-li má blokace účtu Johna R. Lotta Jr přímou souvislost se zélandskými cenzorními opatřeními. Jiné vysvětlení si ale lze vzhledem k okolnostem představit jen stěží.

Komentář zbrojnice.com

Potlačení relevatních informací o pozadí útoku v Christchurchi bylo naprosto zásadní pro úspěšné přijetí legislativy, v jejímž důsledku bylo na 300.000 doposud legálně držených zbraní prohlášeno za zakázané, nelegální a podléhající kofiskaci.

Útoky na občanská práva v oblasti civilního držení zbraní jsou součástí širšího útoku na lidská práva v obecné rovině.

Nejen na Novém Zélandu jdou zbraňové zákazy ruku v ruce s cenzurou. Není náhodou, že ve stejném období, kdy Evropská unie přijala zákazy některých doposud legálních zbraní, je prosazováno také přijetí opatření omezujících svobodu projevu a přístupu k informacím.


Nový Zéland

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *